Uzmanlar, sınıfta cep telefonlarına izin vermenin artılarını ve eksilerini görüyor – Gündem Gazetesi

xheight

New member
Dünyanın dört bir yanındaki öğrenciler telefonlarından ayrı tutuluyor.

2020’de Ulusal Eğitim İstatistikleri Merkezi, ABD okullarının yüzde 77’sinin akademik olmayan amaçlarla cep telefonlarını yasaklamak için harekete geçtiğini bildirdi. Eylül 2018’de Fransız milletvekilleri, 15 yaşın altındaki okul çocukları için cep telefonu kullanımını yasakladı. Çin’de, geçen yıl telefon ülke çapında okul çocukları için yasaklandı.

Bu girişimlerin destekçileri, akıllı telefon kullanımı ile zorbalık ve sosyal izolasyon arasındaki bağlantılara ve öğrencilerin okul çalışmalarına odaklanmasını sağlama ihtiyacına değindiler.

Ancak bazı Gündem uzmanları, kısmen çok sayıda öğrencinin pandeminin neden olduğu akademik ve sosyal aksamalarla başa çıkması nedeniyle, eğitmenlerin ve yöneticilerin teknolojiye karşı değil, teknoloji ile nasıl öğretileceğini öğrenmeyi düşünmeleri gerektiğini söylüyor. Evde birçok genç, öğrenim saatlerinde telefonlarını nasıl ve ne zaman kullanacaklarını seçmekte özgürdü. Şimdi, ana bağlantı kaynaklarını ellerinden almaya çalışan bir okul ortamıyla karşı karşıyalar.

Eğitim üzerine öğretim görevlisi ve Eğitim Enstitüsü Öğretim ve Öğretim Liderliği Programı eş başkanı Victor Pereira, “Yüz yüze geri döndüğümde, alışkanlığı kırmanın zor olduğunu düşünüyorum” dedi.

Öğrencileri aracılığıyla, o ve hem sınıfta hem de klinik ortamlarda deneyime sahip diğerleri, teknolojiyle etkileşimlerin, herkese uyan tek bir zihniyete meydan okuyan önemli sosyal bağlantılara dönüştüğünü gördüler. “Okullar geri geliyor, anlamaya çalışıyor, beklentilerimizi nasıl yeniden ayarlayacağız?” Pereira ekledi.

Bu zor bir soru, özellikle de sadece bir akıllı telefonun varlığının öğrenmeyi engelleyebileceğini öne süren araştırmalar karşısında.

Gündem Tıp Fakültesi’nde pediatri doçenti ve Gündem TH Chan Halk Sağlığı Okulu’nda sosyal ve davranış bilimleri doçenti olan Michael Rich, telefonların ve okulun karışmadığını söylüyor: Öğrenciler aynı zamanda bilgiyi anlamlı bir şekilde özümseyemezler. manifatura, kaydırma veya YouTube videoları izleme.

“İnsan beyni aynı anda birden fazla şeyi düşünemez” dedi. “Ve çoklu görev olarak düşündüğümüz şey, aslında hızlı görev değiştirmedir. Ve bununla ilgili sorun şu ki, görev değiştirme farklı konular açısından pek çok zemini kapsayabilir, ancak hiçbirinin derinliklerine inmez.

Pereira’nın yaklaşımı geri adım atmak ve telefona karşı koyamayan bir öğrencinin, öğretmenin bağlantı kurmak için daha çok çalışması gerektiğinin bir işareti olup olmadığını sormaktır. “Yeni öğretmenlerimle paylaşmaya çalıştığım iki şey var: Birincisi, o öğrenci neden telefonda? Cep telefonunuzu çalmakla sınıf tartışmamıza atlamak veya her neyse onu tetikleyen nedir? Ve sonra bu, esasen sınıf yönetimi olan ikinci kısma götürür.

“Daha iyi öğrenme aktiviteleri tasarlayın, tüm öğrencilerinizin nasıl dahil olmak isteyebileceğini ve ilgilerinin ne olduğunu düşündüğünüz öğrenme aktiviteleri tasarlayın” dedi. Telefonların erişilebilir olmasına izin verilmesinin dersleri zenginleştirebileceğini ve teknolojiyi okulla ilgili amaçlar için kullanma fırsatları sağlayabileceğini sözlerine ekledi.

Chan Okulu’ndaki Lee Kum Sheung Sağlık ve Mutluluk Merkezi’nde araştırma bilimcisi olan Mesfin Awoke Bekalu, daha esnek sınıf politikalarının teknoloji okuryazarlığı ve öz düzenleme öğretimi için fırsatlar yaratabileceğini savunuyor.

“Sosyal medya platformlarının, yakın çevrelerinin ötesinde, kaynaklara veya bir tür desteğe ihtiyaç duyan insanlar için özellikle yararlı olduğunu gösteren, giderek büyüyen devasa bir literatür var” dedi. Lee Kum Sheung Sağlık ve Mutluluk Merkezi için Rachel McCloud ve Vish Viswanath’ın birlikte yazdığı bir araştırma, bunun özellikle beyaz olmayan öğrenciler ve LGBTQ öğrencileri gibi marjinal gruplar için geçerli olduğunu gösteriyor. Ancak Bekalu, bulguların başıboş bir politikayı desteklemediğini vurguladı.

Sonunda, dikkat eksikliği bozuklukları ve diğer nörolojik rahatsızlıkları olan hastalarının karşılaştığı belirli zorluklara dikkat çeken Rich, sınıf bazında bir stratejiden yana. “Çok yerel bir şekilde yönetilebilir” dedi ve ekledi: “Ebeveynler, öğretmenler ve çocuklar için herhangi bir zamanda ne yaptıklarını hatırlamaları ve buna odaklanmaları önemlidir. Gerçekten de bazı şeylerde çok iyi yaptığımız tek görevde.”