Silahlı şüpheliler Lübnan’dan İsrail’e girdi

KristoY

Global Mod
Global Mod
AB’nin Filistinlilere verdiği destek, İslamcı terör örgütü Hamas’ın İsrail’e saldırısı ışığında test ediliyor. Brüksel’deki bir sözcü, Avrupa Komisyonu’nun şu anda son olayların kalkınma yardımlarını nasıl etkileyebileceğini araştırdığını söyledi. Ancak AB’nin Hamas’ın veya diğer terör örgütlerinin faaliyetlerini doğrudan veya dolaylı olarak finanse etmediği bugün zaten çok açık.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in geçen yıl verdiği bilgiye göre, AB ve üye ülkeleri şöyle bir katkı sağlıyor: Filistinlilerin en büyük bağışçısı yılda yaklaşık 600 milyon euro. Yalnızca AB bütçesinden 2021-2024 dönemi için toplam 1,18 milyar avroluk mali yardım ayrıldı. Sözcü, AB’nin alıcıları kontrol etmek konusunda çok katı kurallara sahip olduğunu vurguladı. Herkesin bunların doğrudan veya dolaylı olarak Hamas’la bağlantılı şirketlere, kuruluşlara veya kişilere gitmediğinden emin olması gerekir.

Sözcüye göre, AB’nin Filistinlilere yaptığı yardım öncelikle Filistin halkına ve özerk otoriteye yönelik önemli destek hizmetlerinin finansmanını destekliyor. Bunu somut örnekler olarak gösteriyor sağlık sektörü, yoksul ailelere yönelik sosyal yardım hizmetleri ve demokratik yönetim, hukukun üstünlüğü, su, enerji ve ekonomik kalkınma gibi alanlardaki kalkınma projeleri. Ayrıca Ortadoğu’daki Filistinli mültecilere yönelik Birleşmiş Milletler yardım kuruluşunun da desteklendiği söyleniyor.