Partiler: Fridays for Future, FDP’ye 101 iklim sorusu gönderdi

KristoY

Global Mod
Global Mod
Fridays for Future, FDP’nin parlamento grubuna ve parti liderliğine iklimin korunmasına ilişkin 101 soru içeren bir katalog gönderdi.


Fridays for Future, FDP’nin parlamento grubuna ve parti liderliğine iklimin korunmasına ilişkin 101 soru içeren bir katalog gönderdi. Parti lideri Christian Lindner’a, parlamento grubuna ve bir bütün olarak özgür liberallere hitaben yazılan mektupta, “Özgür liberaller (FDP) hızlı ve adil iklim korumasına karşı aylardır çalıştıktan sonra, bizim (Fridays for Future) sorularımız var” diyor. Berlin’deki basın ajansı.

Soru kataloğu, FDP’nin merkezi iklim politikası kavramları üzerindeki konumu hakkındaki sorulardan polemiklere kadar uzanıyor. Diğer şeylerin yanı sıra aktivistler, partinin trafikteki hava kirliliğini nasıl azaltmak istediğini ve başka yerlerden yayılan sera gazlarını telafi edecek mekanizmalar hakkında ne düşündüklerini bilmek istiyor. Isı pompalarının rolü de tartışılmaktadır. Diğer sorular: “Birkaç Porsche neden herkes için mobiliteden daha önemli?” ve “FDP’deki F fosilleri mi temsil ediyor?” Liste, İsveçli aktivist Greta Thunberg’in 2019’da New York’ta düzenlenen BM iklim zirvesinde katılımcılara attığı “Nasıl cüret edersin!” cümlesiyle bitiyor.

Fridays for Future’a göre, gönderilen sorulardan bazıları, Instagram’a yapılan bir aramanın ardından kuruluşa iletilen yüzlerce öneri arasından seçildi. Aktivistlerin şu anda 101 soru göndermesi tesadüf değil. Mayıs ayında, FDP Genel Sekreteri Bijan Djir-Sarai “Bild” gazetesinde, meclis grubunun Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck’e (Yeşiller) bir soru kataloğu soracağını ve bu soru olmadan ısıtma yasası müzakerelerinin başlayamayacağını duyurdu. Federal Ekonomi Bakanlığı’na göre, bunlar asla alınmadı. FDP meclis grubundan daha kısa bir listenin yanı sıra SPD ve Yeşiller’den ortak bir milletvekili listesi sunuldu.