Sivil koruma: Uyarıdan sonra: Wenden'de sel hafif kalıyor

KristoY

Global Mod
Global Mod
Sivil Savunma
Uyarıdan sonra: Wenden'de sel hafif kalıyor

Olpe ilçesinde Wenden için sel uyarısı yapıldı. Fotoğraf

© Soeren Stache/dpa

Geçen hafta Kuzey Ren-Vestfalya'da şiddetli yağmur çok sayıda mahzeni, alt geçidi ve sokağı sular altında bıraktı; birkaç gün sonra Sauerland'de bir topluluk da etkilendi.

Dün saatlerce süren şiddetli yağmur Wenden'in Sauerland belediyesinin bazı bölgelerinde su baskınlarına neden oldu. Gönüllü itfaiye teşkilatı sözcüsünün bildirdiğine göre, akşam geç saatlerde durum yeniden sakinleşti.

Hiç kimse zarar görmedi. Bodrum katlarının su basması ve elektrik kesintisi nedeniyle Ottfingen bölgesinde etkilenen bazı sakinler geceyi arkadaşlarıyla geçirdi. Kimse barınma bakımına götürülmek istemedi.

Olpe bölge kontrol merkezi daha önce Bonn'daki Federal Sivil Koruma ve Afet Yardım Dairesi (BBK) aracılığıyla şu uyarıda bulunmuştu: “Wenden belediyesinde su baskını riski var.” Resmi uyarıda, çocuklara, komşulara ve hareket kabiliyeti kısıtlı kişilere yardım edilmesi gerektiği belirtildi. Bölgedeki kişilerin de bodrum katlarına girmemeleri ve akan sulardan uzak durmaları gerekiyor.

İtfaiye sözcüsü, sürekli şiddetli yağmur nedeniyle küçük Großmicke nehrinin taştığını bildirdi. Bir dpa muhabirinin bildirdiğine göre, özel su baskını birimlerine sahip Alman Hayat Kurtaran Derneği ve Teknik Yardım Ajansı bölgede faaliyet gösteriyordu. Diğer şeylerin yanı sıra kum torbaları da teslim edildi.

Etkilenen bölgelerde yaşayanlardan ısıtma ve pişirme cihazlarını kapatmaları, güvenli bir yere gitmeleri ve acil servislerin talimatlarına uymaları istendi. İtfaiye sözcüsü, yağmurun akşam geç saatlerde biraz hafiflediğini söyledi. Nehrin akış hızı ölçülmeye devam edilecek ve durum izlenecektir.

dpa

#Konular