Koalisyon anlaşmazlığı: Scholz, Lindner ile federal bütçe konusunda görüşüyor

KristoY

Global Mod
Global Mod
koalisyon anlaşmazlığı
Scholz, federal bütçe hakkında Lindner ile görüşüyor

Christian Lindner ve Olaf Scholz. Şansölye aksayan bütçe görüşmelerine müdahale etti. Fotoğraf

© BeHaberler von Jutrczenka/dpa


Koalisyon, 2024 bütçesi için mücadele etmeye devam ediyor. Maliye Bakanı Lindner tarafından planlanan bütçeye tüm bakanlıklar katılmıyor. Artık şansölye arabuluculuk yapmalıdır.

Şansölye Olaf Scholz (SPD), önümüzdeki yıl için federal bütçeyle ilgili koalisyon anlaşmazlığına dahil oldu. Maliye Bakanlığı sözcüsü, ilgili basında çıkan haberlere dayanarak, Maliye Bakanı Christian Lindner (FDP) ve Federal Şansölye’nin departmandaki bazı meslektaşlarıyla bütçe konusunda görüşmelerde bulunduğunun doğru olduğunu açıkladı. Bunu ilk önce “Süddeutsche Zeitung” ve “Welt” bildirdi.


31 Mayıs’ta kabine ön görüşmelerinde nihai bütçe prosedürü sunulduğunda, Lindner’in “açıklama talepleri” durumunda kabine üyelerine bu prosedürü zaten duyurmuş olduğu da söylendi. bakanlara ve tavanlara bütçe gereğini açıklamaya hizmet ediyor.Bütçe görüşmeleri yok.”


Anlatıcı: Prosedür yeni bir şey değil


Sözcüye göre, kabine kararına kadar yalnızca bu sözde tavanlar içindeki teknik ayarlamalar planlanıyor. “Bu prosedür yeni değil, geçmişte de benzer süreçler oldu. Özellikle 2010’da olduğu gibi bir kabine toplantısı veya koalisyon komitesinde bütçe görüşmelerine artık gerek yok.”


Lindner, diğer departmanlara önümüzdeki yıl kendilerine ne kadar para ayrılacağını bildirmişti. Bir bakanlık sözcüsü, bakanlıklardan artık kendi planlanmış bütçelerinin tasarımı için “sorumluluk almalarının” istendiğini açıkladı.


Borç frenine yeniden uyulmalı


Koalisyon, 2024 bütçesi için uzun süredir mücadele ediyor. Temel Kanun’da yer alan borç freni yeniden gözetilecek. Bunun için kamu sektöründe toplu iş sözleşmesi ve yüksek faiz oranlarından kaynaklanan ek maliyetlerin tazmin edilmesi gerekmektedir. Federal hükümet ayrıca önümüzdeki yıl vergi tahmincilerinin sonbaharda tahmin ettiğinden daha az parayla yetinmek zorunda kalacak. Mayıs ayındaki vergi tahmininin sonucu buydu. FDP vergi artışlarını reddediyor.


Haziran ayının başında, Maliye Bakanlığındaki çevreler, Lindner’in meslektaşlarıyla bütçe hazırlama prosedürünü tartıştığını söyledi. Scholz ve kendisi, hükümet taslağının 7 Temmuz’daki parlamento yaz tatilinden önce hazır olması gerektiğini vurguladılar. Daha sonra taslak üzerinde çalışmaya devam eden Federal Meclis Bütçe Komisyonu da bunu bekliyor.


dpa

#Konular