Pakistan eski Başbakanı İmran Han, tehditlere rağmen Minar-ı Pakistan’da miting düzenledi

KristoY

Global Mod
Global Mod


LAHORE: Lahor’u Pakistan’ın geri kalanından ayırmasına ve şehre konteynırlar yerleştirmesine rağmen, görevden alınan Başbakan Imran Khan büyük bir ilerleme kaydetmeyi başardı. Minar-ı-Pakistan’da toplantı Cumartesi gecesi geç saatlerde.
Ülkenin yayın medyası, güçlü askeri kuruluş tarafından desteklenen PML-N liderliğindeki hükümetin “baskısı” altında olayın haberini kararttı.
Hayatıyla tehdit edilen Khan, kurşun geçirmez bir camdan toplantıya seslendi. Çok sayıda kadın da tarihi parkta toplandı.
Yetkililer, Han’ın şovunu tüm ana yolların götürdüğü yerde bozmak için çok çaresiz görünüyorlardı. Minar-ı-Pakistan polis tarafından konteynırlar ve barikatlarla kapatıldı. İnternet, Lahor’un bazı bölgelerinde, özellikle miting alanlarında hizmet vermektedir. Bu engeller nedeniyle vatandaşlar yaya olarak uzun bir mesafe kat ederek olay yerine ulaştı.
Imran Khan, PML-N liderliğindeki hükümeti ve suç ortaklarını (askeri teşkilata atıfta bulunarak) bu toplantı öncesinde 2.000’den fazla parti arkadaşını tutuklamak ve işkence etmekle suçladı. bugün insanların tutkusunun engeller ve konteynerlerle dizginlenemeyeceği söyleniyor.”
Ülkeyi ekonomik bataklıktan çıkaracak bir gündemleri varsa, evde oturmaya hazır olduğu gücü teklif etti. “Bugün Pakistan’daki güçlü çevrelerin davranış biçimleri, ülkenin tek sorunu İmran Han gibi görünüyor” diye yakındı.
Khan, partisinin ekonomik refaha yönelik yol haritasını da sunarak, ülkenin vergi tahsilatını ve ihracatını iyileştirmek için zorlu kararlar alması gerektiğini vurguladı.
“Evimizi düzene sokmak için büyük bir operasyon gerekiyor. Denizaşırı Pakistanlılar, teşvik almaları halinde dolarlarını ülkeye getirecekler” diyen Pakistan’ın 220 milyonluk sakininden sadece 2,5 milyonu vergi ödüyor. İlerlemek için vergi matrahının artırılmasına ihtiyaç olduğunu söyleyen Erdoğan, gençlere iş kurmaları için kredi verilmesini ve ipotek planının yeniden canlandırılmasını da önerdi.
Khan, geçen Nisan ayında hükümetini devirdikten sonra ulusa bir hırsız çetesinin dayatıldığını söyledi.
“Bir asırlık vakayı tamamladım. 150 yaşının üzerinde olabilirim. Yoksul insanlar tüm hayatlarını bu ülkede yanlış amaçlarla savaşarak geçiriyorlar. Pakistan’ın hukukun üstünlüğü olmadan geleceği olamaz” diyen Cumhurbaşkanı, “gerçek özgürlüğün” ancak ülkede hukukun üstünlüğü hakim olduğu zaman geleceğini de sözlerine ekledi.
70 yaşındaki Pakistanlı Tehreek-i-Insaf başkanı, Başbakan Şehbaz Şerif’i tüm dünyaya yalvarmakla suçladı, ancak yine de bir erteleme verilmedi. Khan, Başbakan Shehbaz’a şaka yaptı ve “Eski genelkurmay başkanı Qamar Javed Bajwa, Shehbaz’ı 40 dakika azarladığını ve tepki göstermediğini ve sabırla dinlediğini söyledi. Bu, siz (Şehbaz) arka kapıdan iktidara geldiğinizde olur.”
Kriket oyuncusu ve siyasetçi, hayatında ilk kez Filistin halkının hissettiklerini hissettiğini söyledi.
“Polis, asılsız davalarda beni tutuklamak istediği için evime saldırdı. Polisle çatışma sırasında insanlar haklı olduğumu bildikleri için beni desteklediler. Beni 40 terör vakası için tuttular… Ulus, İmran Han’ın bir terörist olduğunu kabul edecek mi?’ O sordu.
Yüksek Mahkeme kararlarına rağmen Pakistan Seçim Komisyonu’nun güvenlik ve mali kısıtlamalar bahanesiyle 30 Nisan Pencap Meclisi seçimlerini 8 Ekim’e ertelediğini söyledi.
“Seçimlerin Ekim ayında bile yapılacağını nasıl garanti edebiliriz? İktidarın ve suç ortaklarının tek bir ajandası var: Benim iktidara gelmemi nasıl engelleyecekler.” Pencap ve Hayber Pakhtunkhwa’da 90 gün içinde seçimler düzenleyerek hukukun üstünlüğünü tesis etmek için tüm gözlerin Yüksek Mahkemede olduğunu söyledi.
Cumartesi günü erken saatlerde, Lahore Khan’ın ATC’si, PTI taraftarları ile polis arasında meydana gelen çatışmalarla ilgili olarak Lahor Yarış Pisti polis karakolunda açılan – ikisi 14 Mart ve 15 Mart’ta olmak üzere – üç davada 4 Nisan’a kadar geçici kefalet verdi. PTI şefinin Zaman Park konutu.
Khan, başbakan olarak Toshakhana adlı devlet koruyucusundan indirimli bir fiyata aldığı pahalı bir Graff kol saati de dahil olmak üzere hediyeler almak için sanıktaydı ve onu kar için sattı.
Khan, geçen yıl Nisan ayında güven oylamasını kaybettikten sonra iktidardan uzaklaştırıldı ve bu da onu Ulusal Meclis tarafından oylanan ilk Pakistan başbakanı yaptı.