İmran Han: Pakistan, teröre karşı savaşta ABD tarafından ‘kiralık silah’ olarak kullanıldı

KristoY

Global Mod
Global Mod
İSLAMABAD: Eski Başbakan İmran Han, ABD’nin Pakistan’ı teröre karşı savaşta “kiralık bir silah” olarak kullandığından ve Amerika’nın ülkesiyle bağlarının Hindistan ile çok “medeni bir ilişkiye” kıyasla “son derece değersiz” olduğundan şikayet etti.
Günler sonra yorumları geldi Kağan Nisan ayında Washington’u kendisini iktidardan uzaklaştırmak için komplo kurmakla defalarca suçladıktan sonra ABD ile bağları düzeltmeye istekli olduğunu ifade etti.
Bir ABD kamu hizmeti yayıncısı olan Public Broadcasting Service tarafından kendisine son dönemdeki geri dönüşü ve Amerika’nın Pakistan’a “köle gibi” davrandığına dair önceki yorumları sorulduğunda, Khan, “Öncelikle, demek istediğim, şu bir gerçek ki Pakistan- Amerikan ilişkileri orantısızdır.”
“Örneğin, benim çok medeni bir ilişki, onurlu bir ilişki olarak adlandırdığım ABD ile Hindistan arasındaki ilişki değil. Pakistan’da biz — yani, teröre karşı savaş, bir paralı asker gibiydik. Ve bence bu çok onursuz bir ilişki” dedi.
Nisan ayında güven oylamasıyla görevden alınan 70 yaşındaki Khan, bu ay Financial Times’a verdiği bir röportajda, yeniden seçilirse ABD ile ilişkileri yeniden kurmak istediğini ve istifasından artık onu sorumlu tutmayacağını söyledi. Pakistan Başbakanı.
Khan, Amerika Birleşik Devletleri ile iyi bir çalışma ilişkisine sahip olabileceğine inanıp inanmadığı sorulduğunda, “Amerika Birleşik Devletleri bir demokrasidir. Demokrasiler eleştiriyi kabul eder. Demokrasiler başkalarının bakış açısını kabul eder. Efendi köleler kabul etmez.” “Pakistan’ın ABD ile ilişkisi bizim için çok önemli. Bu yüzden rejim değişikliği olması, ABD ile gelecekte bir ilişkim olmayacağı anlamına gelmemeli. Ve evet, eleştirme hakkım var.” .
Khan daha önce Başbakan Shehbaz Sharif ile Pakistan’ın üst düzey güvenlik ortağı olan ve ülkeye milyarlarca dolarlık askeri yardım sağlayan ABD arasındaki bir komplo sonucunda devrildiğini iddia etmişti.
Khan bunu defalarca dile getirdi. donald luABD Dışişleri Bakanlığı’nda Güney Asya ile ilgilenen en üst düzey ABD yetkilisi, hükümetini devirmek için bir “yabancı komploya” karıştı.
Pakistan’ın Tehreek-e-Insaf (PTI) partisinin başkanı Khan, bu ayın başlarında iki silahlı kişinin kendisine ve konteynere monte bir kamyonun üzerinde duran diğerlerine ateş açması sonucu sağ bacağından kurşunla yaralandı. Vezirabad Erken seçimleri zorlamak için hükümete karşı yürüyüşe öncülük ettiği bölge.
Başbakan Shehbaz Sharif ve İçişleri Bakanı’nı suçladı. Rana Sanaullah ve Tümgeneral Faysal Nasır onu öldürmek için bir plan hazırladığı için.
“Çok şanslıydım. Sağ bacağımda üç kurşun ve solumda biraz şarapnel vardı” dedi.
“Yani, ikisi – et yaraları iyi iyileşiyor. Ama üçüncü kurşunla kemiğimin kırıldığı kemik, bu beni biraz rahatsız ediyor. Ama sanırım önümüzdeki iki, üç hafta içinde iyileşmem gerekecek. Yürü, bacağımı zorlayarak, dedi Khan.
Pakistan’da, gelecek yıl Ağustos ayında feshedilecek olan Ulusal Meclis’in feshedilmesinden sonra 60 günden az bir süre sonra genel seçimler yapılacak.
Hükümet karşıtı protesto yürüyüşü ve partisinin neden erken seçim için bastırdığı sorulduğunda Khan, “Bu haydut çetesinin bize dayatıldığı bu ülkede meydana gelen adaletsizlikten bahsediyoruz. İkincisi, ekonomi yerle bir olacak. Pakistan dışındaki ve ülke içindeki finans piyasaları bu hükümete olan güvenini kaybetti.”
“Bütün ekonomik göstergeler de aşağı gidiyor. Yani hemen seçime gitmezlerse partim hiç üzülmesin çünkü hep biz kazanıyoruz. Ama bizim endişemiz ülkeyi bir halde bırakmaları.” kimsenin kontrolünün ötesinde olacak” diye ekledi.