New York Times'a göre: Refah saldırısının planlanmasının görünüşe göre hâlâ zamana ihtiyacı var

KristoY

Global Mod
Global Mod
New York Times'a göre
Görünüşe göre Refah saldırısının planlanması hala zamana ihtiyaç duyuyor

Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah şehri Mısır'la sınır komşusudur. Fotoğraf

© Muhammed Talatene/dpa


İsrail Başbakanı Netanyahu, Gazze Şeridi'nin güneyine saldırı hazırlığında. ABD medyasına göre bu biraz zaman alacak; bunun planlaması “çok karmaşık”.

Basında çıkan bir habere göre İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah şehrine yönelik askeri saldırı planlamasını henüz tamamlamadı. New York Times'ın aktardığına göre İsrailli yetkililer ve analistler, bunun “muhtemelen biraz zaman alacağını” ve henüz Başbakan Binyamin Netanyahu'ya sunulmadığını söyledi. Yüzbinlerce ülke içinde yerinden edilmiş insanın koruma aradığı Mısır sınırındaki şehre yönelik saldırı stratejisi “çok karmaşık”.


İsrail ordusu daha sonra Refah bölgesindeki hedeflere saldırdığını açıkladı. Ordunun Pazartesi gecesi duyurduğu gibi, “Gazze Şeridi'nin güneyindeki Şabura bölgesindeki terörist hedeflere bir dizi saldırı” gerçekleştirilmişti. Telegram'daki kısa bir mesajda bunların sona erdiği belirtildi.


İsrail'in planı uluslararası eleştirilerle karşılandı. Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock (Yeşiller) bunun “insani bir felaket” olacağı konusunda uyardı. ABD Başkanı Joe Biden, buradaki sivil halkın korunmasına yönelik ikna edici bir konsept çağrısında bulundu.


New York Times'ın iki İsrailli yetkiliye dayandırdığı haberine göre, Biden hükümeti ayrıca İsrail'e Müslümanların oruç ayı olan ve 10 Mart'ta başlayacak olan Ramazan ayına ilişkin endişelerini dile getirdi. Raporda, Ramazan ayında Refah'a yapılacak bir saldırının bölge ve bölge dışındaki Müslümanlar tarafından özellikle provokatif görülebileceği ifade edildi. İsrail medyası daha önce Netanyahu'nun İsrail'in uluslararası baskı nedeniyle yalnızca bir ay kadar vaktinin kaldığını ve bu nedenle Refah'a yönelik saldırının Ramazan ayı başında tamamlanması gerektiğini varsaydığını söylemişti.


Mısır, kaçan Filistinlilerin akınından korkuyor


Netanyahu Cuma günü orduya Refah'a saldırı hazırlığı emrini verdi. “Dört Hamas taburunun Refah'ta kalması halinde Hamas'ı ortadan kaldırma yönündeki savaş hedefine ulaşmak imkansızdır” dedi. Bu nedenle ordunun sivillerin tahliyesine hazırlık yapması gerekiyor. Görgü tanıklarının ifadesine göre İsrail daha önce de birçok kez şehirdeki hedeflere havadan saldırı düzenlemişti. İsrail kara birlikleri henüz oraya konuşlandırılmadı. Mısır, Refah'taki büyük bir askeri operasyonun çaresiz Filistinlilerin Mısır'ın Sina Yarımadası'na akınına yol açmasından korkuyor.


New York Times'ın haberine göre, Netanyahu'nun muhafazakar Likud partisinden Avi Şair, İsrail tarafından mühürlenen Gazze Şeridi sakinlerinin Refah'ın batısında, sahil boyunca uzanan bir bölgeye yerleştirilebileceğini öne sürdü. Eski bir general ve ulusal güvenlik danışmanı olan Yaakov Amidror, kıyı şeridinin merkezinde ordunun henüz ilerlemediği bazı bölgeler de dahil olmak üzere başka seçenekler de görüyor. İsrail'in Hamas'a karşı askeri operasyonunu sonlandırmasının ardından yakındaki Han Yunus şehrinin de bir seçenek olabileceği belirtildi.


dpa

#Konular