Ortadoğu'da savaş: BM: Gazze Şeridi “yaşanmaz” hale geldi.

KristoY

Global Mod
Global Mod
Ortadoğu'da savaş
BM: Gazze Şeridi “yaşanmaz” hale geldi.

Yardım kuruluşları Gazze Şeridi'nde yaklaşmakta olan bir kıtlıktan bahsediyor, hatta Güney Afrika soykırımdan bahsediyor. Fotoğraf

© Muhammed Talatene/dpa

Yardım kuruluşları Gazze Şeridi'nde yaklaşmakta olan bir kıtlıktan bahsediyor, hatta Güney Afrika soykırımdan bahsediyor. Savaşın başlamasından üç ay sonra İsrail ciddi suçlamalarla karşı karşıya. Genel Bakış.

Gazze Şeridi'nde İsrail ile İslamcı Hamas arasındaki savaşın başlamasından üç ay sonra, yardım kuruluşları buradaki dehşeti anlatıyor. BM acil durum dairesi OCHA başkanı Martin Griffiths Cuma günü yaptığı açıklamada, “Gazze bir ölüm ve umutsuzluk yeri haline geldi” dedi. Ağır bombalanan bölge “yaşanmaz” hale gelmişti. Kıtlık tehlikesi var.

Ancak İsrail ordusu orada “yeterli” yiyecek bulunduğunu açıkladı. Güney Afrika şimdi İsrail'i soykırım suçundan Uluslararası Adalet Divanı'na sürüklüyor. Bir rapora göre İsrail, çatışmaların geçici olarak durdurulmasına yönelik olası bir mahkeme kararını engellemek istiyor.

BM sağlık felaketi konusunda uyardı

BM acil yardım koordinatörü Griffiths, “Son 12 hafta özellikle çocuklar için travmatikti” dedi. “Yiyecek yok. Su yok. Okul yok. Her gün süren savaşın korkunç seslerinden başka bir şey yok.” Hamas kontrolündeki sağlık otoritesine göre savaşın başlamasından bu yana 22.000'den fazla insan öldürüldü. Sayı doğrulanamıyor ancak güvenilir olduğu değerlendiriliyor.

Griffiths, İsrail'in isteği üzerine sivillerin kaldığı alanların bile bombalandığını söyledi. Tıbbi tesisler de “acımasızca saldırıya uğruyor”. Ancak saldırıları kimin gerçekleştirdiği belirtilmedi. Halen kısmen işlevsel olan az sayıdaki hastane, koruma arayan çaresiz insanlar tarafından istila ediliyor. “Sağlık felaketi yaklaşıyor” Öte yandan İsrail Cogat yetkilisinin insani yardımdan sorumlu temsilcisi Elad Goren, “İnsani durumu sahada istikrara kavuşturduk” dedi.

İsrail ordusu BM'ye kendi kapasitesini artırma çağrısında bulundu

Gazze'de ayrıca “tıbbi sistemde istikrar” söz konusu. Askeri yetkili ayrıca İsrail'in insani yardım dağıtımını engellediği yönündeki iddiaları da reddetti. Goren, “İsrail, Gazze'nin terörist olmayan halkına insani yardımı reddetmedi ve etmeyecektir” dedi. İsrail ordusu sivilleri savaşta kurtarmak için elinden geleni yapıyor. Yardımın Gazze'ye daha fazla ulaşması için BM ve diğer yardım kuruluşlarının yardım alma ve dağıtma kapasitelerini “acilen” artırmaları gerekiyor.

Gazze savaşı, İslamcı Hamas ve diğer aşırılıkçı Filistinli grupların 7 Ekim'de düzenlediği korkunç terör saldırısıyla tetiklendi. İsrail, büyük hava saldırıları ve kara saldırılarıyla karşılık verdi. Hamas kontrolündeki sağlık otoritesine göre o tarihten bu yana Gazze'de 22.600 kişi öldürüldü.

Güney Afrika savaşı durdurmak istiyor

Griffiths bir kez daha savaşın derhal sona erdirilmesi çağrısında bulundu. Güney Afrika, Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı'nın öncelikle çatışmaların acilen durdurulması emrini vermesini sağlamak istiyor. Axios haber portalına göre İsrail Dışişleri Bakanlığı, bunu önlemek amacıyla yurtdışındaki büyükelçiliklerine, yerel diplomatları ve politikacıları Güney Afrika'nın davasına karşı bir açıklama yapmaya ikna etmeleri talimatını verdi. Davaya ilişkin duruşmanın önümüzdeki hafta yapılması planlanıyor. BM mahkemesinin kararları genellikle bağlayıcıdır. Ancak hakimlerin bir devleti bunu uygulamaya zorlama yetkisi yoktur.

İsrail Ordusu: Kendi hatalarımızdan ders almalı

İsrail, Güney Afrika'nın iddialarını kesin bir dille reddediyor. Gazze'de Filistinlilerin çektiği acıların tek sorumlusu Hamas'tır. Bazı aşırı sağcı İsrailli bakanların sert eleştirilerinin ardından İsrail ordusu, 7 Ekim'deki Hamas katliamını mümkün kılan kendi hatalarına ilişkin planlı bir soruşturmayı savundu.

Sözcü Daniel Hagari Cuma akşamı ordunun hatalardan ders alması gerektiğini söyledi. Çok sayıda aşırı sağcı bakan, savaştan sonra Gazze Şeridi'nde nüfusun yeniden artması çağrısında bulunuyor. Savunma Bakanı Joav Galant bunu reddediyor.

İsrail'in kuzey sınırında bir saldırı daha

Bu arada İsrail ordusu ile Lübnan'daki Hizbullah yeniden birbirlerine saldırdıklarını söylüyor. Ordu, Cuma günü yaptığı açıklamada, savaş uçaklarının Majdalsun ve Aita al-Shaab yakınlarındaki İran müttefiki milis tesislerini bombaladığını söyledi. Bunlar Hizbullah'ın askeri karakolları ve teröristlerin saldırı hazırlığı yaptığı yerlerdi. Lübnanlı güvenlik kaynakları saldırıları doğruladı. İsrail ordusu, İsrail'e atılan çok sayıda roketin de kaydedildiğini söyledi.

Gazze savaşının başlangıcından bu yana İsrail ordusu ile Hamas'ın müttefiki Hizbullah arasında sınır bölgesinde neredeyse her gün çatışmalar yaşanıyor. İsrail, ülkenin kuzeyindeki vatandaşlarının güvenliği için Hizbullah'ın sınırdan çekilmesini talep ediyor ve diplomatik çabaların sonuç vermemesi halinde askeri güç kullanacağı tehdidinde bulunuyor.

Bugün önemli olan ne

AB Dışişleri Temsilcisi Josep Borrell Lübnan ziyaretine devam ediyor. ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Orta Doğu'ya gitmeden önce Türkiye ve Yunanistan'ı ziyaret ediyor.

dpa

#Konular