Karnataka kongre lideri Satish Jarkiholi ‘Hindu karşıtı’ ifadesini geri çekti ve pişmanlığını dile getirdi | Hindistan Haberleri

fahri

Global Mod
Global Mod
BENGALURU: Karnataka Kongre çalışan başkan satish jarkiholicHindu kelimesinin kökeni ve “kirli anlamı” ile ilgili yaptığı açıklama nedeniyle siyasi bir fırtınanın gözüne giren Kim, Çarşamba günü yaptığı yorumu geri çekerek, eğer birinin duygularını incittiyse “pişmanlık” dile getirdi.
Yamakanmardi seçmenlerinin MLA’sı, Başbakan Basavaraj Bommai’ye hitaben bir mektup yazdı ve bazı çıkarların onu “Hindu karşıtı” olarak göstermeye çalıştığını iddia etti. bunu sorgulamak.
Jarkiholi, yorumları nedeniyle kendi partisi de dahil olmak üzere yoğun eleştirilere maruz kaldı ve iktidardaki BJP Çarşamba günü eyalet çapında protesto gösterileri düzenledi ve onu ve Kongre’yi kınadı.
Açıklamasının Wikipedia’ya, kitaplara, sözlüklere ve tarihçilerin yazılarına dayandığını kaydeden eski bakan, mektupta şunları söyledi: “Bazı çıkarlar beni Hindu karşıtı olarak göstermeye çalışıyor ve imajımı yok etmek için komplo kuruyor. tüm bunlara ve gerçeği açıklamadan olay yaratmaya çalışanlara soruşturma açılması.”
Bommai’yi bunu araştırmak için derhal bir Soruşturma Komisyonu kurmaya çağırdı.
Ayrıca Jarkiholi, ifadesinin tartışmalara yol açtığını belirterek, “Yorumları yanlış yorumlandığından ve yanlış yansıtıldığından, kamuoyunda kafa karışıklığına neden olmayacağı iyi niyetiyle ifademi geri çekiyorum. Bu ifade herhangi birinin duygularını incitmişse, ben ifademi geri alıyorum. özür dilemek.”
Pazar günü Belagavi ilçesine bağlı Nippani’de “Manav Bandhutva Vedike”nin ev sahipliğinde düzenlenen bir etkinlikte konuşan Jarkiholi, “Hindu” kelimesinin Farsça olduğunu ve çok kirli bir anlamı olduğunu iddia etmişti.
Ayrıca başka yerlerden bir sözün ve bir dinin burada halka zorla dayatıldığını söylemiş ve bu konuda uygun bir tartışmanın yapılmasını talep etmişti.
Kendi partisi de dahil olmak üzere yaptığı yorumların yaygın eleştirisinden etkilenmeyen Jarkiholi, Salı günü sadece yazılanlara ve yayınlananlara atıfta bulunduğunu söylemişti.
Kendini savundu ve herhangi bir özrü reddetti, konuyla ilgili bir tartışma istediğini ve aksi kanıtlanırsa yasa koyucu olarak istifa edeceğini söyledi.
Jarkiholi’nin açıklaması Pazartesi günü viral hale geldikten kısa bir süre sonra, Kongre kendi adına reddetti ve AICC Genel Sekreteri Randeep Singh Surjewala parti adına kınadı.
Bugün erken saatlerde gazetecilere konuşan Karnataka PCC başkanı DK Shivakumar, “Partimiz Jarkiholi’nin açıklamasını kınıyor. Onunla temasa geçecek” dedi.
Jarkiholi’nin bir kitaba atıfta bulunarak kendisini savunmaya çalıştığına dikkati çekerek, “Hangi kitap olduğunu bilmiyorum. Partimizin din ve kültürümüze bakış açısı AICC genel sekreteri Surjewala tarafından net bir şekilde ortaya konmuştur. , Siddaramaiah ve ben. Bunda bir değişiklik yok.”
BJP bugün eyalet çapında bir protesto düzenledi ve Jarkiholi’yi tartışmalı açıklamasından dolayı kınadı ve ayrıca Kongre partisine saldırdı.
Bengaluru’daki Mysuru Bank çevresinde, BJP işçileri safran bayrakları sallayarak ve “Navella Hindu, Navella Ondu” (Hepimiz Hindu’yuz ve birleşmişiz) sloganları atarak bir gösteri düzenlediler. Jarkiholi’nin bir heykelini yaktılar.
Jarkiholi’nin memleketi Belagavi’de kongre liderinin büstünün yakılmasıyla ilgili benzer protestolar düzenlendi.
Chamarajanagar, Tumakuru, Karwar, Yadgir, Raichur, Shivamogga, Gadag, Kalaburagi, Kolar, Bagalkote ve diğer yerler de dahil olmak üzere devletin çeşitli bölgelerinden protesto raporları geldi.
Günün erken saatlerinde Davangere’de gazetecilere konuşan Başbakan Bommai, “(Jarkiholi) iddialarının güvenilirliği şüpheli olan bazı kitaplara ve Wikipedia’ya atıfta bulunduktan sonra olduğunu söyledi. Birkaç vaka var. Bu tür açıklamalar yapıyor, ne demeli?”
Yorumların bir parti toplantısında ya da forumda yapılmadığını belirterek sığındığı Kongre’ye dokunarak, “İçerik önemli. Halka açık bir toplantıda ne yapacağını açıkça söyledi. Kongre gelmeli. Siddaramaiah (Kongre Yasama Partisi lideri) diğer her şey hakkında yorum yapıyor, neden bu konuda sessiz kalıyor? Fikrini söylemeli.”
BJP meclis yönetim kurulu üyesi ve eski başbakan Yediyurappa, Jarkiholi’nin açıklamasının “Hinduların aşağılanmasının affedilemez” olduğunu söyledi.
Kongre liderini özür dilemeye çağırdı ve tekrar etmeyeceğini belirtti. “Olmazsa, insanlar bir ders alacak.”
İçişleri Bakanı Araga Jnanendra da Jarkiholi’ye sert çıkıştı ve Kongre’yi “kirli” olarak nitelendirirken, oylama uğruna Hinduları küçük düşürerek azınlıkları uzlaştırmakla suçladı.
Bakan Shivakumar’a meydan okudu ve devam etti, “Cesareti varsa, Jarkiholi’yi çıkarmasını sağlayın. Her ikisi de – bu tür eylemleri desteklemek ve aynı şeyi kınamak – el ele gidemez. Bırakın Kongre, BJP’nin yaptığı gibi hareket etsin.” Nupur Sharma’ya karşı (Hz. Muhammed hakkında tartışmalı sözleri için).