ABD Ukrayna’ya 400 milyon dolar daha askeri yardım gönderdi

fahri

Global Mod
Global Mod
WASHINGTON: ABD’li yetkililer, Cumhuriyetçilerin Kongre’nin kontrolünü ele geçirmesi durumunda Rusya’ya karşı savaşa yönelik mali yardımın biraz azalabileceği endişeleri arasında Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Ukrayna’ya 400 milyon dolar daha askeri yardım göndereceğini duyurdu.
Destek, Salı günkü seçimlerden gelen oy sayımı devam ederken, Cumhuriyetçilerin dar bir Meclis çoğunluğuna yaklaşmasıyla ve Senato kontrolü Arizona, Nevada ve Georgia’daki sıkı yarışlara bağlı olarak geliyor.
Pentagon’a göre, yardım paketi büyük miktarda mühimmat ve ilk kez dört adet son derece hareketli Avenger Hava Savunma Sistemi içerecek. Ukrayna’nın Rusya’ya karşı taarruzunda başarıyla kullandığı HIMARS olarak bilinen Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemleri için mühimmat içerir.
Ayrıca HAWK Uçaksavar Sistemi için Stinger füzeleri, 10.000 havan mermisi, Obüsler için binlerce top mermisi, 400 bombaatar, 100 Humvee, soğuk hava teçhizatı ve daha küçük, bireysel tüfek ve tüfekler için 20 milyon mühimmat olacak.
Beyaz Saray’da, Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan yeni yardım paketinin önemli hava savunma katkıları içereceğini söyledi.
Sullivan, “Rusya, kritik sivil altyapıya saldırmak için seyir füzeleri ve İran yapımı insansız hava araçları kullanmaya devam ederken, bu artan hava savunması Ukrayna için kritik olacak.” Dedi.
Sabrina SinghPentagon sözcüsü gazetecilere verdiği demeçte, yeni kısa menzilli Avenger sistemlerinin eklenmesinin Ukrayna’nın güçlerini ölümcül insansız hava araçlarından, seyir füzelerinden ve helikopter saldırılarından korumasına yardımcı olacağını söyledi. Sistemlerin Ukrayna’ya ne zaman geleceğini veya eğitimin ne kadar süreceğini bilmediğini söyledi.
Ek mühimmat ve hava savunma yetenekleri, Rus kuvvetlerinin savaşta bir dönüm noktası oluşturabilecek sürekli genişleyen bir geri çekilmeyle Ukrayna’nın ana şehri Kherson’dan çekilmeye başlamasıyla geldi. Herson Moskova’nın ele geçirdiği tek eyalet başkenti ve Rusya’nın geri çekilmesi, Ukrayna’nın kaybettiği güneydeki toprakları geri almasına izin verebilir. Ukraynalı yetkililer, Moskova güçlerinin Kherson’dan kaçmaktan başka seçeneği olmadığını kabul ettiler, ancak bir pusudan korkarak temkinli kaldılar.
ukrayna cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy ABD’yi ve diğer müttefiklerini defalarca gelişmiş hava savunma sistemleri için çağırdı. Bu tür sistemler, özellikle kış yaklaşırken ve insani sonuçların daha da kötüleşmesi beklenirken, kritik elektrik ve su altyapısı üzerindeki Rus hava saldırılarına karşı savunmak için Ukrayna için giderek daha önemli hale geldi. Ukraynalı yetkililer, ülkenin enerji altyapısının %40’ının Rus saldırılarından zarar gördüğünü söyledi.
Son yardım da dahil olmak üzere ABD, Rusya’nın 24 Şubat’taki saldırısından bu yana Ukrayna’ya 18,6 milyar dolardan fazla silah ve diğer teçhizat sözü verdi. Yetkililer, stoklarına sahip olduklarını ve bunları hızlı bir şekilde Ukrayna’ya gönderdiklerini söylediler.
“Önce Amerika” dış politikasını savunan bazı muhafazakar Cumhuriyetçiler, Ukrayna’ya yardımın kesilmesi çağrısında bulundu ve Ukrayna’yı destekleyen diğerleri yardım üzerinde daha fazla kontrol çağrısında bulundu. Cumhuriyetçiler Meclisi kazanırsa konuşmacı olabilecek olan Meclis GOP lideri Kevin McCarthy Salı günü partisinin çoğunluğu kazanırsa Ukrayna için “açık çek” yazmayacağı konusunda uyardı.
Onun yorumları, yurtiçinde rekor düzeyde yüksek enflasyonun olduğu bir zamanda yurtdışında federal harcama ihtiyacını sorgulayan bazılarının endişelerini yansıtıyor.
Ukrayna’ya devam eden yardım sorulduğunda, Singh iki yönlü desteğe sahip olduğunu söyledi.
“Bence Kongre’de, koridorun her iki tarafında, uzun vadede bu işin içinde olduğumuz konusunda Ukrayna’ya bir taahhüt var” dedi. Bu nedenle, geçici şartlar ve sonuçlarla bile, Ukrayna’nın mücadelelerinde ABD’den güvenlik yardımı ve desteği göreceğini düşünüyorum.”
Çarşamba günü, Başkan Joe Biden, Cumhuriyetçiler Kongre’nin bir veya iki kanadının kontrolünü ele geçirse bile desteğin devam edeceğine dair iyimserliğini dile getirdi.
Demokrat cumhurbaşkanı gazetecilere verdiği demeçte, “Umarım Ukrayna’daki Rus saldırganlığına karşı bu iki yönlü yaklaşımı sürdürürüz.”