Mitt Romney Cumhuriyetçi Parti’de kendisini nasıl yalnız buldu – Gündem Gazette

xheight

New member
Mitt Romney, partisinin aşırı sağ tarafından ele geçirilmesini onaylamadığını gizlemedi.

Gelecek yıl Senato’ya yeniden seçilmeyeceğini açıklayan JD/MBA ’75 Romney, eski Başkan Donald Trump’ın görevden alınması için iki kez oy kullanan tek Cumhuriyetçiydi. Ayrıca Trump’ı 2020 seçim sonuçlarını inkar etme çabasından dolayı kınadı ve onu 6 Ocak ayaklanmasını kışkırtmakla suçladı.

McKay Coppins, aydınlatıcı yeni kitabı “Romney: Bir Hesaplaşma”da, Romney’nin partinin aşırı sağa kaymasını ve Trump’ı kamuoyu önünde reddetmesinin Massachusetts’in eski Cumhuriyetçi valisini ve başkanlık görevini nasıl bıraktığını anlamak için içini araştıran mücadelesini anlatıyor. Aday hayal kırıklığına uğramış ve politik olarak yalnız hissediyor.

Coppins, Gazette’ye, Romney’nin bir zamanlar Bain Capital danışmanı olarak şirketlerde yaptığı gibi partiyi geri çeviremeyeceğinin yavaş yavaş farkına varmasıyla ilgili konuştu. Röportaj netlik ve uzunluk açısından düzenlendi.

GAZETE: Romney çok temkinli ve dürüst bir politikacı olarak biliniyor. Basının haber yapmayı sevdiği merhum John McCain gibi tuzlu, değişken bir karakter değil. Onun hakkında yazmaya olan ilginizi ne tetikledi?

Polisler: Onu başkanlık kampanyasını haber yaparken ve The Atlantic için profilini çıkarırken tanımıştım, ancak 6 Ocak’tan sonra, kalabalıktan kıl payı kurtulup partisinin liderlerinin ayaklanma olarak gördüğü şeyi kışkırttığını gördüğünde, gerçekten de öyle göründüğünü hissedebiliyordum. içini araştıran bir ruh halindeydi. Partisinin ne hale geldiği, ülkede neler olduğu ve kendi kariyeri hakkında kendine zor sorular soruyordu.

Bir yazar olarak bu, zor soruları açıkça eğlendiren biri için mükemmel bir konu ve bu yüzden ona bu kitabı yazması konusunda öneride bulundum. Ona bunu yalnızca tamamen samimi olmaya hazır olması durumunda yapmak istediğimi söyledim çünkü çok dikkatli, çok disiplinli ve danışmanlar ve konuşma konuları tarafından kısıtlanan biri olarak biliniyor. Ve benim için hoş bir sürpriz oldu, şartlarımı kabul etti ve kabul etti.

Çok çabuk onun daha şımarık bir tarafı olduğunu keşfettim. Saygısız bir mizah anlayışına sahip; siyasi yaşamın ne kadar saçma olabileceğini anlıyor; ve hatta biraz bulaşık bile olabiliyor; kitapta bu kadar çok harika materyalin olmasının bir nedeni de bu.

McKay Coppins. Fotoğraf: Jessie Pierce

GAZETE: Kitapta, Cumhuriyetçi Parti’nin başına gelenleri tanımasının ve işlemesinin “duraklama ve karmaşık” olduğunu söylüyorsunuz. Bu onun hesabı mı?

Polisler: Cumhuriyetçi Parti’deki kendi rolüyle ve partinin şu anda neyi temsil ettiğiyle yüzleşme sürecinin onun için zor olduğunu düşünüyorum. Cumhuriyetçi Parti’den ayrılma konusunda açıkça düşündüğü bazı toplantılar vardı ve bir sonraki toplantıda, bunu geri alıp “Ben liberal değilim” diyordu ve bir sonraki toplantıda, bunu düşünüyordu. yaptığı bazı tavizleri yüksek sesle dile getirdi. Biraz daha defansif davranabilirdi. Bunda çok insani bir şey var. Aydınlanmaya giden düz bir çizgi yoktur. Bu çok sıkı çalışma gerektirir.

Ben bir terapist değilim ama bu konuşmalar ona çoğu zaman neredeyse tedavi edici geliyordu. İki yıl boyunca neredeyse 50 röportaj yaptık ve sanırım bu dönemde kitap için yaptığımız son röportajda bana konuyu araştırdığını söyleyene kadar bir tür yolculuk yaptı. Cumhuriyetçi Parti’den resmi olarak ayrılıp üçüncü bir parti kuruyoruz. Sanırım bu iki yılın sonunda artık GOP’ta bir evi olmadığı gerçeğini kabullenmişti.

GAZETE: Perde arkasında Romney, Trump’ı raydan çıkarmaya çalışırken daha önce bilinenden çok daha aktifti. Trump 2016’da yükselişe geçerken yarışa son dakikada girmenin keyfini yaşadı. Milyarder eski New York belediye başkanı Michael Bloomberg ile spoilerdan bağımsız bir bilet olarak birlikte aday olmayı tartışmak için bir araya geldi ve güçlerini birleştirmeleri için diğer GOP ön adayları Sens. Ted Cruz ve Marco Rubio ve Ohio Valisi John Kasich ile lobi yaptı. Kongredeki Trump delegelerini reddetmek için onunla birlikte.

Polisler: Çok şey yaptı. O döneme ait e-postalarını elime alana kadar, Trump’ı adaylığı kesinleştirmek için ihtiyaç duyduğu delegelerden mahrum bırakmak için perde arkasında ne kadar iş yaptığını bilmiyordum.

Karşılaştığı sorun, tüm bu adayların, Ted Cruz, Marco Rubio, John Kasich’in fazlasıyla bencil olmalarıydı. Kısa vadeli düşünmeye fazlasıyla dalmışlardı. Hepsi ona şunu söylüyordu: “Donald Trump bir tehdit. Eğer kazanırsa ülke için felaket olur” dedi. Ancak hiçbiri onu durdurmak için kısa vadeli bir siyasi avantajdan bile vazgeçmeye istekli değildi ve bu Romney’i çılgına çevirdi.

Bloomberg ile görüşme gerçekleşti [Jan.] 2016; 2020 öncesinde Oprah’tan aday olma ihtimaliyle ilgili bir telefon aldı. Bence Romney bağımsız bir adaylık yarışı yürütmenin Trump’ın başkan olmasını engelleyeceğini düşünseydi bunu bir saniyede yapardı. Bağımsız olarak kazanabileceğini düşünmüyordu ama bunu yapmak istiyordu. Sadece baktığı veriler onu sonunda Trump’a yardım edeceğine ve Demokrat adayın oylarını elinden alacağına ikna etti. İşte bu yüzden kenarda kaldı. Sadece yarışa katılmak için biraz şampiyon olduğunu söyleyebilirsin.

GAZETE: Bir krize doğru koşma ihtiyacı aile tarafından “Romney yükümlülüğü” olarak adlandırılıyor. Kendisini, aniden ortaya çıkıp günü kurtarabilecek benzersiz bir yeteneğe sahip biri olarak mı görüyordu? Senatör olarak Washington’a ilk gittiğinde yapmayı umduğu şey bu muydu?

Polisler: Bir şeyleri düzeltebileceğine dair kendine çok büyük bir güveni var. Başkan adayı olarak mücadele etmesinin bir nedeni de bu; çünkü ülkeye satmaya çalıştığı kapsayıcı bir felsefi vizyona sahip değildi. Sahip olduğu vizyon, sorunları çözme konusunda sadece kendi pragmatik, teknokratik yeteneğiydi.

Senato’ya geldiğinde Cumhuriyetçi Parti’yi düzeltebileceğini düşünüyordu. Kendisini özdeşleştirdiği geleneksel Cumhuriyetçiliğe doğru yönlendirebileceğini düşünüyordu. [His late father, George Romney, was a successful auto executive, former Michigan governor, Nixon Cabinet secretary, and GOP presidential candidate in 1968.] Senato’ya vardığında, kurumun kendisinin düşündüğünden çok daha işlevsiz olduğunu ve partisinin kendisinin hazırlıklı olmadığı derin bir alaycılığa ve ikiyüzlülüğe sahip olduğunu fark etti ve bu yılın başında bu kararlılığın farkına vardı. Bir dönem daha buralarda olmak muhtemelen bunu değiştirmeyecekti.

2024 yarışında bir şekilde rol oynadığını görsem şaşırmazdım. Bence kendisi, Donald Trump’ın Beyaz Saray’a dönmesini engellemek için aktif olarak elinden gelen her şeyi yapmak istiyor. Bunun neye benzeyeceğini bilmiyorum. Bazıları Joe Biden’ı destekleyip desteklemeyeceğini merak ediyor; bazı insanlar onun başkanlık için bir çeşit spoiler teklifi başlatıp başlatmayacağını merak ediyor. Sanırım sadece bu projede nasıl faydalı olabileceğini görmek istiyor.

“Onun 2024 yarışında bir şekilde rol oynadığını görmek beni şaşırtmaz. Bence kendisi, Donald Trump’ın Beyaz Saray’a dönmesini engellemek için aktif olarak elinden gelen her şeyi yapmak istiyor.”

GAZETE: Romney JD/MBA almak üzere buradayken İşletme Okulu’nda bulunan eski Başkan George W. Bush kitapta şöyle diyor: “Gündem’da, ‘Gündem’ kelimesinin onlara şöyle düşünme hakkı verdiğine inanan pek çok insan var’ Herkesten daha akıllısın. Mitt Romney öyle değildi.” Onun Gündem deneyiminden bahsedin; çoğu akranınınkinden farklıydı.

Polisler: Gündem’a geldiğinde hayatının tamamen farklı bir noktasındaydı. Evliydi; çocukları vardı. Onun geleneksel banliyö hayatını yaşadığı Belmont’ta yaşıyorlardı. Gerçekten bu parlak entelektüel güç olduğunu düşünerek oraya ulaşmadı. Lisedeyken iyi bir öğrenciydi ama yıldız bir öğrenci değildi. Herkese ayak uydurabilmek için çok uzun saatler ders çalışmak zorunda olduğunu hissediyordu ve karısı ve çocukları olduğu için kampüste çok fazla sosyal hayatı yoktu.

Sanırım Gündem’ı, Mormon görevinden sonra kendisine ulaşan yeni tutkusunu gerçekleştirmek için bir platform olarak gördü. Görevinden eve döndü ve her zaman farkında olmadığı ciddi bir yaşam sürmek istediğine karar verdi.

GAZETE: Romney’in aklını kurcalayan bir yanılgı onun gerçekte olduğu kadar ciddi ve sağlıklı olamayacağı yönündeydi. “Ben, özgün olmayan görünen özgün kişiyim” dedi. Ve bu onun için politik bir albatros haline geldi.

Polisler: Sadece kendi gibi davrandığı, karısına şefkat gösterdiği ya da aptalca şakalar yaptığı zamanlarda bile insanların bunun sahte bir oyun olduğunu varsaymasının onun için çok sinir bozucu olduğunu düşünüyorum. Ve öyle değildi, ama özgün bir şekilde nasıl iletişim kuracağını bilmiyordu. Medyadaki karikatürünün tanıdıkları kişiyle hiç eşleşmediğini düşünen ailesi için bu daha da sinir bozucu bir şeydi.

Ancak bunun bazı açılardan başkanlık kampanyalarının başarısızlığı olduğunu da söyleyeceğim. Onu çok kısa bir süre kontrol altında tuttular: Kimliğinin merkezinde yer alan dini hakkında konuşmasını gerçekten istemediler ve iş kariyeri hakkında nasıl konuştuğuna gerçekten dikkat etmesini istemediler çünkü bu aynı zamanda onun açısından da bir sorumluluktu. kendi yolu. Yani onun hayatının iki temel bileşenini masadan kaldırıyorsunuz ve gerçek bir insana benzemeyen ve rakiplerinizin sizi tanımlamasına izin veren bir başkan adayı kabuğuyla baş başa kalıyorsunuz. Ve sanırım ona da öyle oldu.

GAZETE: Neden sahneyi bu kadar dramatik bir şekilde terk ediyor? Bazıları siyasi mirasını yeniden yazmayı umduğunu söylüyor.

Polisler: Evet, sanırım mirasını düşünüyor. Sanırım ölüm ilanının ne söyleyeceğini, tarih kitaplarının onun hakkında ne söyleyeceğini düşünüyor. Ve daha fazla seçilmiş liderin bu şekilde düşünmesi durumunda ülke olarak daha iyi durumda olacağımızı düşünüyorum.

Ona en başta şunu sordum: Gelecekteki siyasi liderlerin hikayenizden almasını istediğiniz dersler var mı? Ve şöyle dedi: “Keşke ben de dahil olmak üzere çoğumuz, kararlarımızın bir sonraki haber döngüsünde veya bir sonraki seçim döngüsünde nasıl etkileneceği yerine, gittiğimizde nasıl hatırlanacağımızı düşünebilseydik.”

Ve böylece, mirasını yeniden yazmaya çalıştığı için onu suçlayabilirsiniz, ancak sonunda onu politik olarak uygun olanı yapmaktan ziyade doğru olanı yapmaya öncelik vermeye iten şey buysa, bunun iyi bir şey olduğunu düşünüyorum ve bunu beklemeliyiz. daha çok siyasi liderlerimizden.

Coppins yapacak konuşmak kitap hakkında, 30 Ekim Pazartesi günü saat 18.00’de Gündem Book Store’un sponsorluğunda düzenlenen ücretsiz bir etkinlikte Cambridge Halk Kütüphanesi’nde.

Günlük Gazete

En son Gündem haberlerini almak için günlük e-postalara kaydolun.