Ortadoğu’da Durum: Gazze’nin güneyindeki bombardımanlar: Halk nereye gitmeli?

KristoY

Global Mod
Global Mod
İsrail, Gazze Şeridi’ndeki ağır bombardımanını sürdürüyor. Çoğu sivilin kaçtığı güney kesimde ise korku ve umutsuzluk hakim. Yardım kuruluşları dehşete düşmüş durumda.

İsrail’in, Filistinli sivil nüfusun büyük kısmının kapalı alanlara sığındığı güney Gazze’yi yoğun bir şekilde bombalaması, yardım grupları arasında korku ve öfkeye yol açtı. BM Çocuklara Yardım Fonu Unicef sözcüsü James Elder, X’te (eski adıyla Twitter) “Yüzlerce ve yüzlerce patlama. Sivillerin bu kadar yoğun olduğu bir yerde her şeyin bir şeye… birine çarpması gerekiyor.” diye yazdı. Yardım kuruluşu Care’in yöneticisi Hiba Tibi, CNN’e sivillerin durumunu anlattı: “Nereye gideceklerini bilmiyorlar.” İnsanları barındıracak yeterli alan yok.

İslamcı Hamas’ın kontrolündeki Gazze’deki sağlık yetkililerine göre, savaşın başlangıcından bu yana İsrail’in bombardımanında öldürülen Filistinlilerin sayısı 15.000’in üzerine çıktı. Kurbanların çoğunluğunu kadınlar, çocuklar ve gençler oluşturuyor. Yetkilinin bilgileri şu anda bağımsız olarak doğrulanamıyor.

İsrail: Gazze’de ateşkes müzakereleri çıkmazda

İsrail’e göre Katar’da Gazze savaşında yeni bir ateşkese ilişkin müzakereler çıkmaza girdi. Başbakan Binyamin Netanyahu’nun ofisi, İsrail dış gizli servisi Mossad’ın başkanı David Barnea’nın bu nedenle müzakere ekibinden İsrail’e dönmesini istediğini söyledi. Talimatı İsrail hükümet başkanı verdi. Açıklamada, “Terör örgütü Hamas anlaşmanın kendisine düşen kısmını yerine getirmedi” denildi. Özellikle Gazze Şeridi’ne kaçırılan tüm çocuk ve kadınların serbest bırakılmasıyla ilgili.

Yardım teslimatları Gazze Şeridi’ne ulaştı – 100 tır

Yardım kuruluşları daha önce ateşkesin sona erdiği Cuma sabahından bu yana İsrail’in Mısır’dan gelen yardım malzemelerinin Gazze Şeridi’ne girmesine izin vermediğini açıklamıştı. Yardım kuruluşlarına bu konuda bilgi verildi. Sorumlu İsrail Cogat yetkilisine başlangıçta yorum yapmak için ulaşılamadı.

Gazze’de bombardıman artıyor

İsrail ordusu, bir haftadır süren ateşkesin sona ermesinin ardından ikinci günde Gazze’deki hedeflere yönelik bombardımanını artırdı. 38 yaşındaki Samira Zaid, “Bombalama ve çatışmaların durmasından sonraki hafta çocuklarım biraz iyileşmişti” dedi. Artık “korku, huzursuzluk ve yıkım” durumu geri dönüyor. Machmoud Badawi, ateşkes sırasında yemeklik gaz almanın pek mümkün olmadığını söylüyor. “21. yüzyılda yemeklerimizi odun ateşinde pişirmek zorunda kalmamız inanılmaz.” Artık yakacak odun bile bulunmuyor.

Kuzeyden kaçan ve güneydeki bir mülteci kampında yaşayan Marsuk, “Patlamalarla uyandık ve bitmesini umduğumuz kabusun geri döndüğünü biliyorduk” dedi. BM acil durum başkanı, “Gazze’deki çocuklar, kadınlar ve erkekler dehşete düşmüş durumda. Güvenliğe gidecek hiçbir yerleri yok ve hayatta kalacak çok az şeyleri var. Hastalık, yıkım ve ölümün ortasında yaşıyorlar. Bu kabul edilemez” dedi. fon, Martin Griffiths. Marsuk, “Elimizde hiçbir şey yoksa ne yapabiliriz? Hamas’ı durduramayız, İsrail’i de durduramayız. Burada yaşananlar deliliktir” dedi.

Yeni tahliye haritasına eleştiri

İsrail ordusu Cumartesi günü, Filistinli sivilleri aktif savaş bölgeleri konusunda bilgilendirmek için Gazze Şeridi’ni yüzlerce küçük bölgeye ayıran yeni bir tahliye haritasını kullanmaya başladı. Çeşitli bloklardaki insanlardan Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki diğer ilçelere kaçmaları istendi. Güneyde İsrail sınırına yakın çeşitli bölgelerdeki Filistinlilerden de Refah’taki barınaklara gitmeleri istendi.

Bakım Direktörü Tibi Cumartesi günü şikayette bulunarak, haritanın “insanların altıncı veya yedinci kez tahliye edilmeleri gerektiğini bilmelerini çok zor ve korkutucu hale getirdiğini” belirtti. Haritada belirlenen güvenli yerler Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen merkezlere atıfta bulunuyor. Ancak zaten “aşırı kalabalık” durumdalar. Tibi, insanların dışarıda uyumak zorunda olduğunu söylüyor.

Elektrik ve internet olmazsa kart da olmaz

Arap televizyon kanalı El Cezire’den bir muhabir, Gazze Şeridi’nden, pek çok kişinin İsrail haritasını görecek elektriğe veya internete sahip olmadığını bildirdi. Harita insanların kafasını karıştırıyor ve onunla nasıl başa çıkacaklarını bilmiyorlar. Üstelik insanlar İsrail silahlı kuvvetlerine güvenmiyordu. Gazze Şeridi’ndeki hiçbir yerin güvenli olmadığı hissine kapılacaklardı.

Gazze’de yaşayan Muneer Haduka, İsrail’in yanı sıra 2007 yılında kıyı şeridinin kontrolünü şiddet yoluyla ele geçiren İslamcı Hamas’ın da sorumlu olduğuna inanıyor. 33 yaşındaki Filistinli, “Her iki taraf da bizi kendi ülkemizde barınaksız ve yiyeceksiz, yerinden edilmiş ve dilenci durumuna düşürdü” diyor. Ateşkesin sona ermesi “bu kabul edilemez durumun” devam etmesi anlamına geliyor. Haduka, Hamas’ın “bize karşı ciddi bir hata yaptığını” söyledi. Ancak İsrail Hamas’la savaşmıyor, Gazze Şeridi’ndeki insanları toplu olarak cezalandırıyor.

Son Gazze savaşı, Gazze Şeridi’nden gelen teröristlerin 7 Ekim’de İsrail sınırı yakınında İsrail tarihinde gerçekleştirdiği en kötü katliamla tetiklendi. 1.200’den fazla insan öldürüldü. Gazze’ye yaklaşık 240 rehine götürüldü. İsrail, Gazze Şeridi’ni abluka altına alarak büyük hava saldırılarıyla karşılık verdi ve Ekim ayı sonlarında kara saldırısına başladı.

dpa

#Konular