ABD seçimleri: Trump kaybederse şiddeti göz ardı etmek istemiyor

KristoY

Global Mod
Global Mod
ABD seçimleri
Trump kaybederse şiddeti göz ardı etmek istemiyor

Donald Trump: “Kazanacağımızı düşünüyorum. Kazanamazsak da önemli olan bu.” Fotoğraf

© Mark Peterson/POOL Redux Resimleri/AP/dpa

Donald Trump röportajlarda net cevaplardan kaçınmasıyla tanınıyor. Capitol'e yapılan saldırı gibi bir şeyin yeniden olabileceğini mi düşünüyor? Cumhuriyetçi buna bağlı kalmak istemiyor.

Muhtemel Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump, sonbahardaki seçimlerin “adil” olmaması halinde ABD'de siyasi şiddetin mümkün olabileceğine inanıyor.

Görevdeki Joe Biden'a yenilmesi halinde işlerin barış içinde kalıp kalmayacağı sorulduğunda Trump, Time Magazine'e verdiği bir röportajda şunları söyledi: “Kazanacağımızı düşünüyorum. Kazanamazsak da önemli olan bu. Bu her zaman adalete bağlıdır.” bir seçimden.” Daha sonra, büyük sahtekarlığın kendisini 2020 başkanlık seçimlerinde zaferden mahrum bıraktığı yönündeki uzun süredir çürütülmüş iddiasına değindi: “Bu sefer bundan kurtulacaklarını sanmıyorum. Ve eğer yaparlarsa, biz de bunu yapacağız.” Rekor bir şekilde kazandık.”

Röportaj Nisan ayında iki bölüm halinde gerçekleştirildi. Trump'a her iki seferde de seçimden sonra siyasi şiddet bekleyip beklemediği soruldu. Eski cumhurbaşkanı ilk seferinde şu cevabı verdi: “Büyük bir zafer kazanacağımızı düşünüyorum. Şiddetin de olmayacağını düşünüyorum.” Röportajın ikinci bölümünde kendisine özellikle yenilgi durumunda ne olacağı soruldu.

ABD derinden bölünmüş durumda

ABD'deki siyasi ruh hali yıllardır hararetli; Trump'ın kutuplaştırıcı görev süresi ve özellikle 6 Ocak 2021'de Kongre Binası'na yapılan saldırı bugün hala etkisini sürdürüyor. O sırada Trump destekçileri, zaten oylanmış olan görevdeki kişinin kışkırtıcı bir konuşmasının ardından başkent Washington'daki Parlamento binasına şiddetli bir şekilde girdi. Kongre, Demokrat Biden'ın zaferini resmen onaylamak için orada toplandı. İsyanlar sonucunda 5 kişi hayatını kaybetti. O zamandan bu yana Trump, seçim sahtekarlığı iddialarının öyküsünü defalarca tekrarladı. Şimdi yine bununla kampanya yürütüyor. Ancak Trump'ın kendisi de, daha sonra 2020 başkanlık seçiminin demokratik sonucunu bozmaya çalıştığı için seçim sahtekarlığına teşebbüsle bağlantılı olarak suçlanıyor.

Ocak ayında ABD Başsavcısı Merrick Garland, seçim yılının başında ülkedeki yetkililere ve demokratik kurumlara yönelik artan tehditleri kınadı. O zamandan bu yana, Trump ile Biden arasındaki Kasım ayındaki düellonun öngörülebilir rövanşı nedeniyle ülkedeki toplumsal bölünmelerin yeniden derinleşebileceğine dair korkular doğrulanmış görünüyor.

dpa

#Konular