Wolfgang Schäuble: Scholz, Merkel ve arkadaşlarının onun ölümüne nasıl tepki verdikleri

KristoY

Global Mod
Global Mod
Dehşet, üzüntü ve saygılı anılar: Wolfgang Schäuble’nin ölümü birçok insanı etkiledi. Şansölye, Federal Başkan ve Angela Merkel’in de söz hakkı var.

Kendisi Federal İçişleri Bakanı, Federal Maliye Bakanı, 50 yıl boyunca Alman Federal Meclisi üyesi ve hatta 2017’den 2021’e kadar Başkanıydı: Wolfgang Schäuble, geçtiğimiz on yılda Alman siyasetinin şekillenmesinde önemli bir rol oynadı. Eski Şansölye Angela Merkel bir keresinde onun hakkında şöyle demişti: “Wolfgang Schäuble, Alman ve Avrupa siyaseti için bir şans eseri.” Ölümünden sonra Siyasi dostlar ve rakipler saygı ve taziye dilekleriyle ulaşıyor. Genel Bakış.

Yol arkadaşları Wolfgang Schäuble’nin yasını tutuyor

Şansölye Olaf Scholz (SPD): “Wolfgang Schäuble yarım yüzyıldan fazla bir süredir ülkemizi şekillendirdi: milletvekili, bakan ve Federal Meclis Başkanı olarak. Onunla birlikte Almanya keskin bir düşünürü, tutkulu bir politikacıyı ve tartışmalı bir demokratı kaybediyor. Düşüncelerim bugün onun ailesiyle birlikte. “

Wolfgang Schäuble yarım yüzyıldan fazla bir süredir ülkemizi şekillendiriyor: milletvekili, bakan ve Federal Meclis Başkanı olarak. Onunla birlikte Almanya keskin bir düşünürü, tutkulu bir politikacıyı ve tartışmalı bir demokratı kaybediyor. Düşüncelerim bugün ailesiyle birlikte. pic.twitter.com/x1WsRHYJXe

— Federal Şansölye Olaf Scholz (@Federal Şansölye) 27 Aralık 2023

Federal Başkan Frank-Walter Steinmeier (SPD): Steinmeier, dul eşi Ingeborg Schäuble’ye yazdığı taziye mektubunda, “Wolfgang Schäuble ile birlikte, ülkemiz için tarihi şeyler başaran büyük bir insanı ve tutkulu bir politikacıyı kaybettik” diye yazıyor. CDU’lu siyasetçi “Alman tarihi açısından bir şans eseriydi”. Federal Başkan, “Zengin bir hayat artık sona erdi; bu seçkin devlet adamı ve şahsın eserleri varlığını sürdürecek” diye açıklıyor. Politika, Schäuble’nin “yaşam iksiri” idi. Federal Cumhuriyet tarihinde hiç kimse ondan daha uzun süre Federal Meclis üyesi olmamıştır.

Federal Meclis Başkanı Bärbel Bas (SPD): Schäuble’nin parlamento başkanı olarak halefi, X platformundaki ölüm duyurusunu anlatırken “Çok üzücü bir haber” diyor. “Düşüncelerim onun ailesi ve arkadaşlarıyla birlikte. En içten taziyelerimi sunuyorum.”

CDU-Patron Friedrich Merz: Merz, bu haberin kendisini büyük bir üzüntüye boğduğunu yazdı

CSU başkanı Markus Söder: Bavyera Başbakanı, CSU’nun Schäuble’nin yasını tuttuğunu açıkladı: “CSU onun anısını onurlandıracak.”

Yeşiller Partisi lideri Omid Nouripour: “O, onlarca yıldır parlamentarizmin devi ve ülkemiz için belirleyici bir figürdü. Tarih kitaplarındaki yeri kesindir. Aklım eşi ve çocuklarıyla birlikte. Onlar onu özleyecekler. Hepimiz onu özleyeceğiz.”

AfD başkanı Tino Chrupalla: “Wolfgang Schäuble onlarca yıldır federal politikayı ve Alman Federal Meclisini şekillendirdi. Ciddi bir suikast girişiminin sonuçlarına haysiyetle, hoşgörüyle ve görev duygusuyla katlandı. Kişisel görüşmelerde her zaman açık ve arkadaş canlısıydı. Ailesine en derin taziyelerimi sunuyorum!”

“Başkent olarak Berlin’e olan bağlılığı tarihiydi”

Eski Şansölye Angela Merkel (CDU): Merkel, yaptığı açıklamada, “Ülkemizi birçok yönden şekillendiren bir politikacıyı kaybetmenin yasını tutuyorum” dedi. “Wolfgang Schäuble’nin Almanya’daki sesini özleyeceğiz ve ben de kişisel olarak onun tavsiyelerini özleyeceğim.” Onunla sohbetler her zaman entelektüel açıdan zenginleştiriciydi. “Suikast girişiminden sonra bel felci geçirmesine rağmen, kendine karşı bile gösterdiği disipline hayran kaldım. Milyonlarca insana rol model oldu.”

Federal Meclis’teki sol kanadın son eş lideri Dietmar Bartsch: “Wolfgang Schäuble olağanüstü bir demokrattı. Pozisyonlarımız çoğu zaman taban tabana zıttı. Başkent olarak Berlin’e olan bağlılığı tarihiydi. Toplantının son haftasında bana şunları söyledi: ‘Siyasette iniş çıkışlar olur, her zaman kendini düşün. . ‘ HUZUR İÇİNDE YATSIN”

Yahudilerin Merkez Konseyi Almanya: “Wolfgang Schäuble’yi kaybetmenin yasını tutuyoruz. Hayatını ülkemize hizmete adadı ve Almanya’daki Yahudi cemaatinin yakın dostuydu. Düşüncelerimiz ailesiyle birlikte.”

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser (SDP): “Wolfgang Schäuble ile birlikte cumhuriyetimizin en önemli demokratlarından birini kaybediyoruz. Kendisi büyük bir devlet adamıydı ve diğer birkaç kişi gibi savaş sonrası demokratik Almanya’nın vücut bulmuş haliydi. O zamanın Federal İçişleri Bakanı olarak birliğin mimarıydı. Sözü büyük anlam taşıyor. Eşine, çocuklarına ve tüm ailesine başsağlığı diliyorum. Hem bizim hem de ülkemizin çok özleyeceği büyük bir şahsiyeti kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz.”

CDU Federal Saymanı Julia Klöckner: “Wolfgang Schäuble olağanüstü bir insan, etkileyici bir düşünür ve konuşmacı, sadık ve eleştirel bir meslektaştı. Bir bakan olarak, Federal Meclis Başkanı olarak, görevini ve hizmetini titizlikle yerine getiren bir politikacı olarak ülkemize yön verdi.”

Eski Sağlık Bakanı Jens Spahn (CDU): “Avrupa büyük bir devlet adamını kaybediyor. En önemli akıl hocamı ve babacan bir dostumu kaybediyorum. Düşüncelerim onun ailesiyle birlikte. Huzur içinde yat Wolfgang Schäuble.”

CDU’lu siyasetçi Lukas Kilian: Schleswig Holstein’daki eyalet parlamento grubunun ulaştırma politikası sözcüsü, Schäuble’yi bir anekdotla anıyor. Kilian, X’te şöyle yazıyor: “2017’de ilk kez eyalet parlamentosuna aday olduğumda Wolfgang Schäuble beni desteklemeye geldi. Glinde’deki ziyaretçi forumu doluydu. Schäuble şaka yaptı ve ofisinin belirlediği bitiş süresini büyük ölçüde aştı.” “Unutulmaz bir akşam.” Kendisi eve geç gitse de Schäuble yine de Berlin’e gitmek zorundaydı. Kahvaltıda onu ARD ve ZDF’deki sabah dergisinde canlı olarak gördü. “Kendisini esirgemedi. Benim için Wolfgang Schäuble yaşayan bir tarihtir ve öyle olmaya da devam ediyor, ikna olmuş bir Avrupalı ve dürüst bir demokrat! Huzur içinde yatsın.”

Federal Meclis’te 50 yıl
Federal Meclis, Wolfgang Schäuble’yi anekdotlarla, uyarılarla ve baharatlı bir saygı duruşuyla anıyor

15 Aralık 2022

Yurt dışından da sesler geliyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron: “Wolfgang Schäuble, Fransa’nın dostuydu. Ülkelerimiz arasındaki bağları güçlendirdi. Almanya’nın yeniden birleşmesine, avronun gelişmesine ve Avrupa birliğine katkıda bulundu. Bağlılığını memnuniyetle karşılıyorum. Yakınlarına ve Alman halkına başsağlığı diliyorum.”

Christine Lagarde, Avrupa Merkez Bankası Başkanı:“Wolfgang Schäuble’nin vefatından derin üzüntü duydum. Kendi kuşağının en etkili Avrupalı siyasetçilerinden biriydi. Onun Avrupa’ya olan bağlılığına, entelektüel titizliğine ve devlet adamlığına bizzat şahit oldum. Düşüncelerim ailesiyle birlikte.”

Wolfgang’ın adını duyduğuma çok üzüldüm #Schäublegeçiyor.

Kendi kuşağının en etkili Avrupalı liderlerinden biriydi.

Onun Avrupa’ya olan bağlılığına, entelektüel titizliğine ve devlet adamlığına bizzat şahit oldum.

Düşüncelerim onun ailesi ile beraber. pic.twitter.com/UriPmqH5TH

— Christine Lagarde (@Lagarde) 27 Aralık 2023

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen: “Wolfgang Schäuble’nin ölümü Almanya ve Avrupa için ciddi bir kayıptır. Eylemleri ve örneğiyle Alman demokrasisini eşi benzeri olmayan bir şekilde şekillendirdi. Her zaman büyük ve ileriyi düşündü. Wolfgang Schäuble’nin sadece zekası ve disiplini olağanüstü değildi, aynı zamanda… … ayrıca demokratik söylemlere olan derin saygısı ve her zaman yeni şeylere dahil olma yeteneği. Onun akıllıca tavsiyelerini özleyeceğim.”

Not: Bu makale tepkilerle sürekli olarak güncellenecektir.

kızgın

#Konular