Ortadoğu'da savaş: ABD, yardım için geçici Gazze limanı istiyor

KristoY

Global Mod
Global Mod
Gazze Şeridi'nde temel ihtiyaçlar yetersiz. Yardım yakında Akdeniz'den gelebilir. Bir bakışta haberler.

Gazze Şeridi'ndeki insani durum felaketi göz önüne alındığında, mallar artık hava yoluyla yapılan teslimatlara ek olarak deniz yoluyla da ulaşacak. ABD ordusu, uluslararası ortaklarıyla birlikte Filistin topraklarında geçici bir liman kurmak istiyor. Üst düzey bir ABD hükümet yetkilisi, yardım malzemesi yüklü büyük gemilerin limandaki bir iskeleye yanaşabileceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock'a (Yeşiller) göre Almanya aynı zamanda Kıbrıs ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ortaklarla birlikte Akdeniz boyunca Gazze Şeridi'ndeki sivil nüfusa yönelik bir yardım koridoru üzerinde çalışıyor.

Kıyı bölgelerindeki anneler bebeklerini emzirirken sorun yaşıyor

Başka bir ABD hükümet yetkilisi, geçici ABD limanının “günde yüzlerce kamyon dolusu ilave yardım için kapasite” sağlayacağını söyledi. Başlangıçta planlara ilişkin daha fazla ayrıntı verilmedi.

ABD ve diğer ülkeler de yakın zamanda Gazze Şeridi'ndeki sivillere havadan yardım ulaştırmaya başladı. Sahil kesiminde temel ihtiyaçlar eksik. Birleşmiş Milletler temsilcileri geçtiğimiz günlerde BM Güvenlik Konseyi'ni binlerce sivilin açlıktan öleceği konusunda uyarmıştı. Gazze Şeridi'ndeki bir dpa çalışanı, pek çok genç annenin yetersiz beslenme nedeniyle bebeklerini emzirmede sorun yaşadığını bildirdi.

Baerbock daha fazla sınır kapısının açılması çağrısında bulundu

Baebock, “İsrail hükümeti insani yardımların ulaştırılması için nihayet daha fazla sınır kapısı açmalı ve bu yardımın ulaşmasını sağlamalıdır” diye talepte bulundu. “Bu onların sorumluluğu, özellikle de her bir yardım paketi önemli olduğu için.” Gazze'deki acılar her geçen gün daha da korkunçlaşıyor ve kelimelerle ifade edilemiyor. Yeşil siyasetçi, “Bu böyle devam edemez ve devam etmemelidir” dedi. Aynı zamanda İsrailli rehinelerin nihayet serbest bırakılması gerektiği konusunda da uyardı.

İsrail'den kaçırılan daha fazla kişinin serbest bırakılması ve Gazze savaşında ateşkes sağlanması yönündeki görüşmelerde hâlâ bir ilerleme yok. Havaalanındaki güvenlik çevrelerine göre, Hamas ile arabulucu ülkeler ABD ve Katar'dan katılımcılar Mısır'ın başkenti Kahire'den ayrıldı. Arabulucular, bu yıl 10 Mart civarında başlayacak olan Müslüman oruç ayı Ramazan'a kadar bir anlaşmaya varmayı umuyorlar. Devlete bağlı Mısırlı yayın kuruluşu Al-Kahira News, adı açıklanmayan üst düzey bir kaynağın müzakerelerin önümüzdeki hafta devam edeceğini söylediğini aktardı.

İsrail'e göre Gazze'ye savaş öncesine göre daha fazla yardım geliyor

Bu arada İsrail, Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı'ndan Güney Afrika'nın Gazze Şeridi'ne yönelik acil insani yardım başvurusunu şiddetle reddetmesi çağrısında bulundu. Pretoria mahkemeye İsrail'in Gazze Şeridi'ne insani yardım yapılmasına izin vermesi yönünde talimat verilmesi çağrısında bulunmuştu. İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, X'e yazdığı yazıda, İsrail'in uluslararası hukuka uygun hareket ettiğini ve Gazze Şeridi'ne insani yardım girmesine izin verdiğini yazdı. “Güney Afrika, Hamas'ın yasal kolu olarak hareket etmeye devam ediyor ve İsrail'in kendisini ve vatandaşlarını savunma hakkına aykırı davranıyor” kaçırılanların serbest bırakılması için çalışmak.”

İsrail hükümetine göre şu anda kıyı şeridine savaşın başlamasından önce olduğundan daha fazla yardım malzemesi ulaşıyor. Yardım teslimatlarının miktarında herhangi bir kısıtlama yoktur. Ancak Gazze Şeridi'nde dağıtım konusunda bir sorun var.

Netanyahu: Refah'ta Hamas'a karşı da harekete geçeceğiz

Yapılan bir ankete göre birçok Alman, Hamas'ın terör saldırısına yanıt olarak İsrail'in Filistin topraklarındaki askeri müdahalesinin çok ileri gittiğine inanıyor. Ankete katılanların yüzde 50'si, Infratest dimap enstitüsü tarafından ARD Almanya trendine yönelik yapılan bir ankette bu görüşü dile getirdi. Bilgilere göre bu, Kasım ayındaki benzer bir ankete göre yüzde 9 daha fazla. Yüzde 28'lik bir kesim tepkiyi yerinde buluyor, yüzde 5'lik bir kesim ise tepkinin yeterince ileri gitmediğini düşünüyor.

Bu arada İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Refah'ta kalan Hamas taburlarına karşı harekete geçmek için askeri operasyon yapılması konusunda ısrar etmeye devam ediyor. Netanyahu, uluslararası baskıya direnmemiz ve savaşı sona erdirmeye yönelik girişimlere birlikte karşı koymamız gerektiğini söyledi. “Bize Refah'ta operasyon yapmamamızı söyleyenler savaşı kaybetmemizi söylüyor.”

Beş aylık savaşın ardından bile aşırılık yanlısı Filistinliler Gazze Şeridi'nden İsrail'e roket atmaya devam ediyor. İsrail medyasına göre Perşembe akşamı İsrail topraklarına üç roket isabet etti. Başlangıçta herhangi bir yaralanma veya hasar bildirilmedi.

Gazze savaşı, İslamcı Hamas ve diğer aşırıcı gruplardan teröristlerin 7 Ekim'de İsrail'de 1.200 kişiyi öldürdüğü ve 250 kişiyi kaçırdığı İsrail tarihindeki en kötü katliamla tetiklendi. İsrail, Gazze Şeridi'ne büyük bombalamalarla ve kara saldırısıyla karşılık verdi. Hamas kontrolündeki sağlık otoritesine göre o zamandan bu yana 30.000'den fazla insan öldürüldü. Orduya göre bunların arasında 10.000 civarında terörist var.

Çin'den sivillere yönelik şiddete son verilmesi çağrısı

Çin dışişleri bakanı Gazze Şeridi'nde sivillere yönelik şiddete son verilmesi çağrısında bulundu. Wang Yi, Pekin'de yaptığı açıklamada, “Artık çatışmanın devam etmesi için hiçbir gerekçe olamaz ve sivillerin öldürülmesi için hiçbir mazeret olamaz.” dedi. Wang, Hamas'ın vahşi katliamından bahsetmedi. “Tüm mahkumların” serbest bırakılması gerektiğini ve uluslararası toplumun derhal ateşkes için çalışması gerektiğini söyledi.

7 Ekim'deki terör saldırısının ardından 100'den fazla İsrailli rehine halen Hamas'ın elinde bulunuyor. Anlaşmaya varılması halinde bu mahkumlar İsrail'de tutulan Filistinli mahkumlarla değiştirilecek.

İspanya UNRWA'ya 20 milyon euroyla destek verdi

İspanya, Gazze Şeridi'ndeki insani durum açısından, eleştirilen BM Ortadoğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'na (UNRWA) 20 milyon avro daha destek vermek istiyor. Dışişleri Bakanı José Manuel Albares bunu UNRWA başkanı Philippe Lazzarini ile Madrid'de yaptığı görüşme sonrasında duyurdu. Lazzarini'ye, yardım örgütünün “önemli çalışması” için İspanyol hükümetine destek sözü verdi. Paranın binlerce Filistinli aileye beslenme, eğitim ve sağlık sağlanması amaçlanıyor. İspanya ancak Şubat ayının başında 3,5 milyon avroluk özel bir ödeme yapacağını duyurdu.

Aralarında en büyük bağışçıları olan ABD ve Almanya'nın da bulunduğu bir düzineden fazla ülke, yakın zamanda Filistin yardım örgütüne yaptığı ödemeleri askıya aldı. Arka planda UNRWA çalışanlarının 7 Ekim'deki Hamas terör saldırılarına karıştığına dair iddialar yer alıyor. Terör iddialarına ilişkin soruşturmalar henüz tamamlanmadı.

Çevreler: Kanada, UNRWA finansmanını yeniden başlatıyor

Bu arada Kanada, UNRWA'ya sağladığı finansmanı yeniden başlatmak istiyor. Diplomatik çevreler, New York'taki dpa'ya basında çıkan ve Ottawa'nın yakında UNRWA'ya sağladığı fonu artıracağını açıklayacağı yönündeki haberleri doğruladı. Kanada kamu televizyonu CBC, Başbakan Justin Trudeau hükümetinin 15 milyon avronun üzerinde bir tutarın yanı sıra ekstra bir miktar ödeme yapmak istediğini bildirmişti. Ancak adım henüz resmi olarak açıklanmadı. Kanada da terör iddialarının ardından başlangıçta UNRWA'ya sağladığı finansmanı dondurmuştu. UNRWA'nın şu anda Gazze Şeridi'ndeki iki milyondan fazla sivile insani yardım sağlama konusunda başka alternatifi olmadığı değerlendiriliyor.

dpa

#Konular