Orta Doğu’da Savaş: İsrail: Hamas kontrolü kaybediyor – dramatik hastane durumu

KristoY

Global Mod
Global Mod
İsrail’e göre Hamas, Gazze Şeridi’nin kuzeyinin kontrolünü kaybetti. Oradaki hastanelerdeki durum dramatik olmaya devam ediyor. Genel Bakış:

İslamcı Hamas’ın İsrailli sivilleri katletmesinden bir ay sonra, İsrail’e göre Gazze Şeridi’ni yöneten terör örgütü, kıyı şeridinin kuzeyinin kontrolünü kaybetti.


İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Hamas savaşçılarının “artık saklanacak güvenli bir yeri olmadığını” söyledi. Ordu daha önce de Hamas’ın artık kuzeyi kontrol etmediğini açıklamıştı. Bunun kapsamlı tünel sistemine de uygulanıp uygulanmayacağı belli değil.


Bu arada, özellikle şiddetli çekişmelerin yaşandığı kuzey kesimdeki hastanelerdeki durum giderek daha dramatik hale geldi. İsrail, Gazze Şeridi’ndeki en büyük hastane kompleksi olan Şifa Hastanesi’nin Hamas komuta merkezi olduğundan şüpheleniyor. Netanyahu, çatışmalar bittikten sonra kıyı şeridinin geleceği konusunda kaçamak bir tavır sergiledi. Ancak Filistin Yönetimi’nin Batı Şeria’dan yönetimini reddetti.


Hastane önünde şiddetli kavga


Şifa Hastanesi’nde çalışan bir doktorun ifadesine göre, hastanenin yakın çevresinde yoğun çatışmalar sürüyordu. Doktor Ahmed Muchallalati, El Cezire haber kanalına yaptığı açıklamada, “Hastanedeki hastaları zorlukla tedavi edebiliyoruz ve bir savaş bölgesinin ortasındayız” dedi.


“Hastane alanını çevreleyen hava saldırıları ve insansız hava araçları devam ediyor.” Elektrik, su ve ilaç eksikliği nedeniyle hastalara yönelik tıbbi bakım neredeyse durma noktasına geldi. Sonuç olarak birçok hasta zaten öldü. Bilgiler doğrulanamadı. İsrail ordusu saldırı iddialarını yalanladı.


Güney Gazze’ye kaçmak için yeni fırsat penceresi


İsrail ordusu Pazar günü Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki sivillere güneye kaçmaları için yeni bir fırsat penceresi açmıştı. Ordu, Platform X’te ayrıca Şifa Hastanesi ile güneye giden bir bağlantı yolu arasında bir geçit oluşturulması gerektiğini duyurdu. Kaçış koridoru yerel saatle 09.00 ile 16.00 arasında (08.00 – 15.00 CET) açık olacak. Görgü tanıklarının ifadelerine göre binlerce kişi çoğunlukla yaya olarak güneye kaçtı.


Netanyahu: Hamaslı teröristler ölüme mahkumdur


Netanyahu, Hamas lideri Cihia el Sinvar’dan “son teröriste” kadar herkesin ölmeye mahkum olduğunu söyledi. Ordu, aralarında “7 Ekim’deki korkunç katliama öncülük eden komutanların” da bulunduğu binlerce teröristi şimdiden öldürdü.


O tarihten bu yana İsrail’de 1.200’den fazla sivil ve asker öldürüldü. Gazze Şeridi’ndeki Hamas kontrolündeki sağlık otoriteleri, İsrail saldırıları nedeniyle 11.000’den fazla kişinin öldüğünü bildiriyor.


Netanyahu, 239 rehinenin serbest bırakılması olmadan ateşkesin olmayacağını vurguladı. Diplomatik çalışmalara ilişkin Netanyahu, somut bir gelişme olduğu anda ailelerin bilgilendirileceğini söyledi. O zamana kadar sessiz kalmak daha iyidir.


Gazze Şeridi’nin geleceği belirsiz: “Farklı bir şey”


Netanyahu, İsrail’in Hamas’ı yendikten sonra Gazze Şeridi’ndeki güvenlik kontrolünü elinde tutmak istediğini yineledi. Kıyı şeridi askerden arındırılmalıdır. Aynı zamanda Batı Şeria’daki daha ılımlı Filistin Yönetimi’nin (PA) Gazze Şeridi’nin kontrolünü yeniden ele geçirme olasılığını da dışladı. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas liderliğindeki örgüt 2007 yılında Hamas tarafından oradan ihraç edildi.


Netanyahu, İsrail’in Gazze Şeridi’nde “çocuklarını İsrail’den nefret edecek şekilde yetiştiren, İsraillileri öldüren veya İsrail’i ortadan kaldıran” bir yönetimi kabul etmeyeceğini vurguladı. “Farklı bir şey” olmalı.


İsrail Hizbullah’ı uyardı


İsrail, komşusu Lübnan’dan devam eden saldırılara, burada üslenen Şii milis grubu Hizbullah’a açık bir uyarıyla karşılık verdi. Başbakan Netanyahu önceki akşam, Hamas gibi büyük ölçüde İran tarafından finanse edilen Hizbullah’a hitaben “Savaşa katılma hatasına düşmeyin. Bu hayatınızın hatası olur” dedi.


İsrail Savunma Bakanı Joav Galant, İsrail Hava Kuvvetlerinin çoğunun artık Gazze Şeridi’nde görev almadığını söyledi. Uçağın burunları artık kuzeye bakıyor. Galant, Lübnan vatandaşlarının, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın bir hata yapması durumunda “Beyrut’un kaderinin Gazze’nin kaderi gibi olabileceğini” bilmesi gerektiğini söyledi.


800 yabancı ve Filistinli ikinci pasaportla ayrıldı


Yüzlerce yabancı ve ikinci pasaport sahibi Filistinli yine Gazze Şeridi’nden ayrıldı. Pazar günü Filistin tarafındaki kontrol noktasının sözcüsü, 800’den fazlasının Refah sınır kapısından Mısır’a geçtiğini söyledi. Bu, sınırın yaklaşık bir buçuk hafta önce yeniden açılmasından bu yana yaklaşık 2.700 yabancı ve ikinci pasaport sahibi Filistinlinin abluka altındaki kıyı bölgesini terk ettiği anlamına geliyor. Dışişleri Bakanlığı’na göre, son birkaç günde 280’den fazla Alman ve yakını ülkeyi terk edebildi.


Scholz iki devletli çözümden umutlu


Şansölye Olaf Scholz, İsrail ile İslamcı Hamas arasındaki savaşa rağmen Ortadoğu’da iki devletli çözümün hâlâ mümkün olduğuna inanıyor. SPD’li siyasetçi, Heilbronn’da “Heilbronner Stimme” ile yaptığı konuşma formatında, amaç, yaşanan onca korkunç şeyden sonra, “iki devletli çözümü yeniden mümkün kılan” bir perspektifin var olması olmalı, dedi.


Scholz, “Kalıcı barış ortamı istiyorsanız, İsrail’e tehdit oluşturmayan bir Filistin devleti olasılığını istemeniz gerekir” dedi. Bu, birçok kez neredeyse mümkün olan iki devletli çözüm kavramının bir parçasıdır. Scholz, Hamas’ın bu barış çabalarını her zaman engellediğini çünkü İsrail devletini yok etmek ve İsrail vatandaşlarını sınır dışı etmek istediğini söyledi: “Ve eğer artık bunu yapamazlarsa, şans belki de İsrail’e yapılan bu saldırı öncesinde olduğundan daha büyük olacaktır.”


dpa

#Konular