Trump: Trump tutuklandığında ezici bir zaferle yeniden seçildi: Elon Musk

ÇıtıR

New member


WASHINGTON: Milyarder ve Twitter CEO’su Elon Musk, eski ABD Başkanı Donald koz tutuklanırsa bir “çıkarma zaferi” ile yeniden seçilebilir.
Trump’ın önümüzdeki hafta suçlanacağına dair haberlere yanıt olarak, Misk tweet attı, “Bu olursa, Trump ezici bir zaferle yeniden seçilecek.”
Twitter’ın CEO’sunun bunu, Trump’ın “kelepçeli” olabileceği yönündeki bir Fox News haberine yanıt olarak söylediği belirtilmelidir.
Daha önce Trump Cumartesi günü, bir sus para planıyla ilgili yıllarca süren soruşturmanın bir parçası olarak “önümüzdeki Salı tutuklanacağını” iddia etmişti. CNN’nin bildirdiğine göre, destekçilerinden hareketi protesto etmelerini de istedi.
“FAR & AWAY CUMHURİYET CUMHURİYETİ ADAYI VE AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ESKİ BAŞKANI GELECEK HAFTA SALI GÜNÜ TUTUKLANACAK. PROTESTO, MİLLETİMİZİ GERİ ALIN!” Cumartesi günü medya platformu (yerel saat)
New York şehri, eyalet ve federal kolluk kuvvetleri arasında, yetişkin sinema oyuncusu Stormy Daniels’ın da dahil olduğu bir sus para planına ilişkin yıllarca süren soruşturmayla bağlantılı olarak Trump’a karşı olası bir iddianameye nasıl hazırlanılacağı konusunda tüm hafta boyunca toplantılar yapıldı. CNN.
2024’te yeniden seçilmek için aday olan eski cumhurbaşkanına yöneltilecek herhangi bir suçlama, tarihi bir ilk olacak ve zaten bölünmüş durumdaki bir figür etrafındaki siyasi sohbeti hızla değiştirecek. Trump, göreve gelmeden önce ve sonra kapsamlı bir hukuk davası geçmişine sahip olsa da, Beyaz Saray’ı geri almaya çalışırken bir suç iddianamesi yasal sıkıntılarını önemli ölçüde artıracaktır.
CNN’in bildirdiğine göre, Trump iddianame ve olası suçlamalar hakkında kendisine ne söylendiğini belirtmedi, ancak hukuk ekibi bunun yakında olacağını tahmin etti ve sonraki adımlar için perde arkasında hazırlanıyor.
Eski başkanın resmi iddianamenin ardından Manhattan’da kendini tanıtması bekleniyor ve daha sonra bir konuşma yapmakla ilgilendiğini ifade etti, ancak sonunda bunu yapıp yapmayacağı henüz belli değil.
Bir kampanya sözcüsü yaptığı açıklamada, savcıların haber kaynaklarına yaptığı “yasadışı sızıntılar” dışında Trump’a “hiçbir ihbar” verilmediğini söyledi.
Trump’ın protesto çağrısı, Kongre’nin Seçim Kurulu sayımını Joe Biden lehine onaylamaya hazırlanırken, kalabalıkları davet etmek için sosyal medyayı kullandığı 6 Ocak 2021 öncesinde destekçilerini harekete geçirdi.
Trump, destekçilerini daha sonra, birçok kişinin binaya baskın düzenlediği, milletvekillerini kaçmaya zorladığı ve yargılamaları geçici olarak askıya aldığı Capitol Hill’e yürümeye çağırdı.
CNN’in bildirdiğine göre, Trump’ın tutuklanacağı iddiası, kolluk kuvvetlerinin önümüzdeki hafta böyle bir olaya hazırlandığına dair raporlar olduğundan, savcıların zaman çizelgesini karıştırmanın bir yolu olabilir.
Trump’a yönelik bir suçlama, Amerikan tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir şey olacaktır. Richard Nixon, 1974’te görevinden ayrıldıktan sonra Watergate skandalıyla ilgili olası suçlamalarla karşı karşıya kaldı, ancak halefi Başkan Gerald Ford tarafından affedildi.