Protaseviç affedildi – Bealrus uçağı indirdikten sonra

KristoY

Global Mod
Global Mod
Belaruslu aktivist
Belarus ordusu, tutuklanması için bir uçağı düşürdü – şimdi Roman Protasevich affedildi

2021’de Belarus polisi gazeteci Roman Protasevich’i tutukladı. Yetkililer Atina’dan Vilnius’a giden bir uçağı indirmişti (arşiv)

© Sergei Grits/AP/DPA


Belarus muhalefet lideri Roman Protaseviç, mahkûm edilmesinden birkaç hafta sonra affedildi. Tutuklanmasının ardından Belarus gizli servisiyle işbirliği yapmaya zorlandığı varsayılıyor.

Olağanüstü tutuklanmasından iki yıl sonra ve mahkûm edilmesinden birkaç hafta sonra, eski hükümet eleştirmeni Roman Protaseviç Belarus’ta affedildi. Belarus medyasına göre Protaseviç Pazartesi günü Minsk’te yaptığı açıklamada, “En önemlisi, bu karar için ülkeye ve Cumhurbaşkanına kişisel olarak inanılmaz derecede minnettarım.” Tutuklanmasının ardından Protaseviç, kendisini muhalefet faaliyetlerinden uzaklaştırdığı Belarus devlet televizyonunda birkaç kez gösterildi.


23 Mayıs 2021’de Protaseviç’in olağanüstü tutuklanması, eski Sovyet cumhuriyetinin sınırlarının çok ötesinde bir heyecana neden oldu. Belarus makamları Ryanair uçağını bomba tehdidi nedeniyle Minsk’e inmeye zorladığında, o zamanki kız arkadaşı Sofia Sapega ile Atina’dan Vilnius’a uçuyordu. Daha sonra ikisi de tutuklandı. Rus vatandaşı Sapega daha sonra altı yıl hapis cezasına çarptırıldı ve o zamandan beri Rusya’ya nakledildi.


Protaseviç iki yıldır ev hapsinde.
Protaseviç, Mayıs ayı başlarında başkent Minsk’teki bir mahkeme tarafından bir esir kampında sekiz yıl hapis cezasına çarptırıldı. Haziran 2021’den beri ev hapsinde tutuluyor. Cumhuriyet savcısı, muhalefetteki Telegram kanalı Nexta’nın eski genel yayın yönetmenini darbeye teşebbüsle suçlamıştı. 2020 cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra Nexta, kendisini yine kazanan ilan eden otoriter hükümdar Alexander Lukashenko’ya karşı protesto çağrısında bulundu. Oylama uluslararası alanda tanınmadı. Lukashenko protestoları acımasızca bastırdı, ancak o zamandan beri Moskova’ya daha da bağımlı olarak görülüyor.

Anton Motolko

sitede

Belarus muhalefeti radikalleşiyor
“Putin kaybederse diktatörümüzü de sorumlu tutarız”
08/15/2022


Protasevich siyasi bir mahkum olarak kabul edildi. Akrabalar, onun hükümet yanlısı açıklamalarını gözaltında baskı ve işkence altında yaptığına inanıyor. Yüzlerce Lukashenko muhalifi hâlâ hapiste. Birçoğu güç aygıtıyla bir anlaşmayı reddetti.


mkb
DPA
AFP

#Konular