Trump gerçekten kazandığına inanıyor muydu? – Gündem Gazetesi

xheight

New member
Özel danışman Jack Smith, JD ’94, geçen hafta eski Başkan Donald Trump aleyhinde 2020 seçimlerini bozma çabalarındaki rolü nedeniyle bir iddianame hazırladı. Washington’daki Federal Bölge Mahkemesinde dosyalanan dava, Trump’ı ABD’yi dolandırmak için komplo kurmak, seçmenleri haklarından mahrum bırakmak ve 6 Ocak’ta başkanlık seçim sonuçlarının onaylanmasını engellemek için komplo kurmak ve buna teşebbüs etmekle suçladı.

Gazete, Ronald Sullivan Jr., Jesse Climenko Klinik Hukuk Profesörü ve Gündem Hukuk Fakültesi Ceza Adaleti Enstitüsü öğretim üyesi ile en son iddianame, ne gibi sürprizler, kovuşturma için zorluklar ve duruşmadan beklentileri hakkında konuştu. . Röportaj, uzunluk ve netlik için düzenlendi.

GAZETE: Özel savcı Jack Smith’in iddianamesi, 6 Ocak’ta Kongre Binası’na yapılan saldırıyı soruşturan Meclis Komitesi’nin bulgularını nasıl yansıtıyordu?

SULLIVAN: İddianamede gördüğümüz birçok olgu, 6 Ocak’taki duruşmalardan geliştirildi. Ancak çoğumuzun geldiğini görmediği bir sayı vardı. Başkan Trump, dört maddelik bir iddianamede suçlandı ve bunlardan biri, haklara karşı komplo kurmak, Trump’ın ABD vatandaşlarını bir medeni haktan – oy kullanma ve oylarını saydırma hakkından – mahrum bıraktığı suçlaması. Kesinlikle temel, ancak çoğu kişi bu suçlamanın geldiğini görmedi. Çoğumuzu şaşırttı.

GAZETE: Neden? Bundan ne anlam çıkarıyorsun?

SULLIVAN: İddianamedeki suçlamayı görünce şaşırmış olsam da, hükümetin eski cumhurbaşkanının insanları oylarından mahrum etmek için başkalarıyla birlikte komplo kurduğunu iddia ettiği diğer üç komplo suçlamasıyla uyuşuyor. İddia edilen planın esasen özüne damıtılmış hali budur. Milyonlarca insanı haklarından mahrum bırakmak, oylarını reddetmek ve seçimi bozmaktı. Bu suçlamayı beklemiyor olsam da davranışa uyuyor.

GAZETE: Savcılığın asıl sorunu nedir?

SULLIVAN: Hükümetin karşılaşacağı en büyük engel, “akıl durumunu” kanıtlamak olacaktır. Bu sayımların her birinde hükümet, Bay Trump’ın yasayı çiğnemeyi amaçladığını, seçimin kaybedildiğini kendi zihninde bildiğini ve yine de seçimi bozmak için bir şeyler yapmaya niyetli olduğunu kanıtlamalıdır. ABD yasalarına göre, Bay Trump bilmediğini veya kafasının karıştığını veya seçimi kazandığına inandığını gösterebilirse, bu sayımlar başarısız olacaktır.

Kongreyi engelleme sayısı daha da yüksek erkek gerçek, veya zihinsel durum gerekliliği, çünkü bu, bozuk niyet denilen bir şeyi gerektirir ve bu, daha katı zihin durumu gereksinimlerine sahiptir. Sadece Bay Trump’ın sonuca niyet etmesi gerektiğini değil, aynı zamanda eylemlerinin motivasyonunun yanlış veya hukuka aykırı olması gerektiğini söylüyor. Daha da yüksek bir standarttır. Makul bir şüphenin ötesinde bunu kanıtlamak, hükümetin en önemli mücadelesi olacak.

GAZETE: Bu davanın sonucundan beklentileriniz nelerdir?

SULLIVAN: Tüm kanıtları görmediğim için bu noktada bir şey söylemek zor. İddianameler sanıkları suçlu göstermek için yazılır. Sadece iddianameye bakarsam, suçlanan herkes suçlu görünüyor. Aynı şey bu iddianame için de geçerli; kesinlikle başkanı suçlu gösteriyor. Davanın iyi ya da kötü olup olmadığı, kanıtların geri kalanına bağlı olacaktır. Medya tanıkların kim olduğunu ve diğer kanıtların neler olduğunu bildirmeye başladığında, her iki tarafın da şansını daha iyi değerlendirebilirim.

GAZETE: Bazı insanlar, soruşturmasını tamamlaması yalnızca sekiz ay sürdüğü için Smith’in soruşturmasının aceleye getirilmiş olabileceğini söylediler. Ne düşünüyorsun?

SULLIVAN: Soruşturmanın çok hızlı olduğunu düşünmüyorum. İnsanların hatırlaması gereken şey, Smith’in 6 Ocak komitesi tarafından iki yıl süren bir soruşturmanın avantajına sahip olduğu. Zaten bir çok altyapı çalışması yapılmıştı. Siyasi döneme fazla girmeden bir iddianame çıkarmak istediği için Adalet Bakanlığı’nın bazı zaman kısıtlamaları altında olduğunu düşünüyorum, ancak bunun aceleye getirildiği hissine kapılmıyorum.

GAZETE: Süreç ne kadar sürecek? Kasım 2024 seçimlerinden önce bitecek mi?

SULLIVAN: Çoğu ağır suç davasının mahkemeye çıkması bir yıl kadar sürer. Ciddi bir ağır suç davasının yargılanması bir buçuk yıl veya daha uzun sürer. Düzinelerce federal ceza davasına baktım ve bir yıl içinde mahkemeye çıkarıldığımı hatırlamıyorum. Bence hükümetin seçimlerden önce bir yargılama yapacaklarını düşünmesi olağanüstü iyimser. Sanığın hızlı yargılanma anayasal hakkıdır. Benim şüphem, Bay Trump’ın bu davaya bakmak için acelesi olmadığı ve bu dava boyunca bu davayı geri çekeceğini düşündüğüm önergeler, keşifle ilgili şikayetler ve usule ilişkin şikayetler olacak. Hükümet elbette bunu seçimlerden önce denemek istiyor ama bunun mümkün olup olmadığı konusunda ciddi şüphelerim var.

GAZETE: Sizce Trump’ın yasal sorunları onun başkanlık yarışını nasıl etkileyecek?

SULLIVAN: Buna iki şekilde cevap vereyim. Yasal tehlike açısından, Başkan Trump’ın başı belada. Karşılaştığı üç ağır suç davası var ve belki de dördüncüsü Georgia’da geliyor. Politik olarak, okuduğum kadarıyla bu iddianamelerin partisi içindeki popülaritesi üzerinde pek bir etkisi olmamış gibi görünüyor. Her iki şey de doğru olabilir, çok ciddi bir suç tehlikesi altında kalacak ve Amerika Birleşik Devletleri başkanlığı için Cumhuriyetçi adaylığını pekala kazanabilir.

GAZETE: Bir ceza avukatı olarak, bu davalarda olmasını istediğiniz şeyler var mı?

SULLIVAN: Adil yargılama olmasını elbette isterim. Her sanık, bir avukatın etkili bir şekilde temsil edilmesiyle adil yargılanma konusunda anayasal bir hakka sahiptir. Bunu Sayın Trump için de diliyorum. Ülkenin neler olduğunu görebilmesi ve aynı zamanda adil bir atış yaptığını görebilmesi için mahkeme salonunda kameralar olsaydı iyi olurdu – suçlandığında diğer her Amerikalının aldığı türden bir atış. Hükümetin iddiasını makul bir şüphenin ötesinde kanıtlamaya zorlanması gerektiğini düşünüyorum. Sistemimizin çalıştığını hem vatandaşa hem de dünyaya göstereceğini düşünüyorum.

İlgili

Peter Baker ve Susan Glasser.