Ukraynalı doktorlar burs yoluyla acil eğitim alıyor – Gündem Gazetesi

xheight

New member
Ali Dzhemiliev, 2014 yılında Rus işgalciler onu Kiev’de bir okul için bölgeyi terk etmeye zorladığında, Kırım’da birinci sınıf bir tıp öğrencisiydi. Daha da kötüsü gelecekti.

Sekiz yıl sonra, Şubat 2022’de Rus tankları Ukrayna’ya girdiğinde, Dzhemiliev zaten bir doktordu, ancak yine de cerrahi ihtisasını tamamladı. Önümüzdeki günler bir çileydi. “Savaş zamanında cerrahi eğitimimizi yürütmek ve sürdürmek hepimiz için yeni bir meydan okumaydı” dedi.

Dzhemiliev, Kiev’in kuzeyinde, şu anda Rusların sivillere yönelik zulmüyle ünlü olan Bucha yakınlarında yaşıyordu. İstila yoğunlaştıkça batıya yöneldi ve sonunda Ternopil yakınlarındaki bir hastanenin personeline katıldı. 2½ ay boyunca koğuşlarda yattı, hastalarla aynı yemeği yedi ve çoğu zaman geceleri ameliyatlar yaptı.

Mayıs ayında Dzhemiliev, kar amacı gütmeyen Global Medical Knowledge Alliance’dan Gündem’ın Risk Altındaki Bursiyerler programını duydu. “Tutkulu bir doktor-bilim adamı olarak, anavatanımda sağlık hizmetlerini iyileştirmek için dünyanın en iyi bilim adamlarından bir şeyler öğrenmeye hevesliydim” dedi. “Ve Rus saldırganlığından iki kez muzdarip biri olarak, bu program harika bir fırsat gibi görünüyordu.”

Gündem ve bağlı hastanelerinden ikisi – Mass General ve Brigham ve Women’s – tarafından iki aydan bir yıla kadar değişen Risk Altında Burslar için kabul edilen beş Ukraynalı doktordan biri olarak Aralık ayında Boston’a geldi. Afganistan ve Ukrayna’daki krizlere yanıt olarak ve Başkan Larry Bacow’un ofisinin desteğiyle, dünyanın dört bir yanındaki tehlikeli bölgelerden akademisyenleri, yazarları, sanatçıları ve uygulamacıları ağırlayan program, son yıllarda olağan yıllık sınıflarının ötesine geçti. Müdür Jane Unrue’ye göre dört ila altı akademisyen.

DSÖ, Ocak ayında savaşın başlamasından bu yana Ukrayna sağlık tesislerine 700’den fazla saldırı düzenlendiğini ve 100’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Dzhemiliev kolorektal cerrahide bir yıllık burs için buradayken, diğer dört doktor daha kısa vadeli, acil bir hedef olan fikir ve materyalleri eve getirmek için ziyaret etti. Gündem Tıp Okulu’nda profesör ve MGH’de bulaşıcı hastalık uzmanı olan ve bölge doktorlarının Ukrayna’daki meslektaşlarına yardımcı olma çabalarını koordine etmeye yardımcı olan Mark Poznansky’ye göre bu yaklaşım, kohortu tipik Risk Altındaki Bilginlerden ayırıyor.

“Bundan sonra ne olacağına dair bir iyimserlik var, ama aynı zamanda savaşın kesintiye uğrattığı bir gidişat olduğu hissi var ki bu bence Afganistan’dan ve insanların mutlak bir duvara dayandığı dünyadaki diğer sorunlu noktalardan bazılarından farklı. ” dedi Poznansky. “Ukrayna’da bunun yapılabileceğine dair bu olağanüstü iyimserliği yaratan benzersiz bir şey var.”

Ukrayna’da doktor olmak ciddi mesleki tehlikeleri beraberinde getiriyor. Dünya Sağlık Örgütü, Ocak ayında savaşın başlamasından bu yana sağlık tesislerine 700’den fazla saldırı düzenlendiğini ve 100’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Yine de doktorlar ve hemşireler sebat ederek bodrumlarda bakım sağlamaya, hava saldırıları ve füze saldırılarına göğüs germeye ve su kıtlığı ve elektrik kesintilerine uyum sağlamaya devam ettiler.

Ukrayna Sağlık Bakanlığı’na göre, 13 milyondan fazla insan – ülkenin neredeyse yarısı – hızla artan travma sonrası stres bozukluğu seviyeleriyle psikolojik yardıma ihtiyaç duyacak.

Kiev merkezli bir onkolog olan Veronika Patsko, rutin bakımdaki aksamaların, hastalığı daha ilerlemiş hastalara baktığı anlamına geldiğini söyledi. Buna ek olarak, Rus güçleri tarafından hasar gören, çalışmayan veya ekipmanları yağmalanan çok sayıda sağlık merkezi ile daha fazla insan, savaşın başlamasından bu yana hasta sayısının yüzde 70 arttığı hastanesinde tedavi görmek istiyor.

“Tıbbi bakım eksikliği nedeniyle ilerlemiş birçok vaka var” dedi. “Ve gerçekten ilaç, kemoterapi ilaçları, hedefe yönelik tedavi ilaçları eksikliğimiz var, bunlara ihtiyacı olan herkesi kapsayacak kadar yok.”

Bir aile hekimi olan Vadym Vus, Boston’a gitmeden önce ön saflar da dahil olmak üzere gezici ekiplerde gönüllü olarak çalıştı. Holokost’tan sağ kurtulan biri olarak deneyimlerini “İnsanın Anlam Arayışı”nda belgeleyen psikiyatr Viktor Frankl’ın çalışmalarından ilham aldığını söyledi. Frankl, kamplarda ilk ölenlerin savaşın kısa süreceğine inananlar olduğunu yazdı. Sırada bunun hiç bitmeyeceğini düşünen insanlar vardı. Zamanı akıllarından çıkarmayı başaranların hayatta kalma olasılığı daha yüksekti.

Geçen ay Ukrayna’ya dönen Vus, “Kafanı farklı bir işle doldurmalısın” dedi. “Savaşın ilk haftasında ne yapacağımı bilemedim. Mülteciler için insani yardım hazırlamaya başladım. İkinci hafta kırsal kliniğimizde hemşirelerimize ders vermeye başladım. İlk ayda sadece bölgemizde değil, Kiev’de de askeri doktorlar yetiştirmem gerektiğini anladım. [and beyond]. Bu savaşın ne kadar süreceğini bilmiyorum ama her gün çalışmalı ve nasıl yardım edebileceğimizi düşünmeliyiz.”

Dzhemiliev, hem Ukrayna’da hem de başka yerlerde doktorlara danışmanlık yapan bir ağ oluşturan bir mobil uygulama geliştiren ekibin bir parçası.

Ukrayna’da odak noktasının çoğu fiziksel yaralar olsa da, Lviv’den bir psikolog olan Sofiya Hrechukh, ruh sağlığı ihtiyaçlarının daha da kötüleştiğini söyledi. Hrechukh, antidepresan kullanımının savaştan önceki düzeyine göre iki katına çıktığını söyledi. Sağlık Bakanlığı’na göre, 13 milyondan fazla insan – ülkenin neredeyse yarısı – psikolojik yardıma ihtiyaç duyacak ve travma sonrası stres bozukluğu hızla artıyor. Hrechukh bile hayatta kalanların suçluluk duygusunu hissettiğini itiraf etti, bu da onu eğitimini uç noktalara taşımaya itiyor.

“Nispeten güvendeyim, bu yüzden insanlara her gün, sahip olduğum her boş dakikada yardım etmeye çalışıyorum,” dedi, “ama yine de bu sorunları yaşamadığım ve temelde hayatta olduğum için kendimi suçlu hissediyorum.”

Gündem’da geçirdikleri süre boyunca Ukraynalı akademisyenler, yerel meslektaşlarını gölgede bırakarak ve eve göndermek için metinler ve kılavuzlar toplayarak bir faaliyet kasırgasına girdiler. Sadece doktorlar için değil, aynı zamanda hemşireler ve sağlık görevlileri için de en son bilgileri ve en iyi uygulamaları paylaşan uygulamalar, eğitici videolar ve çevrimiçi kurslar geliştirmeye yardımcı olan arkadaşlarla eğitim önemli bir tema olmuştur.

Dzhemiliev, savaşın kaosunun doktorları uzmanlık alanlarının dışındaki rollere ittiğini belirtti. Yardım etmek için Dzhemiliev, hem Ukrayna’da hem de başka yerlerde doktorlara danışan bir ağ oluşturan bir mobil uygulama geliştiren ekibin bir parçası. Uygulama aracılığıyla, bir doktor alışılmadık bir durumla karşılaştığında, bir hastanın fotoğrafını çekebilir veya bir röntgen ekleyebilir ve bunu uzmanlardan yanıt isteyen ağa gönderebilir.

“Her hekimin bazen soruları olur ve şu anda hastanede kıdemli bir meslektaşı yoksa sorabilir. [in the app] ve – eğer bu bir ameliyatsa – tüm cerrahlara birinin yardıma ihtiyacı olduğu bildirilecek,” dedi Dzhemiliev.

Savaşa geri döndüklerinde, bursiyerler, cerrahi eğitimi iyileştirme ve kadın ruh sağlığı ve nöropsikiyatri gibi psikiyatrik alt alanları geliştirme çabaları da dahil olmak üzere Gündem’da kaydettikleri ilerlemeyi daha da geliştirmeyi umuyorlar. Vus, “Her gün benim için soru, bugün ülkemiz, eğitim ekibimiz ve kırsal uygulamam için görüp yapacağım yararlı şeylerdir” dedi. “Neyi almamız gerekiyor ve ne almamamız gerekmiyor?”

Kaos ve derin belirsizliğin ortasında bile Hrechukh, Ukrayna’nın sağlık sisteminin çatışmadan daha güçlü çıkacağından emin. Daha iyi bir sistem kuracağız” dedi. “İşe yarayacak.”

Günlük Gazete

En son Gündem haberlerini almak için günlük e-postalara kaydolun.