Kharge: Kharge, silinen sözlerinin Rajya Sabha’nın arşivlerine geri alınmasını ister; Dhankar, ev kurallarına göre hareket ettiğini söylüyor | Hindi

fahri

Global Mod
Global Mod

YENİ DELHİ: Kongre milletvekilleri protesto ederken Rajya Sabha muhalefet lideri Mallikarjun Kharge’nin cumhurbaşkanının konuşması nedeniyle teşekkür önergesindeki konuşmasının bazı bölümlerinin silinmesine karşı, yük Çarşamba günü kullandığı bazı kelimelerin kayıtlardan kaldırıldığını, ancak konuşmasının hiçbir zaman iç kural ve prosedürlerden sapmadığını veya “parlamento dışı” herhangi bir gönderme veya suçlama içermediğini söyledi.
Kharge, kararın parlamento geleneklerine uygun olarak gözden geçirilmesini ve LoP’nin silinen yorumlarının eski haline getirilmesini talep eden Jairam Ramesh, Mukul Wasnik ve Pramod Tiwari gibi diğer Kongre milletvekilleri tarafından desteklendi. Kharge, silinen referanslarından birinin daha önce Atal Bihari Vajpayee tarafından Başbakan PV Narasimha Rao’yu tanımlamak için kullanıldığına ve arşivlerin bir parçası olarak kaldığına dikkat çekti.
Wasnik, Odisha ve Karnataka da dahil olmak üzere bazı eyalet meclislerinin kayıtlarını inceledikten sonra LoP’nin konuşmasında parlamentoya aykırı hiçbir şey bulmadığını söyledi. Eski Başbakan Manmohan Singh’in geçmişte Kharge ile aynı kelimeleri kullandığını ve bunların artık kayıtların bir parçası olduğunu sözlerine ekledi.
Ancak Rajya Sabha Başkanı Jagdeep Dhankhar, prosedürü Meclis tarafından belirlenen kurallar ışığında incelediğini söyledi. “Kural 261 bana bir yükümlülük getiriyor. Bu kadar kapsamlı gözlemler yapmak – her şey kaldırıldı – uygun değil. Saygıdeğer Üyelerin önce silinenleri okumalarını bekliyorum. Biraz dekomun korunması gereken bir evde olduğumuz konusunda tekrar ısrar ediyorum” dedi.
Ancak Kharge, “belgeleri incelerken yorumlarımın amacı veya içeriği hakkında herhangi bir şüphe varsa, bunun doğrudan benimle açıklığa kavuşturulabileceği” konusunda ısrar etti. Ancak Dhankhar, Kharge’nin şikayetine “LoP’nin nihai savunucusunun başkan olduğunu” söyleyerek yanıt verdi.
Perşembe günü Rajya Sabha’da konuşan LoP, bundan hoşlanan kıdemli kongre liderlerinden de yakındı. Jairam Ramesh’in Meclis’te herhangi bir konuyu dile getirmesine izin verilmedi.
“Şef Whip’imiz bir konuyu gündeme getirmek isterse, bu parti veya Meclis adınadır, ancak siz onun bunu yapmasına engel oluyorsunuz. Ondan oturmasını istiyorsun. Harvard’da eğitim gördü, birçok dil biliyor ve parlamento normlarını biliyor. Buna rağmen konuşmasına izin vermiyorsun,’ dedi Ramesh’i savunarak.