Marshall Ganz aktivist, akademisyen ve akıl hocası olarak mesleğini nasıl buldu – Gündem Gazette

xheight

New member
Hayat | İş Gündem araştırma ve öğretiminin kişisel yönüne odaklanan bir dizi.

Marshall Ganz, Gündem Koleji’nde üçüncü sınıf öğrencisiydi ve hâlâ ne okumak istediğini ve hayatında ne yapmak istediğini bulmaya çalışıyordu. Ardından, sıcak Mississippi güneşi altında Siyah seçmenleri kaydetmek için Sivil Haklar aktivistleriyle birlikte çalışan, hatta iki kez tutuklanıp hapse atılan 1964’ün o zor, tehlikeli ve heyecan verici Özgürlük Yazı geldi. Yolu belli oldu.

Gündem Kennedy School’da Liderlik, Örgütlenme ve Sivil Toplum Kıdemli Öğretim Görevlisi Rita E. Hauser Ganz, deneyimiyle ilgili olarak “Meslek bulmak ile kariyer arasında fark var” dedi. “Bunun nasıl sonuçlanacağını ve devam edip etmeyeceğini [me], kim bilir? Yaptığım seçimler her zaman şuydu: ‘Şu anda yapmayı zorlayan şey nedir?’”

“Bir meslek bulmak ile kariyer bulmak arasında bir fark var.”

– Marshall Ganz

Bu heyecan verici yaz, lisans ve yüksek lisans derecelerini tamamlamak için Cambridge’e dönmeden önce Birleşik Tarım İşçileri, diğer taban hareketleri ve siyasi kampanyalarda organizatör olarak çalışan Ganz için College’dan neredeyse 30 yıllık bir ara verilmesine yol açtı. Ganz’ın aktivistten örgütlü işçi akademisyenine kadar olan kariyer gidişatı pek de düz bir çizgi olmasa da, kökleri ırk, eşitlik ve sosyal adalet hakkında kalıcı dersler veren bir hahamın ve öğretmenin oğlu olarak geçirdiği çocukluğuna dayanan bir tür mantığı takip ediyor.

Ganz’ın doktora derecesi olan Victor S. Thomas Hükümet ve Sosyoloji Profesörü Theda Skocpol, “Onu Organizasyon Hahamı olarak düşünüyorum” dedi. Danışmanım ve artık bir meslektaşım ve arkadaşım.

“Marshall, bazı büyük siyasi kampanyalarda çalışan organizatörlerin çoğunun eğitilmesine yardımcı oldu. [He] insanlara başkalarıyla nasıl ilişki kuracaklarını, günümüz gençlerine doğal gelmeyen organizasyonları nasıl inşa edeceklerini ve ahlaki tutkuyu kolektif amaç için nasıl kullanacaklarını öğretiyor.”

Ganz’ın Virginia’da büyüyen annesi, College of William & Mary’de felsefe ve psikoloji okudu. Babası, Ganz’ın doğumundan bir yıl sonra ve II. Dünya Savaşı’nın son yılında, 1944’te ABD Ordusu’na papaz olarak kaydoldu.

Genç haham, Amerikalı GI’lere hizmet etmek üzere Almanya’ya gönderildi, ancak savaşın bitiminden sonra çalışmalarının çoğu Holokost’tan sağ kurtulanları içeriyordu. 1946’da ailesiyle birlikte Almanya’ya geldi ve üç yıl orada yaşadılar.

Savaşta yetim kalan çocuklar için yerinden edilmiş kişiler kampında beşinci doğum günü partisi düzenlenen Ganz üzerinde kalıcı bir etki bırakan zor bir dönemdi. Hediye almaktan ziyade hediye vermeliydi.

Ganz, “Annem ve babam Holokost’u bana sadece Yahudi karşıtlığıyla ilgili değil, aynı zamanda çok açık bir şekilde ırkçılıkla ilgili olarak yorumladılar” dedi. “Güneyden gelen annem bu konuda çok netti.”

Washington, DC ve ardından Fresno, California’daki hahamlık görevlerinden sonra aile, Ganz’ın lise boyunca yaşadığı Bakersfield’e daha güneye yerleşti. Çiftliklerin ve petrol sondaj kulelerinin (ve “kanun dışı” country müzik yıldızları Merle Haggard ve Buck Owens’ın) bulunduğu sıcak ve kuru bir şehir olan Bakersfield, San Francisco’daki 1950’lerin Beat Kuşağı yazarlarına hayran olan bir gencin kendisini uzun vadede gördüğü yer değildi. Ganz, ırksal ve etnik açıdan çeşitli bir nüfusa sahip olmasına rağmen, “Muhtemelen Kaliforniya’nın en ırkçı şehirlerinden biri olmaya devam ediyor” dedi.

Annesinin ısrarı üzerine, Boston’a hiç gitmemiş olmasına rağmen gözlerini Gündem Koleji’ne dikti.

“Sadece buraya başvurdum ki bu kibirli olmaktan çok aptalcaydı” dedi. Ganz, lise son sınıftayken yarı zamanlı olarak bir Çin restoranında teslimat minibüsü kullanıyordu ve daha da önemlisi burs aldığı mektubu aldı. “Aksi takdirde gelmemin imkânı yoktu.”

Ganz, Matthews Hall’a ilk yılında 1960 sonbaharında geldi; tam da Başkan Yardımcısı Richard M. Nixon ile Massachusetts’ten Senatör John F. Kennedy arasındaki çekişmeli başkanlık yarışı doruğa ulaşırken.

Kennedy’nin zaferinden sadece birkaç hafta sonra, yeni seçilen başkan kutlamak için Gündem Yard’ı ziyaret etti ve daha sonra aralarında ekonomist John Kenneth Galbraith ve o zamanki Fen-Edebiyat Fakültesi dekanı olan McGeorge Bundy’nin de bulunduğu öğretim üyeleri ve yöneticiler ona katıldı.

Ganz, “Birdenbire tarihin yaşandığı bu yerdeymişsiniz gibi hissettim” dedi. “Tarihe olan bu yakınlık gerçekten çok güçlüydü.”

Ancak Ganz’ın sosyal ve entelektüel yerini bulmada yaşadığı zorluklar bu heyecanı hafifletti.

“Daha önce adını bile duymadığım okullara giden tüvit ceketli adamlar vardı – Andover, Exeter – ve hepsi fakülteyi ilk adlarıyla tanıyor gibiydi” dedi.

Ganz, ünlü siyaset bilimci Stanley Hoffmann tarafından başlatılan yeni bir sosyal bilgiler programına katılmayı umuyordu. İkinci yılıyla ilgili olarak “Fakat sosyal bilimlere girmedim ve ne yapacağımı tam olarak bilmiyordum” dedi. Bu yüzden hükümet okudu ama onu ilgi çekici bulmadı.

“İlişkiyle ilgileniyordum [between] kültür ve politika. Beni gerçekten çeken şey buydu; ama bu bir departman değildi” dedi.

Ganz, 1962-1963 akademik yılını kız arkadaşının tiyatro okuduğu Berkeley, Kaliforniya’da yaşamak üzere izin aldı. Bir sigorta şirketinde gündüz işi buldu, Kaliforniya Üniversitesi’nde gece derslerine katıldı, şehrin folk ve rock müzik ortamını keşfetti ve hayatında ne yapmak istediğini düşündü.

1963’teki bir dizi olay, Ganz için işleri odak noktasına getirmeye başladı. Her şey Haziran ayında NAACP aktivisti Medgar Evers’in beyazların üstünlüğünü savunan bir kişi tarafından öldürülmesiyle başladı. O yazın ilerleyen saatlerinde 250.000 kişi, İş ve Özgürlük için Washington’a düzenlenen yürüyüşe Martin Luther King Jr.’a katıldı. Eylül ayında Ku Klux Klan, Birmingham, Alabama’daki 16. Cadde Baptist Kilisesi’ni bombalayarak dört siyah genç kızı öldürdü.

Ganz o sonbahar Gündem’a döndü ve konsantrasyonunu Tarih ve Edebiyata çevirdi (Bertolt Brecht, Berliner Ensemble ve Weimar Almanya hakkında yazmayı planladı). Kısa bir süre sonra Sivil Haklar aktivisti Dottie Zellner tarafından, Hukuk Fakültesi yakınındaki Epworth Metodist Kilisesi’nin bodrum katındaki bir ofisten faaliyet gösteren SNCC Dostları’na (Şiddetsiz Öğrenci Koordinasyon Komitesi) katılmak üzere işe alındı.

Ganz'ın 1964'te yazdığı yeminli beyanın kopyası

Marshall Ganz’ın 1964’te sunduğu yeminli beyan. Ekteki metin Magnolia, Mississippi’den, tutuklanmış. Ganz soldan ikinci. (Belgenin tamamını görmek için resme tıklayın.)

SNCC, Güney eyaletlerinde barışçıl protestolar ve seçmen kampanyaları düzenleyen, çoğunlukla siyahi üniversite öğrencilerinden oluşan bir grup genç, cesurdu. Daha sonra Georgia’dan Demokrat bir kongre üyesi olan John Lewis başkanlık etti. SNCC ile olan ilişkisi sayesinde Ganz, Cambridge’de ve çeşitli organizatörlerde benzer düşüncelere sahip kişilerle vakit geçirmeye başladı.

Ganz ve diğerleri, Mississippi Power and Light’ta hisse sahibi olduğu ortaya çıkan Gündem üzerinde baskı örgütlemek üzere geri dönebilmeleri için Atlanta’daki SNCC genel merkezini ziyaret etmeye davet edildiler.

“Bunu kazanamadık” dedi, “ama kazandıkça daha da kararlı oldum.”

O bahar, SNCC liderliğindeki Sivil Haklar gruplarından oluşan bir koalisyon, Mississippi’deki Siyah organizatörlerin ve topluluk liderlerinin çalışmalarını desteklemek için bir Özgürlük Yaz projesi başlatmaya karar verdi. Bu aktivistlerin sürekli saldırı ve tutuklama altında olması nedeniyle SNCC, Güney kolluk kuvvetlerinin Kuzey’deki elit kolej ve üniversitelerdeki öğrencilerin peşine düşme konusunda iki kez düşünmesi gerektiğini stratejiledi.

Ganz’ın da aralarında bulunduğu gönüllüler defalarca tutuklandı, taciz edildi veya dövüldü. Aktivistler Andrew Goodman, James Chaney ve Michael Schwerner, Haziran ayında Mississippi kırsalında Ku Klux Klan üyeleri tarafından kaçırıldı ve öldürüldü.

Ganz’ın annesi, oğlunun güneye gitme kararı konusunda ikilemdeydi. Onun aldığı tavırla kesinlikle aynı fikirde olmasına rağmen güvenliğinden korkuyordu. Ganz, Klan şiddetinin sıcak noktası olan Pike County’deki McComb, Mississippi’ye gidiyordu. 1964 ilkbahar ve yazında bir düzineden fazla kilise ve diğer binalar bombalandı ve 10 SNCC gönüllüsünün kaldığı bir ev dinamitlendi.

Ganz, “Ve böylece onun için iyi bir şey yapıyordum” dedi. “Ama korkuyordu ve muhtemelen korkması gerekirdi. ‘Avukat olarak daha fazla yardımcı olabilirsin’ – bu bir nevi cümleydi. Ama ben ‘Hayır, bunu şimdi yapmalıyım’ dedim.” Kısa süre sonra Bakersfield’daki SNCC Dostları grubunun organizatörü olacaktı.

Ziyaret eden öğrenciler, Atlantic City’deki ulusal kongrede ayrımcılığa maruz kalan devlet partisini koltuğundan alıp yerine kendi üyelerini getirme planının bir parçası olarak Mississippi Özgürlük Demokrat Partisi’ni örgütleme çabalarına yardımcı oldular.

Planlar, yeniden seçilmek için yarışan Başkan Lyndon Johnson tarafından engellendi, ancak Selma’dan Montgomery’ye Yürüyüş ve son olarak 1965 Oy Hakkı Yasası’nın kabul edilmesiyle sonuçlanan yeni bir örgütlenme turu için temeller atıldı.

Ganz, “Hayatımın geri kalanında aradığım şeyi gerçekten orada buldum” dedi. “Gündem’a tüm saygımla, Amerika’da ırk, güç ve siyaset konusundaki eğitimim orada başladı.”

O Ağustos ayında Ganz, Winthrop House yöneticilerine son yılında geri dönmeyeceğini söyleyen bir mektup yazdı.

“İnsanların kendi seslerini, dayanışmalarını ve üzerlerinde uygulanan ırkçı güce meydan okumak için kendi güçlerini inşa etme cesaretlerini bulmalarını sağlama çalışmalarına katılıyordum. Gerçekti. Bu derin bir değişimle ilgiliydi. Ve işe yaradı” dedi. “Geriye dönüp Weimar Almanyası hakkında mı yazacağım? Neden bunu yapayım?”

Ganz, Bakersfield’e dönmeden önce bir yıl daha Güney’de SNCC’de kaldı; burada Cesar Chavez ve Kaliforniya’nın tarla ve meyve bahçelerinde çalışan Meksikalı göçmenleri örgütlemek için 1962’de Çiftlik İşçileri Derneği’ni kuran diğerleriyle tanıştı. 1965 yılında grup, Delano Üzüm Grevi olarak bilinen, Meksikalı ve Filipinli toplayıcıların beş yıllık dönüm noktası niteliğindeki grevini başlatacaktı.

“Çiftçi dünyasının ortasında büyümüştüm ama ‘Mississippi Eyes’la dönene kadar bunu görmemiştim. Burada, yine siyasi hakları olmayan, ayrıca dışlandıkları iş yasalarının korumasından da yoksun olan beyaz olmayan insanlardan oluşan başka bir topluluk vardı ve Kaliforniya, Yerli halk, Çinliler, Japonlar, Amerikalılar ile başlayan, kendi zengin ırksal tahakküm geçmişine sahipti. Filipinliler ve tabii ki Meksikalılar. Böylece Mississippi’nin Amerika için bir istisna olmadığını öğrendim. Bu, değiştirmemiz gereken Amerika’nın bir örneğiydi.”