Pakistan Devlet Başkanı Arif Alvi, İmran Han adına hareket ediyor: Şehbaz Şerif

KristoY

Global Mod
Global Mod


İSLAMABAD: Pakistan’ın koalisyon hükümeti ile İmran Han’ın Tehreek-e-Insaf’ı (PTI) arasında devam eden düşmanlık, şimdi Başbakan ile Cumhurbaşkanı arasındaki resmi etkileşimlere sıçradı ve Başbakan Shehbaz Sharif, Arif Alvi bir muhalefet partisi olarak ‘partizan’ davranışı yansıtan ‘basın açıklaması’.
Başkan Alvi’nin seçim komisyonunun kilit eyalet Pencap’ta seçimleri 30 Nisan’dan 8 Ekim’e ertelemesine karşı çıkan mektubuna sanal bir yanıt veren Şerif, pozisyonun devlet başkanı olarak anayasal rolünü yansıtmadığını söyledi. Birkaç yıldır görevde olan Alvi’nin İmran’ın PTI’si ile bağları var.
Başkan mektubunda başbakandan federal ve eyalet hükümetlerine bunu yapmaktan kaçınmaları talimatını vermesini istedi. insan haklarının kötüye kullanılması ve Seçim Komisyonuna, “mahkemeye saygısızlık da dahil olmak üzere daha fazla komplikasyondan kaçınmak için Yüksek Mahkeme kararlarına uygun olarak bir süre (90 gün) içinde” Punjab ve başka bir Hayber Pakhtunkhwa eyaletinde anketler yürütmede yardımcı olun.
İmran’ın partisinin, İmran’ı yolsuzluk iddiasıyla tutuklama girişimleri ve mahkeme duruşmalarını kaçırması nedeniyle haftalarca süren şiddetli protestolarının ortasında, seçimin ertelenmesinin nedeni olarak güvenlik endişeleri gösterildi.
Şerif, anayasanın “cumhurbaşkanına hiçbir yetki vermediğini ve cumhurbaşkanına hükümetten veya başbakandan açıklama istemesine izin verecek hiçbir görev verilmediğini” yazdı. “Mektubunuza yanıt vermemin tek nedeni, partizan tutumlarınızı ve eylemlerinizi belgelemek ve hükümetimizin sicilini düzeltmek istememdir” diye yazdı.
Başbakan Alvi’nin – “maalesef ve görünüşte partinizin sadakati nedeniyle” – “ülkeyi iç savaşın eşiğine getirmeyi” amaçladığını iddia ettiği şiddetli PTI protestoları hakkındaki sessizliğini ve İmran’ın görünmemesi hakkında yorum yapmamasını gösterdi. . mahkemelerde.
Şerif, Alvi’yi daha önce Ulusal Meclisi feshederek İmran’ın “anayasaya aykırı” talimatlarına göre hareket etmekle suçladı – bu hareket, Yüksek Mahkeme tarafından 7 Nisan 2022’de anayasaya aykırı ilan edildi. Şerif, Alvi’nin, selefi İmran’ın geçen yıl yapılan güven oylamasının ardından ayrılmasının ardından kendisini yeni başbakan olarak atamak gibi anayasal görevini yerine getirmediğini de söyledi.
Başbakan, Alvi’yi İmran başbakanken ve rakipleri kurban giderken sessiz kalmakla da suçladı. O zamanlar muhalefet milletvekili olan mevcut İçişleri Bakanı Rana Sanaullah aleyhine idam cezası getirebilecek bir uyuşturucu davasından alıntı yaptı.
Şerif mektubunu bitirirken, görevinin “tamamen farkında” olduğunu, hükümetinin anayasayı korumaya tamamen bağlı olduğunu ve aynı zamanda kimsenin kanunları çiğnememesini sağlamaya kararlı olduğunu iddia etti. Başbakan, “Hükümetimizin anayasal olarak seçilmiş hükümeti baltalamaya yönelik her türlü girişimi engelleyeceği konusunda sizi temin ederim.”