Khan: Case Toshakhana: Imran Khan bugün mahkemeye çıkmak için İslamabad’a gidiyor

KristoY

Global Mod
Global Mod


İSLAMABAD: yerel mahkeme Cumartesi günkü duruşmaya devam edilecek Toshakhana davası kolluk kuvvetlerinin önceki birkaç duruşmayı atladığı için onu tutuklamaya yönelik uzun süreli girişimlerine rağmen tutuklanmaktan kaçınan eski Başbakan Imran Khan’a karşı.
Pakistan’ın 70 yaşındaki lideri Khan Tehreek-e-Insaf (PTI) partisinin, Pakistan Seçim Komisyonu’nun (ECP) varlık beyanlarında hediye ayrıntılarını gizlediği iddiasıyla yaptığı şikayet üzerine Ek Bölge Mahkemesi ve Oturum Hakimi (ADSJ) Zafar Iqbal’in huzuruna çıkması planlanıyor.
Dawn gazetesinin haberine göre, parti ortaklarından oluşan bir konvoy eşliğinde PTI şefi Lahor’daki Zaman Park’taki evinden ayrıldı ve İslamabad’a doğru yola çıktı.
İslamabad’ın G-11 bölgesindeki adliye binası dışında sıkı güvenlik önlemleri alındı. İmran öğlene kadar bekleniyor.
Güvenliği sağlamak için bölgeye çok sayıda polis sevk edildi. Kağangeçen kasım ayında bir suikast girişiminden sağ kurtulan.
İslamabad hükümeti Cuma akşamı başkentte özel şirketlerin, güvenlik görevlilerinin veya bireylerin silah taşımasını yasaklayan 144. Maddeyi uygulamaya koydu. Sürücülerin araç kullanırken ruhsat belgelerini yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.
Perşembe günü görülen son duruşmada mahkeme, İmran’ın hakkında çıkarılan yakalama kararlarının durdurulması talebini reddetti.
Ancak İslamabad Yüksek Mahkemesi (IHC), kefaletle serbest bırakılmayacak olan İmran hakkındaki tutuklama emirlerini Cuma günü askıya alarak kendisine Cumartesi günü mahkemeye çıkma şansı verdi.
Cuma günkü duruşmada, İmran’ın avukatı Khawaja Haris, müvekkilinden PTI şefinin 18 Mart’ta mahkemeye çıkacağına dair güvence verdi.
Khan, başbakan olarak Toshakhana adlı devlet sorumlusundan indirimli bir fiyata aldığı ve kar için sattığı pahalı bir Graff kol saati de dahil olmak üzere hediyeler satın aldığı için hedefinde.
1974 yılında kurulan Toshakhana, Kabine Bölümü’nün idari kontrolü altındaki bir departmandır ve diğer hükümetlerin ve eyaletlerin başkanları ve yabancı ileri gelenler tarafından yöneticilere, parlamenterlere, bürokratlara ve memurlara verilen değerli hediyeleri saklar.
Khan, geçen yıl Ekim ayında Pakistan Seçim Komisyonu (ECP) tarafından satışın ayrıntılarını paylaşmadığı için diskalifiye edilmişti. Seçim kurulu daha sonra, ülkenin başbakanı olarak aldığı hediyeleri sattığı için onu cezalandırmak üzere bölge mahkemesine şikayette bulundu.
Khan, davadaki birkaç duruşmayı atladı.
PTI şefi, son günlerde polis ve Korucularla çatışan ve çoğu polis olmak üzere 60’tan fazla kişiyi yaralayan yüzlerce destekçisiyle çevrili, Lahor’daki Zaman Park konutunda saklanan Toshakhana davasında tutuklanmaya direndi. .
Çatışmalar, mahkemelerin Çarşamba günü müdahale etmesiyle nihayet sona erdi; Khan’ın destekçileri, eski başbakanı daha fazla polis müdahalesinden korumak için, Khan’ın destekçilerinin evinin ana girişinin dışına nakliye konteynırları yerleştirip kendilerini cop ve sapanlarla donattıkları bir gün.
Polis, Lahor’daki evini kuşatırken Khan, tutuklama emirlerine karşı bir dilekçe ile tekrar ESK’ye koştu.
IHC müdahale etmeyi reddetti ve avukattan mahkemeye gitmesini ve mahkemenin davanın duruşmasını planladığı 18 Mart’ta Khan’ın hazır bulunacağını taahhüt etmesini istedi.
PTI başkanı Fawad Chaudhry Cuma günü medya mensuplarına verdiği demeçte, Khan’ın Cuma günü Lahor Yüksek Mahkemesi huzuruna çıktığını ve Cumartesi günü kendisine karşı bir yolsuzluk davasını gören hakimin huzuruna çıkmaya hazır olduğunu garanti ettiğini söyledi. mahkeme”.