İstatistikler: Temel güvenlik alıcılarında hafif artış

KristoY

Global Mod
Global Mod
İstatistik
Temel güvenlik alıcılarında hafif artış

Her paranın önemi var: Cüzdanının içindekilerle birlikte bir emekli. Fotoğraf

© Felix Kästle/dpa

2023'ün sonunda daha fazla insan temel devlet güvenliğine kavuşacak. Artışın temel nedeni mülteciler.

Geçen yılın sonunda 1,2 milyondan fazla kişi, yaşlılık ve kazanç kapasitesinin azalması durumunda temel güvenlik yardımlarından yararlandı. Wiesbaden'deki Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) açıkladığı gibi, bu rakam bir yıl öncesine göre yaklaşık yüzde iki veya 22.000 daha fazlaydı.

Sürekli olarak çalışamayan veya sürekli olarak kendi gelirleri ve malvarlıkları ile kendilerini geçindiremeyen yetişkinler bu yardımlardan yararlanma hakkına sahiptir.

Federal Ofise göre, önemli artışın nedeni Ukrayna'dan yardım almaya hak kazanan kişi sayısının üst üste ikinci kez artmasıdır: Aralık 2022'de 73.060 olan bu sayı yüzde 18,8 artışla Aralık 2023'te 86.775'e çıkmıştır. . Aralık 2021'de hâlâ 20.525 kişi vardı. Rusya'nın saldırganlık savaşı nedeniyle kaçmak zorunda kalan Ukraynalılar Haziran 2022'den bu yana yardım alıyor; önceden sığınmacılara yönelik yardımlardan yararlanabiliyorlardı.

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında neredeyse 690.000 kişiye yaşlılık temel güvencesi verildi; bu, yaklaşık 1,2 milyon yardım alan kişinin yüzde 56,9'una ve geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,7'lik bir artışa tekabül ediyor. Geriye kalan yüzde 43,1'lik kesim (520.000) ise, otoritenin açıkladığı gibi, örneğin bir hastalık ya da engellilik nedeniyle kalıcı tam sakatlık nedeniyle yardım aldı. Geçen yılın aynı ayına göre sayıları yüzde 1,6 azaldı.

dpa

#Konular