Orta Doğu: UNRWA şefi Gazze'ye yardımın sona ermesi konusunda uyardı

KristoY

Global Mod
Global Mod
Orta Doğu
UNRWA şefi Gazze'ye yardımın sona ermesi konusunda uyardı

UNRWA şefi Philippe Lazzarini, “Gazze'de iki milyon insanın can simidi olarak bağlı olduğu insani operasyonumuz çöküyor” dedi. Fotoğraf

© Salvatore Di Nolfi/KİLİT TAŞI/dpa

Yardım kuruluşu konaklama işletiyor ve yardım arayanlara yiyecek ve temel tıbbi bakım sağlıyor. UNRWA başkanı, örgüte ödeme yapılmaması nedeniyle çöküş konusunda uyarıda bulunuyor.

Bazı çalışanlarının İsrail'deki Hamas katliamına karıştığı iddiası nedeniyle BM Filistin yardım kuruluşu UNRWA'ya yapılan ödemelerin geçici olarak durdurulmasının ardından örgütün başkanı, Gazze'ye yardımın sona erdirilmesi konusunda uyarıda bulundu.

Philippe Lazzarini çevrimiçi platform X'te (eski adıyla Twitter) “Gazze'de iki milyon insanın can simidi olarak bağlı olduğu insani yardım operasyonumuz çöküyor” diye yazdı. Birkaç kişinin iddia edilen davranışlarına dayanarak bu tür kararların alınmasının kendisini şok ettiğini söyledi. İsviçreli, “Gazze'deki Filistinlilerin ek toplu cezalandırmaya ihtiyacı yoktu” diye devam etti.

Saldırıya karışmış olabilecek çalışanlar

UNRWA'ya göre Cumartesi günü itibarıyla dokuz ülke Gazze Şeridi'ndeki örgüte yaptığı ödemeleri geçici olarak durdurdu. Kendi bilgilerine göre yardım kuruluşu, bir milyondan fazla kişiye konaklama hizmeti veriyor, gıda ve temel tıbbi bakım sağlıyor. ABD, İngiltere ve Almanya gibi önemli bağışçılar, örgütün Gazze Şeridi'ndeki binlerce çalışanından on ikisinin 7 Ekim'deki kan gölüne karıştığının söylenmesi nedeniyle bu adımı atmaya karar verdi. Derhal serbest bırakıldılar.

Lazzarini, İsrail'in yardım kuruluşuna çok sayıda çalışanın kan gölüne karıştığı bilgisini verdiğini söyledi. O ve BM Genel Sekreteri António Guterres dehşete düştüler ve etkilenenleri, şüphelerinin doğrulanması halinde cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalacaklarıyla tehdit ettiler. BM başlangıçta çalışanların İsrail'deki Hamas saldırısına nasıl karışmış olabileceğini söylemedi.

dpa

#Konular