Parlamento seçimi: Scholz: Macron ile her gün SMS

KristoY

Global Mod
Global Mod
Parlamento seçimi
Scholz: Macron ile her gün SMS

Fransa'daki seçimden sonra yakın temas: Macron ve Scholz Fotoğraf

© Michael Kappeler/dpa

Müttefik ülkelerdeki şansölyeler genellikle demokratik seçimlere katılmazlar. Scholz Fransa için bir istisna yapıyor.

Şansölye Olaf Scholz, parlamento seçimlerindeki yıkıcı yenilgisinin ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u destekledi. Scholz, Salı günü Berlin'deki SPD'nin parlamento solunun yaz partisinde yaptığı açıklamada, şu anda Macron'a her gün mesaj attığını söyledi. “Gerçekten iç karartıcı olan durumu tartışıyoruz.”

Macron, Avrupa seçimlerini kaybettikten sonra yeni parlamento seçimleri çağrısında bulundu. İlk turda, Marine Le Pen'in sağcı Rassemblement National, yeni bir sol ittifakın ve üçüncü sıradaki Cumhurbaşkanı Macron'un merkezci kampının önünde en güçlü güç oldu. Ancak, Ulusal Meclis'in kompozisyonu ancak önümüzdeki Pazar günü yapılacak belirleyici ikinci tur oylamada belirlenecek.

Şansölyeler genellikle diğer ülkelerdeki demokratik seçimlere katılmazlar, ancak Scholz ikinci tur oylamadan yana net bir tavır takındı: “Ben, çok sevdiğim ve takdir ettiğim, benim için çok şey ifade eden Fransa'nın, orada sağcı popülist bir partinin liderliğinde bir hükümeti önlemeyi başaracağını umuyorum,” dedi Scholz.

dpa

#Konular