ABD: George Floyd vakası: Eski polis memuru cezaevinde yaralandı

KristoY

Global Mod
Global Mod
Amerika Birleşik Devletleri
George Floyd davası: Eski polis memuru cezaevinde yaralandı

Derek Chauvin (sağda), savunma avukatı Eric Nelson (solda) ile Nisan 2021’deki bir duruşma sırasında. fotoğraf

© Mahkeme TV/AP/dpa


George Floyd’un ölümünden sorumlu eski polis memuru Derek Chauvin, hapishanede bıçaklı saldırıya uğradı ve ağır yaralandı.

Afrika kökenli Amerikalı George Floyd’u öldürmek suçundan uzun hapis cezasına çarptırılan eski polis memuru, cezaevinde bıçaklı saldırıya uğradı ve ağır yaralandı.


Bu durum, konuyu bilen kişilere atıfta bulunarak birçok ABD medya kuruluşu tarafından bildirildi. Minneapolisli eski beyaz polis memuru Derek Chauvin’in saldırı sonrasında ABD’nin Arizona eyaletindeki bir federal hapishanede durumunun stabil olduğu belirtildi.


Mayıs 2020’de George Floyd, Minneapolis’teki acımasız bir polis operasyonunda öldü. Videolar, polis memurlarının silahsız adamı nasıl yere ittiğini belgeledi. Beyaz polis memuru Derek Chauvin, Floyd’un nefes alması için yalvarırken dizini dokuz dakika boyunca Floyd’un boynuna bastırdı.


Cezaevi personeli hayat kurtarıcı tedbirleri başlattı


Dava, polis şiddetine ve ırkçılığa karşı ülke çapında protestolara yol açtı. Chauvin daha sonra cinayet suçundan yirmi yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldı. Birkaç gün önce Yüksek Mahkeme Chauvin’in itirazını reddetti. Chauvin adil yargılanmadığını savundu.


Ceza İnfaz Kurumu ayrıca Tucson hapishanesinde bir mahkûmun saldırıya uğradığını söyledi. CNN ve New York Times’taki kaynaklara göre bu kişi Chauvin’di. Ajansa göre hapishane personeli hayat kurtarıcı önlemler aldı. Tedavi altına alınan kişi daha sonra hastaneye kaldırıldı. Olayda hiçbir çalışan yaralanmadı.


Mahkûmun durumu hakkında ayrıntılı bilgi verilmedi ancak olayı bilen kişilerden biri, The New York Times’a göre Chauvin’in saldırıdan sağ kurtulduğunu söyledi.


dpa

#Konular