Ortadoğu’da Savaş: Gazze Şeridi: 36 klinikten 20’si artık kullanılmıyor

KristoY

Global Mod
Global Mod
DSÖ’ye göre, yeni yardım malzemelerine rağmen kıyı bölgesindeki birçok klinikte çalışmalar şu anda durma noktasına geldi. Şiddetli çekişmelerin yaşandığı Gazze Şeridi’nin kuzeyinden insanların kaçışı devam ediyor. Genel Bakış.

İsrail ordusu, ilerlemesi sırasında Gazze Şeridi’nde çok sayıda şüpheli teröristi öldürdüğünü açıkladı. Ordu, bunların İsrail’deki katliama karışan kişileri de içerdiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler, Tel Aviv’e sivillere malzeme sağlamak için başka bir sınır kapısı açması çağrısında bulundu. ABD Başkanı Joe Biden yardım malzemelerinin artırılmasını istiyor. Gazze Şeridi’ndeki pek çok klinik, tıbbi malzeme eksikliği nedeniyle artık faaliyet gösteremiyor. Bir kez daha yüzlerce yabancının tartışmalı ve kapatılmış kıyı şeridini terk etmesine izin verildi.

Gazze Savaşı, Hamas teröristleri ve diğer aşırıcı Filistinli örgütler tarafından 7 Ekim’de İsrail’in Gazze Şeridi sınırı yakınında gerçekleştirilen, İsrail tarihindeki en kötü katliamla tetiklendi.

Anlatıcı: 7 Ekim’de İsrail’de yaklaşık 1.200 kişi öldürüldü

İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsüne göre, yeni bulgulara göre 7 Ekim’de tahmini 1.200 kişi öldürüldü. İsrail tarafı bugüne kadar Hamas katliamından bu yana ölenlerin sayısını 1.400 civarında tahmin ediyordu. Lior Haiat Cuma akşamı, “7 Ekim’deki katliamda ölenlerin resmi sayısı yaklaşık 1.200’dür” dedi. Numara bir gün önce güncellendi. Haiat, “Bu güncellenmiş bir tahmin” diye yazdı. Örneğin tüm cesetlerin kimliği belirlendiğinde sayı yine de değişebilir. Saldırıdan dört hafta sonra bile durum böyle değil.

DSÖ: Yalnızca birkaç klinik hâlâ faaliyet gösterebiliyor

Gazze Şeridi’nde yoğun bombardıman, yıkım ve tıbbi malzeme eksikliği nedeniyle 36 hastaneden 20’si artık kullanım dışı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bunu Cuma günü Cenevre’de bildirdi. Halen faaliyet gösteren hastaneler bile yalnızca acil durum modunda çalışıyordu çünkü çoğunda yeterli dezenfektan, anestezi preparatı veya normal hasta bakımını sağlayacak elektrik yoktu. DSÖ sözcüsü Margaret Harris, halen faaliyette olan hastanelerde bazen yatak sayısının iki katı kadar hasta bulunduğunu söyledi.

İsrail: Çatışmalarda çok sayıda terörist öldürüldü

Gece boyunca İsrail askerlerinin saldırı planlayan 19 şüpheli teröristi öldürdüğü bildirildi. Ayrıca askerler, “Hamas askeri karakolunda” ve bir eğitim alanında 30 şüpheli teröristi “ortadan kaldırdı”. Başlangıçta öldürülüp öldürülmedikleri belli değildi. Silahlı kuvvetler, diğer şeylerin yanı sıra düzinelerce silah, füze ve insansız hava aracını ele geçirdi. Ordu ayrıca Hamas lideri Cihia el-Sinvar’ın erkek kardeşinin ofisinde de arama yaptı.

İsrail’in Lübnan’daki bir kliniği hedef aldığı iddiası

Lübnan kaynaklarına göre Lübnan-İsrail sınırında yaşanan çatışmalarda bir hastane hedef alındı. Lübnan Sağlık Bakanlığı, sınır bölgesindeki Mais al-Jabal hastanesinin “hedeflenmesini” şiddetle kınadı. İsrail ordusu şu anda olayı araştırdığını açıkladı. Bakanlık, top mermisinin tamamen patlaması durumunda eylemin “felaket sonuçlara yol açacağını” söyledi.

On binlerce kişi yine Gazze Şeridi’nin güneyine kaçtı

İsrail raporlarına göre on binlerce insan Gazze Şeridi’nin tartışmalı kuzeyinden kıyı bölgesinin güneyine kaçtı. Filistin işlerinden sorumlu İsrailli Cogat yetkilisi, art arda altıncı günde Filistinli sivillerin birkaç saatliğine güvenli kaçışının yeniden mümkün olduğunu söyledi. Orduya göre kaçış koridoru gün içerisinde altı saat boyunca kullanılabilir durumda. Bir ordu sözcüsü, “Tahliye için zaman doluyor” diye uyardı.

600’e yakın yabancı Gazze Şeridi’nden ayrılmak üzere

Filistin’den gelen bilgilere göre Cuma günü 594 yabancı ve çifte vatandaşlığa sahip Filistinli, Refah sınır kapısından Mısır’dan ayrılmayı bekliyordu. Filistin Yönetimi’nin listesinde altı Alman da yer aldı. Kanada, ABD, Romanya, Rusya, Brezilya, Polonya ve diğer ülkelerden de insanların ülkeyi terk etmesi planlanıyor.

Hamas yetkilisi: Gazze’de ölü sayısı 11 binin üzerine çıktı

İslamcı Hamas’ın sağlık bakanlığına göre, savaşın başlangıcından bu yana Gazze Şeridi’nde öldürülen Filistinlilerin sayısı 11.078’e yükseldi. Bir sözcü, o tarihten bu yana 27.490 kişinin daha yaralandığını söyledi. Yaklaşık 2.700 kişinin kayıp olduğu değerlendiriliyor. Önceki gün Gazze Sağlık Bakanlığı 10.818 ölüm bildirdi.

Filistin Yönetimi’nin (PA) kontrolü altındaki Batı Şeria Sağlık Bakanlığı, Gazze Şeridi’nde ölenlerin sayısını 11.025 olarak belirledi. Kendi bilgilerine göre otoritenin Gazze Şeridi’nde hâlâ kendi çalışanları bulunuyor.

İsrail tarafında ise 7 Ekim’de ve hemen sonrasında gerçekleşen terör saldırısında aralarında çok sayıda kadın, çocuk ve gencin de bulunduğu 1.400’den fazla kişi hayatını kaybetti.

BM başka bir sınır kapısının daha açılmasını istiyor

Birleşmiş Milletler İsrail’e Gazze Şeridi’ndeki Kerem Şalom sınır kapısını açma çağrısında bulundu. Cenevre’deki BM Acil Yardım Ofisi (OCHA) sözcüsü Jens Laerke, oradaki tesislerin kamyonları taşımak için inşa edildiğini, Mısır’a giden Refah kapısının ise yayalar için inşa edildiğini söyledi. Bu nedenle Refah’ta büyük miktarlarda yardım malzemesinin taşınmasında güvenlik kaygılarının yanı sıra lojistik sorunlar da her zaman yaşanıyor. Şu ana kadar toplam 821 TIR yardım gönderdi. Hamas’ın İsrail’e düzenlediği terör saldırısından önce günde 500 civarında kamyon vardı.

Biden yardım malzemelerinin artırılmasını savunuyor

ABD Başkanı Joe Biden, Gazze Şeridi’ne önemli ölçüde daha fazla yardım malzemesi ulaştırılması lehinde konuştu. X platformunda (eski adıyla Twitter) uzun bir açıklamada şöyle yazdı: “İki gün önce yardım malzemeleri taşıyan 96 kamyon vardı ve dün 106 kamyon vardı. Ama daha fazlasına ihtiyacımız var ve yakında. Hedefimiz her gün en az 150.” ).

Özerk Otorite Gazze Şeridi’ni yeniden yönetmeye hazır

Filistin Yönetimi’nin (PA), Gazze savaşının sona ermesinin ardından iki devletli çözümün bir parçası olarak hükümeti tekrar devralma isteğinin sinyalini bir kez daha verdiği bildirildi. Filistin haber ajansı Wafa’ya göre Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, “Kapsamlı bir siyasi çözüm çerçevesinde üzerimize düşen tüm sorumluluğu üstleneceğiz” dedi. Kastedilen, Gazze Şeridi’nin yanı sıra Batı Şeria ve Doğu Kudüs’ü de kapsayacak bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasıdır. Ancak bu vizyon İsrail hükümetinin çoğu üyesi tarafından reddediliyor.

Şu ana kadar 99 BM çalışanı öldü

Birleşmiş Milletler’e göre Gazze savaşında İsrail saldırıları sonucu şu ana kadar 99 çalışan hayatını kaybetti. BM sözcüsü, Birleşmiş Milletler’in Cenevre’deki Avrupa genel merkezinde yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri António Guterres’in dünyanın her yerindeki ekiplere 13 Kasım Pazartesi günü sabah 9.30’da bir dakikalık saygı duruşunda bulunma çağrısında bulunduğunu söyledi. Bayraklar yarıya indirilecek. Sözcüye göre, BM’nin kurulduğu 1945’ten bu yana hiçbir zaman bir çatışma sırasında bu kadar kısa sürede bu kadar çok personel ölmemişti.

dpa

#Konular