Orta Doğu çatışması: Gazze’de ateşkes: Dünya Güvenlik Konseyi kararı kabul etti

KristoY

Global Mod
Global Mod
Orta Doğu çatışması
Gazze’de ateşkes: BM Güvenlik Konseyi kararı onayladı

Haftalarca süren müzakerelerin ardından BM Güvenlik Konseyi üzerinde ortak bir tutuma varılması yönünde büyük bir baskı oluştu. Fotoğraf

© Xie E/XinHua/dpa


BM Güvenlik Konseyi Gazze Şeridi’ndeki savaşa ilişkin ortak bir tutum üzerinde anlaştı. Ateşkes çağrısında bulunuyor ve “sivil nüfusun zorla yer değiştirmesine” karşı çıkıyor.

BM Güvenlik Konseyi, Gazze’de bir günlük ateşkes çağrısında bulunan kararı kabul etti. Uzun bir mücadelenin ardından New York’taki en güçlü BM organı ortak karar üzerinde anlaştı.


ABD, Rusya ve İngiltere’nin yanı sıra vetodan feragat etti ve çekimser kaldı. 15 konsey üyesinden 12’si metne oy verdi. İsrail, Gazze Şeridi’nde kaçırılan rehineler nedeniyle daha uzun süreli ateşkes talebini derhal reddetti.


Güvenlik Konseyi’nin kararları uluslararası hukuk açısından bağlayıcıdır ve bu nedenle uluslararası etkiyi geliştirebilir. Yasal olarak tüm BM üyesi devletlerin, BM’nin en güçlü organının kararlarına uyması gerekiyor. Aksi takdirde Konsey yaptırım uygulayabilir, hatta teorik olarak askeri müdahalede bulunabilir. Ancak Orta Doğu çatışması durumunda bu, özellikle ABD’nin veto hakkı nedeniyle gerçekçi değil.


Belge boyunca İsrail’in ismi geçmiyor


Konsey Üyesi Malta tarafından sunulan karar, diğer şeylerin yanı sıra, uluslararası hukuka uygun olarak insani yardımın sağlanması için “Gazze Şeridi boyunca yeterli sayıda gün boyunca acil ve uzatılmış insani duraklamalar ve koridorlar” çağrısında bulunuyor. Ancak resmi bir ateşkesten söz edilmiyor. Metin güçlü bir şekilde Filistinli küçüklerin acılarına odaklanıyor. Açıklamada “Gazze Şeridi’ndeki insani durum ve bu durumun sivil nüfus üzerindeki ciddi etkisi, özellikle de çocuklar üzerindeki orantısız etkisi konusunda derin endişe” ifade ediliyor.


Çatışmanın tüm taraflarının uluslararası hukuka uyması gerekiyor, “sivil nüfusun zorla yer değiştirmesi” reddediliyor ve Gazze Şeridi’ndeki insanlardan hayati hizmetler esirgenmemeli. Diplomatlara göre bu tutumlar, İsrail’in bölgedeki eylemleriyle ilgili olarak anlaşılmalıdır – her ne kadar belgede ülkenin ismi belirtilmese de. Metinde Gazze Şeridi’nde kaçırılan İsrailli rehinelerin serbest bırakılması talebinde sadece İslamcı Hamas’tan bahsediliyor.


İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan tepki


Karara yanıt olarak İsrail Dışişleri Bakanlığı, İslamcı Hamas tarafından 239 rehinenin tutulduğu sürece insani ateşkeslerin uzatılmasını reddettiğini söyledi. Açıklamada, “İsrail, BM Güvenlik Konseyi’ne ve uluslararası topluma, kararda belirtildiği gibi tüm İsrailli rehinelerin serbest bırakılmasını kararlılıkla talep etmeye çağırıyor.” ifadesine yer verildi. “İsrail, BM Güvenlik Konseyi’nin Hamas’ı kesin bir şekilde kınamasını ve Gazze Şeridi’nde yeni bir güvenlik durumu yaratma ihtiyacı konusunda yorum yapmasını bekliyor.”


Oylamadan kısa bir süre öncesine kadar, İsrail’in en yakın müttefiki olan ABD’nin kararın alınmasına tahammül edip edemeyeceği şüpheliydi. Ekim ayında Washington taslağı veto etti çünkü diğer hususların yanı sıra İsrail’in meşru müdafaa hakkını vurgulamıyordu. Şu anda kabul edilen kararda da bu konu ele alınmıyor ve 7 Ekim’de yaklaşık 1.200 kişinin ölümüyle sonuçlanan Hamas katliamı da kınanmıyor. ABD’nin Çin, Rusya, Fransa ve İngiltere gibi veto hakları var. Konseyin ayrıca iki yıllık dönemler için seçilen on üye ülkesi vardır. Karar için 15 oydan en az 9’unun alınması gerekiyor ve veto söz konusu olamaz.


Oylamanın ardından ABD Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield, “bazı Konsey üyelerinin” Hamas’ın 7 Ekim’deki terör saldırısını kınamaya hâlâ hazır olmadığını eleştirdi. Ancak müttefiki İsrail’e, savaşan tüm tarafların uluslararası hukuka uyması gerektiğini de hatırlattı: “Hamas’ın eylemleri, İsrail’in Gazze’deki masum insanları koruma sorumluluğunu azaltmaz.” İngiltere, terörün kınanmaması nedeniyle öneriye oy veremeyeceğini vurguladı.


ABD’nin rolü


Kriz Grubu düşünce kuruluşundan BM uzmanı Richard Gowan, ABD Büyükelçisi Thomas-Greenfield’in Washington’a “haftalarca süren ilerlemeyi engelledikten sonra ABD’nin Konsey’de bir tür eyleme izin vermesi gerektiğini” açıkça belirttiğini söyledi. ABD metinde resmi ateşkes çağrısı yapmaktan kaçınmaya dikkat etti.


Gowan, “Böylece sonuçta ABD, savaşın tamamen sona erdirilmesi çağrısında bulunmak yerine konseyi insani yardım faaliyetlerine odaklama yönündeki ana hedefine ulaştı.” dedi. Çarşamba günkü toplantıda Rusya, düşmanlıkların nihai olarak durdurulması ve ateşkes talebini taslağa entegre edemedi.


Çatışmada oldukça aktif olan Birleşik Arap Emirlikleri’nin büyükelçisi, karara ilişkin anlaşma kapsamında uzun süredir gecikmiş bir ilk adımdan bahsetti: “Ancak BAE, kalıcı bir insani ateşkes için çalışmaya kararlıdır. Bu acil hedefi gözden kaçırmayın.” dedi Lana Zaki Nusseibih.


Haftalarca süren müzakerelerin ardından BM Güvenlik Konseyi üzerinde ortak bir tutuma varılması yönünde büyük bir baskı oluştu. Çarşamba gününe kadar taslaklar, diğer şeylerin yanı sıra, bir yanda ABD’nin, diğer yanda Rusya ve Çin’in vetoları nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanmıştı. BM Genel Kurulu, 193 üyesiyle Ekim ayı sonunda İsrail’i çok daha eleştiren bir kararı büyük çoğunlukla kabul etti. Almanya o dönemde çekimser kalmıştı. Bu kararın uluslararası hukuk açısından bağlayıcılığı yoktu.


dpa

#Konular