Maryam: Afgan yetim Maryam sonunda ailesine kavuştu

LyIsta

New member

DOHA: 2021’de anne ve babası bir bombalı saldırıda öldükten sonra Kabil’den bir tahliye uçağına bindirilen Afgan bir bebek, Katar’daki bir yetimhanede akrabalarıyla yeniden bir araya geldi.
Şimdi yaklaşık 21 aylık olduğuna inanılan küçük kıza isim verildi. Meryem yetimhanede amcasını gördü Yaar Mohammad Niazi ve erkek kardeşi ve iki kız kardeşi yine ilk kez.
Yaklaşık 40 yaşında ve dört çocuğu olan Niazi, “Onu bir daha bulabileceğimizi bilmiyordum ve şimdi üstesinden geldim” dedi. “Onu kucağıma aldığımda kendi kendime ‘yaşıyor’ dedim.”
Ağlamaklı buluşma, Taliban’ın Afgan başkentinin kontrolünü ele geçirerek panik içinde bir kitlesel kaçışa yol açtığı Ağustos 2021’in kaotik günlerinden bu yana umutsuzca Meryem’i aramaya son verdi.
Maryam’ın ebeveynleri, 26 Ağustos’ta Kabil havaalanında 183 kişinin ölümüne neden olan büyük bir bombalama ve çatışmada öldürüldüğünde dört çocuğuyla birlikte kaçmaya çalışanlar arasındaydı.
Doğum adı olan küçük kız alizaİslam Devleti grubunun yerel şubesi tarafından üstlenilen saldırıda annesi ve babası öldüğünde sadece birkaç haftalıktı.
Katarlı bir yetkili, katliamın ortasında genç bir çocuğun onu yakalayıp Afganları ve mahsur kalan gurbetçileri Doha’ya getiren bir ABD askeri uçağına taşıdığını söyledi.
Ağabeyi ve iki kız kardeşi Afganistan’da kalırken Katar’daki Dreama yetimhanesinde yeni bir yuva buldu.
Maryam, Afganistan’dan on binlerce kişiyi taşıyan uçuşlarda tek başına tahliye edilen yaklaşık 200 Afgan çocuğun en küçüğüydü.
Katarlı yetkili, kimliğinin açıklanmaması şartıyla, “Onları içeri aldık ve özel bakım sağladık” dedi.
“Akraba olup olmadığını görmek için UNICEF ile birlikte çalıştık.”
BM Çocuk Ofisi kısa süre sonra Afganistan’daki ailelerin kayıp akrabalarını arayan çılgınca talepleriyle kuşatıldı.
DNA testi
Niazi ve diğer üç yetim, Taliban’ın Afganistan İslam Emirliği dedikleri şey için bir hükümet kurduğu Afganistan’a geri dönmüşlerdi.
Kabil’deki toplu bombalamadan altı hafta sonra, BM dedektifleri bebeğin kimliğine sahip olduklarına inandılar.
Katarlı yetkili, “DNA testi yapmak için bizimle iletişime geçtiler” dedi.
Bir eşleşme aramak için genetik test sonuçlarını Doha ve Kabil arasında taşımak daha fazla zaman aldı. Niazi ailesini Katar’a götürebilmek için yeni Taliban yetkililerinden pasaport almak için aylarca bekledi.
Artık Körfez ülkesine varan Niazi, eşi ve şu anda onların bakımında olan toplam sekiz çocuğuyla birlikte ABD’ye taşınma sürecini başlatacağını söyledi.
AFP’ye “Sadece güvenli bir yerde olmak istiyoruz” dedi.
Sosyal hizmet uzmanları, yavaş yavaş birbirlerini tanımaları için ona ve kardeşlerine Maryam’a daha fazla erişim sağlayacak.
Niazi, küçük kızın cevap verdiği isim olduğu için yeni ismini koruyacağını söyledi.
Katar’daki yetimhanede kalan diğer çocuklar da yakınlarına kavuştu.
Orada üç yaşındaki bir erkek çocuk, Katarlı bir diplomatın onu kayıp bir çocuğun fotoğrafında tanımasının ardından Kanada’daki babasına katıldı.
Diğer çocukların çoğu en az sekiz yaşındaydı ve birçoğu şu anda Amerika Birleşik Devletleri, Kanada veya Avrupa’daki akrabalarına katıldı veya aileler tarafından evlat edinildi.
Bir noktada, binlerce Afgan, Doha’da geçici sığınaklarda, ülkelerin onları devralmasını bekliyordu. Katarlı yetkili, şimdi sadece yaklaşık 15 kişinin kaldığını söyledi.
Yüzlerce Afgan hala Katar’daki bir ABD askeri üssünde, birçoğu daha yakın zamanda gelmiş ve yurtdışında yeni bir ev bulma şansını bekliyor.