Rus İstilası: Ukrayna’ya Karşı Savaş: Durum bu

KristoY

Global Mod
Global Mod
Rus işgali
Ukrayna’ya karşı savaş: Durum bu

Yaşlı bir sivil, Rus kontrolündeki bölgede Rus ordusu tarafından dağıtılan tatlı su şişelerinin bulunduğu bir arabayı çekiyor. Fotoğraf

© Alexei Alexandrov/AP/dpa


Ukrayna cumhurbaşkanı, Kherson şehrinin kurtuluşuna katkıda bulunan askerleri ve sivilleri onurlandırıyor. Ve eski bir NATO şefi Kiev’e hassas bir teklifte bulunur. Genel Bakış.

Eski NATO başkanı Anders Fogh Rasmussen, Ukrayna’nın Rusya’nın işgal ettiği topraklar olmadan transatlantik askeri ittifaka katılmasını öneriyor. Danimarkalı, İngiliz Guardian’a, ülkenin güney ve doğusundaki işgal altındaki bölgelerin dışarıda bırakılmasıyla Rusya ile NATO arasında açık bir çatışma riskinin azaltılacağını söyledi. Bu arada, Rus ordusunun Herson’dan sürülmesinden bir yıl sonra Ukrayna hükümeti, ülkenin güneyindeki büyük şehrin kurtarılmasına katılan düzinelerce asker ve sivili onurlandırdı.


Guardian, Cumartesi günü 2009’dan 2014’e kadar NATO Genel Sekreteri olan Rasmussen ile yapılan röportajdan alıntılar yayınladı. 70 yaşındaki yetkili, Ukrayna’nın kısmi katılımı ve buna bağlı olarak müttefiklerinin yardım sağlama konusundaki kararlılığının “Rusya’yı NATO içindeki Ukrayna topraklarına yönelik saldırılardan caydıracağını” ve böylece Ukrayna silahlı kuvvetlerinin NATO’dan uzakta ön cephede savaşmaya odaklanmasına olanak sağlayacağını söyledi. kalp bölgesi. Moskova, Ukrayna’nın ittifaka katılmasının engellenemeyeceğini anlamalıdır.


Ukrayna, Şubat 2022’den bu yana Rusya’nın saldırganlık savaşına karşı kendisini savunuyor ve Batı’dan büyük miktarda silah yardımı alıyor. Ukrayna silahlı kuvvetlerinin amacı, Rusya tarafından ilhak edilen ancak kısmen işgalden kontrol edilen Luhansk, Donetsk, Zaporizhia ve Kherson olmak üzere dört bölgeyi kurtarmak ve 2014 yılında ilhak edilen Kırım’ın Karadeniz yarımadasını yeniden ele geçirmektir.


Rasmussen: “Yeni bir Avrupa güvenlik mimarisine ihtiyacımız var”


Rasmussen, “Bir sonraki adımı atmanın ve Ukrayna’yı NATO’ya katılmaya davet etmenin zamanı geldi” dedi. “Ukrayna’nın NATO’nun kalbinde yer aldığı yeni bir Avrupa güvenlik mimarisine ihtiyacımız var.”


Çeşitli uzmanlar ve ittifak politikacıları, çatışmanın mevcut aşamasında Ukrayna’nın kabulüne karşı uyarıda bulunuyor; aksi takdirde askeri ittifak doğrudan savaşa sürüklenebilir ve Kuzey Atlantik Antlaşması’nın 5. Maddesi kapsamındaki yardım sağlama yükümlülüğü tetiklenebilir. Bu, ittifak ortaklarının bir veya birkaçına silahlı saldırı olması durumunda yardım sağlamayı taahhüt etmelerini öngörmektedir. Kiev hükümeti ise Ukrayna topraklarından Rusya lehine kalıcı olarak feragat edilmesine yönelik olası bir adım olarak yorumlanabilecek her türlü planı reddediyor.


Zelenskyy askerleri ve sivilleri onurlandırdı


Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Kherson’u kurtarmak için verdikleri mücadeleden dolayı 100’den fazla askeri onurlandırdı; bunlardan en az 15’i ölümünden sonra. Ayrıca şehrin kurtuluşuna katkıda bulunan doktorlara, gönüllülere ve yerel yönetimlerin ve şirketlerin çalışanlarına da devlet madalyaları dağıttı. Cumartesi günü akşam konuşmasında Zelensky, Ukrayna ordusunun gelecekte Rus birliklerinin saldırılarını cevapsız bırakmayacağına söz verdi.


Ukrayna ordusu, Rusya’nın saldırganlık savaşının başlamasından yaklaşık sekiz ay sonra aynı adı taşıyan Herson bölgesinin başkentini tekrar kendi kontrolü altına aldı. Ancak bölgenin bir kısmı hâlâ Rus birliklerinin işgali altında ve yoğun çekişmelerle karşı karşıya.


Kiev, Varşova’nın Bağımsızlık Günü’nü kutladı


Zelensky ayrıca Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’yı Cumartesi günü Polonya Bağımsızlık Günü nedeniyle tebrik etti ve Varşova’ya Ukrayna’ya verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Zelensky, “Halklarımızın sonsuza kadar özgür kalması için Ukrayna ve Polonya birlikte durmalı” dedi. AB ve NATO ülkesi Polonya, Ukrayna’nın en önemli destekçilerinden biri. Ancak son zamanlarda iki ülke arasındaki ilişkiler, Ukrayna tahılının ithalatı ve transiti konusundaki anlaşmazlık nedeniyle zarar gördü.


Pazar günü ne önemli olacak?


Ukrayna’nın doğusunda ve güneyinde çatışmalar sürüyor. Ukrayna askeri liderliğine göre, çatışmaların odak noktası ülkenin doğusundaki Mariinka yakınlarında.


dpa

#Konular