Sürgündeki Beyaz Rusya muhalefet lideri birleşik AB ve ABD desteği çağrısında bulundu – Gündem Gazetesi

xheight

New member
Sviatlana Tsikhanouskaya’nın siyasi kariyeri, kocası Siarhei Tsikhanouski’nin 2020’de Beyaz Rusya Devlet Başkanı Aliaksandr Lukashenko’ya meydan okuma planlarını açıkladıktan sonra hapse atılmasıyla başladı. Siyasi yeni gelen, kocasının yerine koştu ve Lukashenko, geniş çapta hileli olarak görülen bir yarışmada kazanan ilan edildikten sonra, Beyaz Rusya’da aylardır kitlesel protestolar patlak verdi.

Güvenliğinden korkan Tsikhanouskaya, Ukrayna’yı ele geçirme girişimlerinde Ruslara karşı çalışan partizanların da dahil olduğu Belarus muhalefetine liderlik ettiği Litvanya’ya kaçtı. Tsikhanouskaya’nın grubu, Ukrayna’ya verdikleri desteği, bu ulusu ve kendi ülkelerini, Moskova’nın bölgedeki kontrolünü yeniden sağlamaya çalışan Lukashenko ve müttefiki Rus lider Vladimir Putin’e karşı karşıya getiren daha büyük bir demokrasi yanlısı savaşın parçası olarak görüyor.

Tsikhanouskaya, Cuma günü Siyaset Enstitüsü’ndeki John F. Kennedy Jr. Forumu’nda açılış konuşmacısı olacak ve aynı sahneyi Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola ile paylaşacak. Bu etkinlik, Cuma ve Cumartesi günleri Gündem’da öğrenciler tarafından yürütülen Avrupa Konferansı’nın bir parçasıdır ve Minda de Gunzburg Avrupa Çalışmaları Merkezi, Weatherhead Uluslararası İlişkiler Merkezi tarafından ortaklaşa desteklenmektedir., ve Davis Rus ve Avrasya Çalışmaları Merkezi.

Bu röportaj, uzunluk ve netlik için düzenlendi.

GAZETE: Politika Enstitüsü’ndeki konuşmanız sırasında Avrupa’da konuşmayı planladığınız bazı önemli konular ve politika tartışmaları nelerdir? Beyaz Rusya Avrupa’nın güvenliğinde nasıl bir rol oynuyor?

TSIKHANUSKAYA: Belarus halkı ve Ukraynalılar aynı düşmanla karşı karşıya. Rusya, ülkelerimizi Rus nüfuz alanına geri döndürmek istiyor. Kendimizi her zaman Avrupalı hissettik ve Rusya ile bağlantı kurmak istemiyoruz. Rusya artık savaş ve yoksullukla eş anlamlıdır ve Avrupa demokrasi ve barıştır ve biz de aynısını ülkemiz için istiyoruz. Beyaz Rusya’nın Rusya’nın bir parçası ya da Sovyetler Birliği sonrası bir ülke olduğu algısını kırmak istiyoruz. Lukashenko şiddet ve suç desteğiyle iktidardayken, her zaman Putin’e itaat edecek ve emirlerini yerine getirecek ve bölgenin güvenliğine yönelik sürekli bir tehdit olacaktır.

GAZETE: Avrupa Birliği, Beyaz Rusya’daki demokrasi yanlısı hareketi desteklemek için ne gibi önlemler alabilir?

TSIKHANUSKAYA: Tutarlılık güçlüdür. Avrupa Birliği, Lukashenko’yu cumhurbaşkanı olarak tanımıyorsa, Avrupa Birliği’nin temsilcileriyle görüşmemeli. [Belarusian] rejim. Lukashenko’nun insanlığa karşı suçlardan ve savaş suçlarından suçlu olduğunu biliyorsa, ondan hesap sormalı ve soruşturma başlatmalı. Avrupa Birliği, yaptırımlar ve siyasi izolasyon yoluyla rejim üzerinde baskı uygulayabilir. Sivil toplumu da destekleyebilir. Rejimle savaşan çok sayıda insan ülkeyi terk etmek zorunda kaldı ve maddi desteğe ihtiyaçları var. Siyasi tutukluların aileleri de öyle. Ukraynalıları tamamen destekliyoruz, ancak Belarus da özgür olana kadar savaş bitmeyecek.

GAZETE: ABD’nin Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya’ya yönelik dış politikasına bakış açınız nedir?

TSIKHANUSKAYA: [The United States] Avrupa Birliği ile birlikte Lukashenko’ya karşı önlemlerin uygulanmasında birleşmelidir. Ortak pozisyonlar daha etkili olacaktır. Ayrıca Belarus halkını desteklemeli ve rejimi cezalandırmalıdır. ABD’nin Belarus ve Ukrayna’nın iç içe olduğunu anlaması gerekiyor. Lukashenko, Ukrayna’daki savaşta Rusya ile tam bir işbirlikçidir.

Ayrıca Amerikan hükümetinden Belarus’un canice işgaline dikkat etmesini rica ediyorum çünkü şu anda Belarus’ta Rus birliklerinin varlığını görüyoruz. Rusya’nın adım adım kültürel, ekonomik ve askeri alanlarımızı nasıl işgal ettiğini görüyoruz ve Beyaz Rusya’yı işgal etmeye yönelik herhangi bir girişimin tolere edilmeyeceğine dair net bir mesaj duymak istiyoruz. hizmet edenlere çok çeşitli kişisel yaptırımlar uygulanmalıdır. [Lukashenko] rejim: demokratik güçlerle, STK’larla çalışın, kültürel kurumları destekleyin, siyasi mahkumlara yardım edin ve öğrencilere burs verin.

“2020’den beri korkmadığım bir gün olmadı. Eşim ve diğer siyasi tutuklular için korkuyorum. Hapishanede nasıl muamele gördüklerini biliyorum. Normal bir hayat kurmak için özgürlüklerini ve şanslarını feda etmeleri, beni savaşmaya devam ettiren şey.”

GAZETE: Beyaz Rusya’da barışçıl bir iktidar geçişinin, talep ettiğiniz gibi başkanlık dönemlerinin sayısını sınırlayarak mümkün olabileceğine hâlâ inanıyor musunuz?

TSIKHANUSKAYA: Başından beri şiddetsizliğin ülkemizde değişim yaratabileceğine inandık çünkü barışçıl değişimin daha sürdürülebilir olduğunu biliyoruz. Belarus’un savaş karşıtı alayları Ukrayna’da kurulduğunda, demokratik ortaklarımızdan biraz ihtiyatlı davrandıklarını gördük. Bu alaylar şu anda Ukrayna’yı savunuyorlar ve bir gün Belarus’a gelip rejimi şiddet yoluyla ortadan kaldıracaklarına dair bazı endişeler vardı. Düzgün altın orta nerede? Barışçıl bir şekilde kazanmak için bu savaşta rejimi sürekli stres altına almalıyız.

Şiddet istemiyoruz. Belarus savaş karşıtı partizanlar, Rusya’nın cepheye yeni kuvvetler, silahlar, mermiler, teçhizat ve diğer askeri malzemeleri teslim edememesi için Belarus’taki demiryolu hatlarına zarar vererek şiddet içermeyen sabotaj eylemleri gerçekleştirdiler ve Rusya’nın Kiev’e yönelik saldırısını kesintiye uğrattılar. Aynı şey, Ukrayna’ya yönelik füze saldırıları için rehberlik sağlayan Belarus hava sahasında yakın zamanda bir Rus uçağının patlaması için de geçerli. Bu eylemler şiddet içermez, çünkü insanların yaşamına ve sağlığına zarar vermezler. Aksine, her iki durumda da Ukrayna’da birçok insanı öldürmek için kullanılabilecek ekipman zarar görmüştür.

GAZETE: Korku sizi hiç durdurur mu veya bir an için felç eder mi? Bir eş, anne ve siyasi lider olarak ilerlemeye nasıl devam edersiniz?

TSIKHANUSKAYA: 2020’den beri korkmadığım bir gün olmadı. Eşim ve diğer siyasi tutuklular için korkuyorum. Hapishanede nasıl muamele gördüklerini biliyorum. Normal bir hayat kurmak için özgürlüklerini ve şanslarını feda etmeleri, savaşmaya devam etmemi sağlayan şey. Bazen yataktan çıkmak istemiyorum ama sonra toplum içinde tek kelime etme şansı bulamayan, hapiste fiziksel ve ruhsal olarak aşağılanan kocamı düşünüyorum. Sonra kendime ayağa kalkıp işe koyulmamı söylüyorum.

Kocamın çocuklarımıza mektup göndermesine izin verildiğinde ve şimdi 7 yaşında olan kızım onun sözlerini okuyup ağlarken, başka seçeneğim olmadığını anlıyorum. Kadın, engellerle karşılaştığında içindeki gücü gösterecek ve kendini hafife almamalıdır.

Oğlum sağır olarak dünyaya gelen özel ihtiyaçları olan bir çocuk. Yürümeye başlayan çocukken bir ameliyat geçirdi ve konuşmayı öğrenmek için günlük terapi almak zorunda kaldı. Tam bir rehabilitasyon olup olmayacağını bilmiyordum. Tünelin sonundaki ışığı görmedim ama her gün onunla çalışmam gerektiğini biliyordum. Sonunda okuldaki sınıf arkadaşlarına katılabildi.

Belki de bu kişisel deneyim şimdi beni ayakta tutmaya yardımcı oluyor. Tünelin sonundaki ışığın Belaruslular için de ne zaman yanacağını bilmiyorum ama her gün savaşacak gücü kendinde bulman gerektiğini biliyorum çünkü bir zafer umuyorsun.

Ülkemiz, Belarus’un kendi özel arka bahçesi olduğunu düşünen tek bir kişiye ait değil. Burası bizim ülkemiz ve geleceğinden biz sorumluyuz. Diasporadaki insanlar, Beyaz Rusya Halk Elçiliklerini kurmak gibi pek çok yaratıcı girişimde bulundular ve yalnız olmadığınızı fark etmek gerçekten ilham verici. Başkalarıyla omuz omuza duruyorsun.