Imran Khan: Tutuklanırsam partiye liderlik edecek bir komite kuruldu

KristoY

Global Mod
Global Mod

LAHORE: Eski Pakistan Başbakanı Imran Khan, tutuklanması için emir çıkaran bir mahkeme huzuruna çıkmadan saatler önce Reuters’e verdiği demeçte, tutuklanması halinde partisine liderlik edecek bir komite kurduğunu söyledi.
Eski kriket efsanesi, geçen yıl iktidardan uzaklaştırılmasının ardından ülke çapında protestolara öncülük etti ve aleyhine çok sayıda dava açtı. Polis Salı günü zanlıyı tutuklamaya çalıştı ama parti ortaklarıyla şiddetli çatışmalara yol açtı.
Cumartesi günü erkenden İslamabad’a gitmek üzere yola çıkmadan önce Lahor’daki evinde verdiği bir röportajda, “Ben bir kez – ne zaman – ben oradayken – açıkça kararlar verecek bir komite oluşturdum” dedi. Hakkında 94 dava olduğunu söyledi.
Kasım ayındaki kampanyası sırasında vurularak yaralanan Khan, yaşam tehdidinin eskisinden daha büyük olduğunu söylüyor ve -kanıt sunmadan- siyasi muhaliflerinin ve ordunun onun bu yıl yapılacak seçimlere katılmasını engellemek istediğini iddia ediyor.
Ordu ve hükümet yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.
Başbakan Şehbaz Şerif’in hükümeti herhangi bir müdahaleyi yalanladı. Pakistan’da çok büyük bir rol oynayan ve ülkeyi 75 yıllık tarihinin neredeyse yarısında yöneten ordu, siyaset konusunda tarafsız kaldığını söyledi.
Khan, tüm işleri için kefaletle serbest bırakıldığı için onu tutuklamak için hiçbir neden olmadığını söyledi. Khan bir davada hüküm giyerse, Kasım ayında yapılması planlanan seçimlere katılmaktan men edilebilir.
“Kuruluş şu anda bir şekilde benim tarafımdan tehdit edildiğini hissediyor. Sorun da bu” dedi.
Polisin Khan’ı tutuklama girişimi, onlarca kişinin yaralandığı çatışmalara yol açtı.
“Hayatım o zamana göre çok daha fazla tehdit altında” diyen Erdoğan, tutuklanmasına yönelik tepkilerden veya onu öldürmeye yönelik herhangi bir girişimden endişe duyduğunu da sözlerine ekledi. “Çok güçlü bir tepki olacağını hissediyorum ve bu Pakistan çapında bir tepki olacak.”
Eski başbakan, ülke iflastan kaçınmak için sancılı mali reformları yürürlüğe koyarken, onlarca yıllık yüksek enflasyon ve felç edici bir ekonomik yavaşlamanın ortasında Pakistanlılar arasında destek kazandı. Her gösteri çağrısı yaptığında binlerce kişi onun arkasında toplandı.
“Bunu deneyenlerin durumu kavrayamadığını düşünüyorum. Maalesef beni öldürmeyi veya hapse atmayı düşünen hayalet, Pakistan’ın şu anda nerede olduğunu anladıklarını sanmıyorum.”
Khan, önceki genelkurmay başkanıyla ilişkileri bozulduktan sonra ordunun kendisini iktidardan uzaklaştırmada rol oynadığını söyledi. Qamar Javed Bajwa, Kasım ayında emekli oldu. Yeni şef general dedi Asım Müniraynı politikayı izledi.
Ordu daha önce iddialarını reddetmişti.
“70-75 yıllık tarihimizde (ordu) bir rol oynadı. Ama bu rolün şimdi dengelenmesi gerekiyor. O dengeye şimdi sahip olmalısınız çünkü eski denge artık işler durumda değil.”