Nicolaus Fest: AB’deki AfD heyeti lideri istifa etti

KristoY

Global Mod
Global Mod
AB Parlamentosu
Bir iç anlaşmazlığın ardından: AfD heyeti lideri Nicolaus Fest istifa etti

Avrupa Parlamentosu binasında Nicolaus Fest

© Philipp von Ditfurth / DPA

Tartışmalar AfD’li milletvekillerini ayaklandırdı. Şimdi üst düzey bir politikacı veda etti. AfD eş lideri Timo Chrupalla kararı memnuniyetle karşıladı.

AfD Milletvekili Nicolaus Fest, bir iç anlaşmazlık sonrasında AB Parlamentosu’ndaki AfD delegasyonu başkanlığından istifa etti. 60 yaşındaki Çarşamba günü Brüksel’de Alman Basın Ajansına verdiği demeçte, “Artık heyete güvenim kalmamıştı.” Joachim Kuhs, sağcı ulusal kimlikli parlamento grubundaki Alman delegasyonunun başkanı olarak görev yapıyor.

Bunun öncesinde AfD grubu içinde, Fest’in parlamento grubu ve parti meslektaşı Maximilian Krah aleyhindeki iddiaları hakkında bir anlaşmazlık vardı. Krah’ın parlamento grubu için bir PR sözleşmesinin verilmesini manipüle etmiş olması gerektiği iddiasıyla ilgiliydi. ID grubunun başkanı Çarşamba günü Krah’ı üç aylığına gruptan çıkarmaya karar verdi. AfD heyetinde ise Fest’in Krah’ın dışlanması için baskı yapmasından hoşnutsuzluk vardı.

AfD eş lideri Tino Chrupalla, Fest’in Çarşamba günü istifasını memnuniyetle karşıladı. “Delegasyonun yeniden sakinleşmesine sevindim.” Artık parlamento grubu diğer ortaklarla birlikte Avrupa seçimlerini hazırlayabilir. “Yani adım mantıklıydı ve yalnızca tutarlıydı.”

AfD heyetinde Krah’ın üyeliğiyle ilgili sorun

Fest, 2019’dan bu yana AfD adına Avrupa Parlamentosu’nda yer alıyor. İyi bir yıl boyunca sağcı ulusal parlamento grubu Kimlik ve Demokrasi’de (ID) AfD milletvekillerinin başına geçti. AfD’nin federal yönetim kurulu üyesi ve Sakson eyalet derneğinin üyesi olan Krah, geçen yıl Dresden belediye başkanlığı için adaylığını koymuştu ancak başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

ID fraksiyonu, 2022 fraksiyonundaki üyeliğini birkaç aylığına askıya almıştı. O sırada, Fransa cumhurbaşkanlığı kampanyasında Rassemblement National partisinden Marine Le Pen’i desteklememekle, ancak aşırı sağcı Éric Zemmour’un partisini alenen desteklemekle suçlandı.

cl
DPA

#Konular