Meghnad Desai’nin yeni romanı ‘Mayabharata’, kitap önerileri ve daha fazlası hakkında

fahri

Global Mod
Global Mod
Ünlü ekonomist yazar Meghnad Desai’nin tanıtıma ihtiyacı yok. Daha yakın bir zamanda, ‘Mayabharata’ adlı mito-kurgu türünde yeni romanını yayınladı. Kitap, destansı Mahabharata’daki büyük Kurukshetra savaşından sonra olanları araştırıyor. Bizimle yaptığımız özel bir röportajda Desai, son romanı ‘Mayabharata’dan, kitap tavsiyelerinden ve daha fazlasından bahsediyor. parça:

1. Yeni romanınız ‘Mayabharata: Lord Krishna’nın Ölümünün Ardındaki Anlatılmamış Hikaye’yi yazmanız için size ne ilham verdi?

‘Tanrı nasıl öldürülür?’ düşüncesi Yoldan geçen birinin Krishna’nın ayağına ok atması ve ölmesi nasıl mümkün olabilir? Düşündüm: Tanrı insanlar tarafından öldürülemez, öyleyse Tanrı kendi cinayetini icat etmiş olmalı! Ve bu açıklamayı arıyorum – “Tanrı bunu neden başlattı?” ve ‘Onu kim öldürebilirdi?’– Yeni kitabım ‘Mayabharata’yı yazdım.

2. Okuyucular için ilk üç kitap tavsiyeniz nedir?
a. Sharat Chandra Chattopadhyay’ın ‘Devdas’ı ne harika bir hikaye b. KM Munshi’nin ‘Gujarat No Nath’ adlı bir romanı. (Patan Üçlemesinin bir parçası olan ‘Gujarat’ın Efendisi ve Efendisi’ olarak İngilizce olarak mevcuttur). Gujarati’de yaklaşık 30 kez okudum, öyle ki babam ‘Artık okuyamazsın’ dedi. O zamanlar 10 yaşında olmalıyım. Bu harika bir kitap!

c. Ve “Mahabharata”. Şimdiye kadarki en iyi hikaye. Aslında Bibek Debroy’un tam çevirisi yazıldığı gibi okunmalıdır. 18 bölüm ama böyle okumalısın çünkü hikayenin tamamı çok daha ilginç ve sadece savaşla ilgili değil.

3. Favori ‘Mahabharata’ karakteriniz kim?
Draupadi! İlk olarak, çünkü tüm savaşa o sebep oldu. İkincisi, bir yagnada doğduğu ve insan olarak doğmadığı için, beş kocası vardı, savaşta beş oğlunu kaybetti, savaşı kazandı… O kadar çok şey yaşadı ki… Sanırım onun sert bir kadını var ve ben bunu sevdim!

4. “Yazıyorum çünkü…” cümlesini nasıl tamamlarsınız?
Çünkü yazmayı seviyorum! Yaptığım en eğlenceli şey.

5. Son olarak, yazmayı en sevdiğiniz tür nedir?
Yarısı ekonomi, yarısı tarih üzerine olmak üzere 50 kadar kitap yazdım. Ve dört roman yazdım. Tarih ve siyaset hakkında kitaplar yazmayı ve her iki temayı birleştirmeyi seviyorum. Medeniyetleri, tarihi, siyaseti karşılaştırmayı severim.