Olaf Scholz, Washington’da Joe Biden’ı ziyaret ediyor: Bir birlik resmi

KristoY

Global Mod
Global Mod
Beyaz Saray’da
Scholz ABD Başkanı’nı ziyaretinde: “Sana teşekkür etmek istiyorum Olaf”

ABD Başkanı Joe Biden, Şansölye Olaf Scholz’u ziyaret ettiğinde gülüyor

© Susan Walsh/AP

Bir buket çiçeğin arkasında iki beyefendi oturuyor. Olaf Scholz ve Joe Biden, birbirimize bağlı kaldığımızı göstermek istiyor. Bu, ABD ile Almanya arasındaki son sürtüşmeyi gizleyebilir mi?

Ukrayna’ya destek konusundaki olası anlaşmazlıklar hakkındaki spekülasyonların ortasında, Şansölye Olaf Scholz (SPD) ve ABD Başkanı Joe Biden, Washington’da gösterişli bir birlik gösterisi yaptı. Ayrıca Cuma günü Ukrayna Beyaz Saray’ında yapılan bir toplantıda daha fazla yardım sözü verdiler. Biden, “Ukrayna’ya kritik güvenlik desteği sağlamak için birlikte çalışıyoruz” dedi. Scholz ise transatlantik ortaklığın “gerçekten çok iyi durumda” olduğunu vurguladı.

Son aylarda, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırı savaşının ortasında, Almanya ile ABD arasında Kiev’e verilen destek konusunda anlaşmazlıklar olduğuna dair tekrarlanan izlenimler var. Beyaz Saray’da Scholz ile yaptığı görüşmede Biden, Şansölye’ye övgüler yağdırdı. ABD Başkanı, “Güçlü ve tutarlı liderliğiniz için size teşekkür etmek istiyorum Olaf,” dedi. “Bunu dürüstçe söylüyorum. Çok büyük bir fark yarattı.”

Biden, Almanya’nın sadece çok önemli “askeri destek” sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda çok “derin” olan “manevi destek” sağladığını söyledi. Scholz ayrıca Almanya’da “tarihi değişiklikler” için baskı yaptı, savunma harcamalarını artırdı ve Rus enerjisine güvenmekten uzaklaştı.

Scholz ise ABD ile “çok iyi bir işbirliğinden” bahsetti. İyi bir yıl önce Rus saldırganlık savaşının başlamasından sonra her iki ülkenin de Kiev’i desteklemek için “birlikte hareket etmesi” önemliydi. İngilizce konuşan Scholz, “Gerektiği sürece ve gerektiği sürece bunu yapmaya devam edeceğimiz mesajını göndermemiz çok önemli” dedi.

Eski gerilimleri örtmek için tasarlanmış bir toplantı mı?

Görüşmenin ardından Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Scholz ve Biden’ın Rusya’ya karşı saldırganlık savaşı nedeniyle “gerekli olduğu sürece” cezai tedbirler uygulayacaklarını ve sürdüreceklerini yineledikleri belirtildi. Beyaz Saray, ABD ile Almanya arasındaki “güçlü ikili ilişkiyi” de vurguladı.

Ancak, iki devlet arasında Ukrayna’ya askeri yardım konusunda işbirliği her zaman sorunsuz olmamıştır. Örneğin Ocak ayında, iki hükümet arasında batı ana muharebe tanklarının tedariki konusunda gerilim yükseldi. Pazar günü, Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, başkanın yalnızca ABD Abrams ana muharebe tanklarını tedarik etmeyi kabul ettiğini çünkü aksi takdirde Almanya’nın Leopard 2 tanklarını tedarik etmeyeceğini söyleyerek ortalığı karıştırdı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Andriy Melnyk, Almanya ile ABD arasındaki sürtüşmeden duyduğu endişeyi dile getirdi. Ukrayna’nın Berlin’deki eski büyükelçisi RTL ve ntv’ye verdiği demeçte, “Elbette, Ukrayna açısından, kilit müttefiklerimiz olan ABD ve Almanya’nın askeri yardımlarını mümkün olduğunca yakın koordine etmesi önemlidir.” Melnyk, Ukrayna’nın Batılı savaş uçaklarına olan talebini de yineledi.

Hem Biden hem de Scholz şimdiye kadar savaş uçağı teslimatını reddetti. Prensip olarak, Washington’da kapalı kapılar ardında yaptıkları görüşmeler muhtemelen Kiev’e daha fazla askeri yardım hakkındaydı. Konu muhtemelen ABD’nin Çin’in Rusya’ya silah sağlayabileceğine dair korkularıydı.

Olaf Scholz bir buçuk saat sonra ayrıldı

Scholz ve Biden, alışılmışın aksine görüşmelerinin ardından basın karşısına çıkmadı. Şubat 2022’deki açılış ziyaretinin ardından Biden tarafından ikinci kez Washington’da kabul edilen Şansölye, bir buçuk saatten kısa bir süre sonra Beyaz Saray’dan ayrıldı.

Scholz’un ziyareti sırasında ABD, Ukrayna’ya 400 milyon dolar (yaklaşık 377 milyon avro) tutarında yeni askeri yardım yapacağını duyurdu. Paket, diğerlerinin yanı sıra, Himars çoklu roketatarlar için mühimmat, topçu mühimmatı ve Bradley piyade savaş araçları için mühimmat içeriyor.

Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov Moskova’da yaptığı açıklamada, Batı’nın Ukrayna’ya silah sevkiyatının “saldırının sonucu üzerinde belirleyici bir etkisinin olmayacağını” söyledi. Ancak “Ukrayna halkı için üzücü sonuçlarla birlikte bu çatışmayı uzatacakları açık”.

Fabian Erik Schlüter
AFP

#Konular