Thüringen: Sağcı yürüyüş Prinzen’in solistine tehdit oluşturuyor

KristoY

Global Mod
Global Mod
Thüringen
Sağcı yürüyüş Prinzen’in solistine tehdit oluşturuyor

Ne zaman ve nerede görüneceğini “bir çetenin” belirlemesine izin vermek istemiyor: Sebastian Krumbiegel (arşiv fotoğrafı). Fotoğraf

© Jonas Walzberg/dpa


Prinzen’in solistine yönelik tehditler çok büyüktü; Greifwald’daki okumasının iptal edilmesi gerekiyordu. Krumbiegel hâlâ polis koruması altında görünüyordu. Thüringen’deki konserinde yetkililer de oradaydı.

Polis, şarkıcı Sebastian Krumbiegel’in Schleusingen, Thüringen’de konser vermesini sağladı; Prinzen solisti, performansını aşırı sağcılığa karşı bir sinyal göndermek için kullanmak istedi.


Cumartesi akşamı konserine paralel olarak sağcı seçmen grubu “Zukunft Hildburghausen” tarafından bir geçit töreni düzenlendi. Polise göre, aşırı sağcı yürüyüşe yaklaşık 95 kişi katıldı ve Krumbiegel’in konserine yaklaşık 240 kişi geldi ve ardından mekan olan bir kilisenin önünde sessiz protesto düzenlendi. Polise göre her şey yolundaydı.


Krumbiegel gözünün korkutulmasını istemiyor


Krumbiegel’in önceki akşam Mecklenburg-Batı Pomeranya’daki Greifswald’da okuması öncesinde ciddi şekilde tehdit edildiği ancak bu hafta öğrenildi. Organizatörler, sosyal medyada yapılan kötü yorumların ardından saldırı korkusuyla Cuma akşamı okumayı iptal etmek istedi.


Ancak Leipzig’den gelen Krumbiegel buna direndiğini söyledi. Ne zaman ve nerede performans sergileyeceğini “bir çetenin” dikte etmesine izin vermek istemiyor. “Kendimin uzaklaştırılmasına izin vermemek benim için önemliydi.” Greifwald’daki okuma nihayet Cuma akşamı polis koruması altında gerçekleşti, yaklaşık 80 kişi geldi, herhangi bir olay yaşanmadı.


Krumbiegel geçmişte defalarca tehdit aldığını söyledi. “Şimdi tartışma etkinliğin iptal edilmesinin gerekip gerekmediğiyle ilgiliydi. Bu tamamen yeni bir boyut.”


Kültürden Sorumlu Devlet Bakanı Claudia Roth, Berlin’de yaptığı açıklamada, Krumbiegel gibi kendini adamış bir sanatçının tehdit ve gözdağıyla gösteri yapmasının engellenmesinin endişe verici olduğunu ve kabul edilmemesi gerektiğini, bu nedenle organizatörlerin çok endişeli olduğunu söyledi. Roth: “Ülkemizde aşırı sağcı güçlerin hangi kültür biçiminin nerede gerçekleşeceğini belirlemek istemesi olmamalıdır.”


dpa

#Konular