Sendikalar: Kamu sektörü toplu pazarlığı başarısız oldu

KristoY

Global Mod
Global Mod
sendikalar
Kamu hizmeti için toplu pazarlık başarısız oldu

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser (soldan 2.), Verdi’nin patronu Frank Werneke (sağda), dbb başkanı Ulrich Silberbach (ortada) ve Potsdam’daki üçüncü tur toplu pazarlığın başındaki diğer katılımcılar. Fotoğraf

© Carsten Koall/dpa


Kitlesel uyarı grevlerinin eşlik ettiği sendikalar ve işverenler, kamu sektöründe maaş görüşmeleri yaptı. Son tur üç gün sürdü – sonra çöktü.

Federal ve yerel düzeyde kamu sektörü için toplu pazarlık başarısız oldu. İşverenler ve sendikalar planlanan üç müzakere turunun sonuncusunda da bir sonuca ulaşamadı. Bağımsız hakemler artık çözüm arayacak. Tahkim döneminde barış yükümlülüğü vardır – bu nedenle Paskalya günlerinde kamu sektöründe yeni iş bırakma olmayacaktır.


Verdi patronu Frank Werneke Perşembe sabahı erken saatlerde Potsdam’da yaptığı açıklamada, “Sonunda, farklılıkların ortadan kaldırılamayacağını anlamamız gerekti,” dedi. Werneke, Verdi’nin müzakerelerin başarısız olduğunu ilan ettiğini söyledi. Sendika organları buna oybirliğiyle karar vermişlerdi. Memurlar derneği dbb başkanı Ulrich Silberbach da sendikası adına görüşlerini dile getirdi.


Kısa bir süre sonra, Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser (SPD) “Şimdi tahkimi toplayacağız” dedi. Faeser ve belediye müzakerecisi Karin Welge, sendikaların başarısız olduğunu ilan etmelerine üzüldü. İşverenler yüzde 8 daha fazla gelir ve en az 300 avro ve bir kereye mahsus 3000 avro ödeme teklif edeceklerdi.


Tahkimde, önceden atanan bağımsız hakemler belirli bir süre içinde bir çözüm önerirler. Toplu iş sözleşmesinin tarafları daha sonra bunu yeniden müzakere eder.


Görüşmeler birkaç gün sürdü


Potsdam’daki sendikalar ve işverenler, Pazartesi gününden bu yana üçüncü tur müzakerelerinde 2,5 milyon çalışanın gelirlerini müzakere ediyor. Müzakere liderleri arasındaki tartışmalar ve bireysel toplu pazarlık ortakları arasındaki istişareler değişmeye devam etti. Belediye İşveren Sendikaları Birliği’nde (VKA) birçok iç açıklamaya ihtiyaç vardı.


Verdi sendikası ve memurlar derneği dbb yüzde 10,5 daha fazla gelir, ancak ayda en az 500 avro daha fazla talep ediyor. Bu asgari miktar onlar için çok önemlidir: Düşük gelirliler için bu, yüksek enflasyonu telafi etmelidir. VKA uzun süredir minimum bir miktarı reddetmişti.


İşverenler de talepleri bir bütün olarak karşılanamaz bularak reddetmişti. Sendikalar, işverenlerin tavrına öfkelendiler ve son haftalarda giderek daha büyük uyarı grevleri düzenlediler.


Verdi uyarı grevleriyle güçlendi


Sendikalar kitlesel uyarı grevleriyle toplu taşımayı, aynı zamanda kreşleri, klinikleri ve çöp öğütücüleri felç etti. Verdi, son haftalardaki büyük çaplı uyarı grevleriyle kendisini güçlenmiş olarak görüyor. Verdi patronu Frank Werneke, “uzun yıllar ve on yıllardır en büyük uyarı grevi katılımından” bahsetti. Sendika, son üç ayda 70.000’den fazla giriş kaydetti.


Eğitimciler, otobüs şoförleri, havuz çalışanları, itfaiyeciler, hemşireler, idari çalışanlar, geriatri hemşireleri, kanalizasyon arıtma tesisi çalışanları, ormancılar ve doktorlar dahil olmak üzere birçok meslek mensubu kamu sektöründeki toplu pazarlıktan etkilenmektedir.


Belediye işverenlerinin 2,4 milyondan fazla çalışanının ve federal hükümetin 134.000 çalışanının geliriyle ilgili. Sendikaların iradesine göre sonuç memurlara intikal ettirilmelidir.


dpa

#Konular