Kuzey Afrika’da çatışma: ABD Dışişleri Bakanı: Sudan’da 72 saatlik ateşkes kabul edildi

KristoY

Global Mod
Global Mod
Kuzey Afrika’da çatışma
ABD Dışişleri Bakanı: Sudan’da 72 saatlik ateşkes kabul edildi

Bir adam, çatışmalar nedeniyle siyah dumanın yükseldiği Hartum şehrine bakıyor. Fotoğraf

© Mervan Ali/AP

Sudan’da çatışmalar hafta başında da devam etti, ancak silahların en azından geçici olarak susması umut ediliyor. ABD Dışişleri Bakanı Blinken’e göre ateşkes konusunda anlaşma var.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Sudan’da ateşkes sözü verdi. Blinken yaptığı yazılı açıklamada, yoğun müzakerelerin ardından Sudan silahlı kuvvetleri ve rakip paramiliter birliklerin (Hızlı Destek Güçleri) gece yarısından itibaren 72 saat ülke çapında ateşkes sağlama konusunda anlaştığını söyledi. ABD hükümeti her iki tarafı da bu anlaşmaya tam olarak uymaya çağırıyor. Çatışmanın tarafları daha önce de benzer açıklamalar yapmış ancak ateşkese uyulmamıştı.

Blinken, ABD’nin çatışmaya kalıcı bir son vermek için bölgesel ve uluslararası ortaklar ve Sudanlı aktörlerle koordineli çalışacağını söyledi. Çatışmaların sona erdirilmesi, sonuçlandırılması ve uygulanmasına ilişkin müzakereleri denetlemek üzere bir komite kurulmalıdır.

Daha ağır dövüş

Hartum, Pazartesi günü üst üste onuncu gününde şiddetli çatışmalarla sarsıldı. Twitter’daki medya ve görgü tanıkları, kuzeyde Hartum sınırındaki Omdurman şehrinde ve Kalakla banliyösünde ordu tarafından hava saldırıları düzenlendiğini bildirdi. Eşleşen Haberlara ve raporlara göre, Kalakla’da çok sayıda ev çöktü. Yerel sakinler, gömülü insanları ve kurbanları aradı. Batı Darfur bölgesinde daha fazla çatışma olduğuna dair haberler de vardı.

ABD hükümeti diplomatik varlık seçeneklerini değerlendiriyor

Bu arada, Sudan’ın başkenti Hartum’daki ABD büyükelçiliğinin geçici olarak kapatılmasının ardından, ABD hükümeti ülkede diplomatik bir varlık için başka seçenekleri araştırıyor. Blinken, “Sudan’da mümkün olan en kısa sürede diplomatik ve konsolosluk varlığını yeniden tesis etme seçeneklerini inceliyoruz” dedi. “Koşullar çok ama çok zor.” Bu nedenle herhangi bir takvim veremedi.

Sudan’daki şiddetli çatışmalar karşısında ABD, hafta sonu hükümet çalışanlarını ülkeden geri çekti ve Hartum’daki ABD büyükelçiliğini süresiz olarak kapattı.

Blinken, böyle bir kararın bir dışişleri bakanı için en zor kararlardan biri olduğunu söyledi. Ancak bir numaralı önceliğim, insanlarımızın güvenliğidir” dedi. Blinken, büyükelçiliğin boşaltılmasına rağmen ABD hükümetinin Sudan’daki diplomatik ve konsolosluk çalışmalarını başka kanallar aracılığıyla sürdürdüğünü söyledi. Biri destek ve olası ayrılma amacıyla Amerikan şirketleri ve vatandaşlarıyla temas halinde.

Pentagon sözcüsü Pat Ryder, ABD ordusunun Sudan’dan kaçmak için potansiyel olarak kullanılabilecek kara yollarını izlediğini söyledi. ABD Donanması, gerektiğinde kaçan ABD vatandaşlarına yardımcı olmak için Sudan kıyılarına da gemiler yerleştiriyor.

İsrail taraflar arasındaki müzakerelere ev sahipliği yapmak istiyor

Bu arada İsrail, Sudan’daki çatışmada kendisini arabulucu olarak devreye soktu. Bir bakanlık sözcüsü, İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın Afrika ülkesindeki şiddeti sona erdirmek için İsrail’de müzakerelere ev sahipliği yapmayı teklif ettiğini söyledi. Dışişleri Bakanı Eli Cohen, “İsrail’in ülkedeki savaşı ve şiddeti sona erdirmesine yardım etmesinin bir yolu varsa, bunu yapmaktan büyük mutluluk duyarız” dedi.

Bakanlığa göre İsrail, Sudan’da her iki tarafın üst düzey temsilcileriyle halihazırda temas halinde ve müzakereler başlatmaya çalışıyor. Son birkaç gün içinde müzakerelerde kaydedilen ilerlemenin “umut verici” olduğu belirtildi.

İsrail yıllardır Sudan ile ilişkilerini normalleştirmeye çalışıyor. Şubat ayında, Cohen’in Hartum’a yaptığı bir ziyaret sırasında, her iki ülke de ilgili bir anlaşmanın metni üzerinde anlaştılar. Anlaşmanın bu yıl sona ermeden, yani “Sudan’da sivil bir hükümet kurulur kurulmaz” imzalanması gerekiyor. Cohen şimdi durumun sakinleşeceğini ve anlaşmanın imzalanacağını umduğunu açıkladı.

Sudan’da bir haftadan uzun bir süre önce ülkenin en güçlü iki generali ve birlikleri arasında şiddetli çatışmalar çıktı. İki adam, 2019 ve 2021’deki iki ortak askeri darbeden bu yana yaklaşık 46 milyon nüfuslu kuzeydoğu Afrika’daki ülkeyi yönetti. Aynı zamanda ordunun başkomutanı olan fiili Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Burhan, ordu, güçlü paramiliter grup Hızlı Destek Güçleri’nin (RSF) lideri yardımcısı Muhammed Hamdan Daglo’ya karşı. Aslında, RSF orduya tabi tutulmalı ve ülkedeki güç sivil bir hükümete iade edilmeliydi.

dpa

#Konular