Partiler: SPD lideri Esken, CDU’yu “emeklilere savaş ilan etmekle” suçluyor.

KristoY

Global Mod
Global Mod
partiler
SPD lideri Esken, CDU’yu “emeklilere savaş ilan etmekle” suçluyor.

Saskia Esken, emeklilik yaşının yükseltilmesini eleştiriyor. Fotoğraf

© Wolfgang Kumm/dpa


SPD lideri Saskia Esken, CDU’nun emeklilik yaşını 67’nin üzerine çıkarma düşüncesini eleştirdi.

SPD lideri Saskia Esken, CDU’nun emeklilik yaşını 67’nin üzerine çıkarma düşüncesini eleştirdi.


Esken, Alman Basın Ajansı’na verdiği röportajda, “Bu, emeklilere karşı bir savaş ilanıdır” dedi. “Emeklilik yaşındaki her artış, fiziksel veya başka şekillerde çok çalışan birçok insan için emekli maaşlarında bir azalma anlamına gelir.” Artık hiç çalışamazlardı ve o zaman erken emekli olmak ve kesintileri kabul etmek zorunda kalırlardı. Zaten düşük bir gelirle, bu, yaşlılıkta yoksulluğa giden doğrudan yoldur.


Nisan ayında, CDU’nun Sosyal Güvenlik Komisyonu, daha sonraki bir emeklilik yaşı için tavsiyeler içeren bir belge sundu. 2030’dan itibaren emeklilik yaşını ortalama yaşam süresine bağlamayı öngörüyor – eğer yaşam beklentisi o zamana kadar beklendiği gibi artmaya devam ederse. 2031’den itibaren standart emeklilik yaşı, kazanılan her yaşam yılı için dört ay artacaktır. O zamanlar bunun sadece bir başlangıç fikri olduğu vurgulanıyordu. CDU Yardımcısı Carsten Linnemann, bu hafta ZDF programı “Markus Lanz”da öneriyi destekledi.


Esken, emeklilik yaşının daha da yükseltilmesini kategorik olarak reddetti. “Bizim yolumuz bu olamaz. Bizim için çok açık: Emeklilik yaşına dokunulmayacak. Daha uzun süre çalışmak isteyen herkes çok önceden yapabilir.”


dpa

#Konular