Mülteciler: Sınırdışı Edilme: 300.000’den fazla Afgan Pakistan’ı terk etti

KristoY

Global Mod
Global Mod
mülteciler
Sınırdışı: 300.000’den fazla Afgan Pakistan’ı terk etti

Pakistan polisi Karaçi’deki göçmenleri kontrol etmeye çalışıyor. Pakistan binlerce Afgan mülteciyi sınır dışı etti. Fotoğraf

© Fareed Khan/AP/dpa


Pakistan’daki parlamento seçimlerine birkaç ay kala yetkililer sert önlemler alıyor. Mültecileri toplu olarak sınır dışı etme planları sert eleştirilerle karşılandı. Birçok Afgan nereye gideceğini bilmiyor.

Pakistan’dan kitlesel sınır dışı edilmelerin baskısı altında, 300.000’den fazla Afgan şu anda ülkeyi terk etti. Sınır bölgelerindeki yetkililer durumu Alman Basın Ajansı’na bildirdi. Rakamlar, Ekim ayının başında mültecilerin sınır dışı edileceğinin duyurulmasından bu yana geçen birkaç haftayı gösteriyor. Şu anda her gün yaklaşık 4.000 kişi önemli Torcham sınır kapısından Afganistan’a geçiyor.


Pakistan hükümeti, oturma izni olmayan mültecileri sınır dışı edeceğini açıklamış ve onlara ülkeyi gönüllü olarak terk etmeleri için 1 Kasım’a kadar süre tanımıştı. Tedbir öncelikle Pakistan’daki düzensiz göçmenlerin en büyük bölümünü oluşturan, Taliban tarafından yönetilen komşu ülkeden Afganları hedef alıyor. Hükümet rakamlarına göre ülkede yaklaşık 4,4 milyon Afgan mülteci yaşıyor ve bunların 1,7 milyonunun geçerli belgeleri yok.


Resmi olarak İslamabad hükümeti, Şubat ayındaki parlamento seçimlerinden sadece aylar önce gerçekleşen sınır dışı etme kampanyasının nedeni olarak güvenlik endişelerini gösteriyor. Pakistan, ciddi bir ekonomik krizin yanı sıra şu anda Pakistan Taliban’ının (TTP) güçlenmesiyle de mücadele ediyor ve bunun için kayıtsız mültecileri suçluyor. İnsan hakları aktivistleri şimdi yetkilileri ülkede kayıtlı Afganlara yönelik baskınlar ve tutuklamalar yapmakla suçluyor.


dpa

#Konular