Hindistan uzay araştırmalarına girişimci bir yaklaşım getiriyor – Gündem Gazette

xheight

New member
Bu, çeşitli düzeylerde çığır açıcı bir başarıydı. Geçen hafta Hindistan, aya başarıyla iniş yapan dördüncü ülke oldu ve bilimsel açıdan yoğun ilgi gören güney kutup bölgesine gezici iniş yapan ve konuşlandıran ilk ülke oldu. Lakshmi Mittal ve Aile Güney Asya Enstitüsü müdürü ve Gündem Business School’da Jorge Paulo Lemann Profesörü olan Tarun Khanna, uzun yıllardır Hindistan’ın uzay programı hakkında çalışıyor ve yazıyor ve Profesör Matt Weinzierl liderliğindeki uzay araştırmaları çalışma grubunun bir parçası. İş okulu. Gazete, onlarca yıldır ekonomik kalkınmanın sorunlarına girişimci çözümler üzerinde çalışan Khanna ile konuştu.

GAZETE: Chandrayaan-3’ün inişi neden önemli?

KHANNA: Bu, ayın daha önce hiç üzerine gidilmemiş bir kısmı ve bunu Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO) yaptı. Bir noktada Ruslar, Çinliler ve NASA gibi birçok kurum oraya gitmekle ilgilendi. Önceki çalışmalar ayın bu kısmında donmuş su olduğunu ortaya çıkarmıştı.

Gerçekten erişilemez durumdaydı, ancak tahmin edebileceğiniz gibi, eğer orada bol miktarda su varsa, o zaman bu, eninde sonunda bir tür yaşam alanı olasılığının önünü açar, belki de suyu bileşenlerine ayırarak sizin de enerjiye sahip olmanızı sağlar. Bu çok çekici. Daha birkaç gün önce Rusya’nın çıkarma girişimi oldu ve son aşamalarda başarısızlıkla sonuçlandı. Yani bu ileriye doğru atılmış büyük bir bilim ve mühendislik adımıdır.

GAZETE: Bu aya iniş Hindistan için ne anlama geliyor?

KHANNA: Ülke kutlama yapıyor ve insanların hissettiği mutluluk giderek artıyor. Aya iniş, Hintli bilim adamlarının onlarca yıllık çalışmasının bir sonucudur. Hindistan, uzayın ötesinde en büyük aşı üreticilerinden biri haline geldi; bu elbette pandemi sırasında da geçerliydi ve gelecekte bu tür olaylarla karşılaşacağımız için muhtemelen giderek daha alakalı olacak.

Benzer şekilde Hindistan, hiçbir ülkenin taklit edemediği evrensel biyometrik kimlik girişimini temel alarak, dijital kamu malları olarak adlandırılan ürünlerin yaratılmasında öncüdür. Bana göre, 1980’lerde Amerika’da yaşayan bir göçmen olarak, fiziksel otoyollar ve halk kütüphaneleri, kamusal malların en büyük biçimi gibi görünüyordu. Artık dijital kamu malları modern eşdeğerdir.

Hindistan’ın dünyadaki herhangi bir ülkeden kişi başına daha fazla veri kullandığını biliyor musunuz? ABD ve Çin’in kişi başına düşen veri tüketimini de eklerseniz, Hindistan’ınki bunu ciddi oranda aşacaktır. Bunun nedeni, kısmen sistemin teknolojik temellerinden dolayı veri kullanımının Hindistan’da en ucuz olmasıdır.

Hala çok fakir bir ülkeyiz. Bununla birlikte, çeşitli alanlardaki birçok bilim insanının en iyilerle rekabet edebilmesi ve işbirliği yapabilmesi cesaret vericidir. Mittal Enstitüsü’nün Salata Enstitüsü ile birlikte derinlemesine araştırdığı bir alan olan iklim değişikliğine uyum sağlamayla karşı karşıya kaldığımızda bu gerçekten önemli olacak.

GAZETE: Hindistan, NASA veya SpaceX gibi programlarla karşılaştırıldığında hangi zorluklarla karşılaştı?

KHANNA: Çok daha ciddi bütçe kısıtlamaları içinde Hindistan’ın ISRO’sunun inanılmaz bir iş başardığını söyleyebilirim. Ancak ilginç olan şey, temeldeki tutumların son on yılda NASA ve SpaceX ekosisteminde gördüğümüzden çok da farklı olmaması (birçok deney), ancak muhtemelen oyuncakların bir kısmıdır. [Elon] Musk’un deneme yapması gerekiyor.

GAZETE: Bu nasıl?

KHANNA: Musk, SpaceX ile uydu fırlatma ve NASA’nın izin verdiği diğer uzayla ilgili çalışmalar üzerinde deneyler yapıyor. ISRO da aynı şeyi yapıyor, ciddi mali kısıtlamalar da dahil olmak üzere kendi kısıtlamaları dahilinde deneyler yapıyor. Bu anlamda ilerleme aynı temel süreç tarafından yönlendirilir.

Belirtilmesi gereken çok büyük bir fark var: NASA ve SpaceX, son birkaç on yılda ABD’de harcanan on milyarlarca kümülatif Ar-Ge’den faydalanıyor. Ve bu sadece nihai kamu yararına olan bir bilgi külliyatıdır, değil mi? Teorik olarak herkes erişebilir.

Hindistan ne yazık ki Ar-Ge’ye yeterince yatırım yapmıyor. Ar-Ge’nin ekonomik kalkınma açısından önemini yazdım. Hindistan, GSYİH’nın yüzde 1’inden azını Ar-Ge’ye harcıyor; bu oran aslında zamanla azalıyor. Buna karşılık ABD, GSYİH’nın yüzde 2,5’ini Ar-Ge’ye ayırıyor.

GAZETE: Bu sonbaharda bir kez daha uzun süredir devam eden “Çağdaş Gelişmekte Olan Ülkeler: Çözülmesi Zor Sorunlara Girişimci Çözümler” başlıklı uzun süredir devam eden Gen Ed kursunun yanı sıra ilk kez HBS kursu olan “Hızla Büyüyen Gelişmekte Olan Bir Pazarda Yönetim ve Yatırım: Hindistan” dersini vereceksiniz. .” Bu atılımı onlara da dahil edecek misiniz?

KHANNA: Her iki ders de yaratıcılık, girişimcilik ve kalkınmanın karmaşık, zorlu sorunlarını çözmek için bir araya gelen farklı bakış açıları ile ilgilidir.

Gen Ed kursu bir tıp doktoru, bir mimar, bir mühendis ve bir sanatçı ile verilmektedir. Birçok farklı ülkeden 100’e yakın öğrencimiz var. Bunun tüm ruhu, geçmişte gelişmekte olan ülkelerde son derece zor olduğu kanıtlanmış bir şeyi başarmak istiyorsanız, bunun genellikle sihirli bir çözüm olmamasından kaynaklandığını kabul etmektir. Günün sonunda, farklı bakış açılarının bir araya gelmesi, beyin fırtınası yapması ve ardından bir çözüme giden yolu denemeniz gerekecek. Benim tek bir beceri seti ve aynı zamanda bilişsel önyargılarla gelmem yerine, deyim yerindeyse, konuşmayı yürütmeye çalışıyoruz.

Yıllar boyunca Üniversitenin her köşesinden benzer düşüncelere sahip öğretim üyelerini işe almayı başardım. Öğrencilerimizi bu karışımı, takım halinde çözmeyi seçtikleri problemlere uygulamaya teşvik etmek için işbirliği yapıyoruz. Ve hepimiz bir caz fikir festivali gibi entelektüel bir jam session’da bir araya geliyoruz.

Diğer ders ise yeni bir ders, İşletme Fakültesi’nin seçmeli müfredat dersi. Hindistan’a odaklanıyor ve mercek yaratıcılık ve girişimcilik üzerine kurulu. Hindistan yakın gelecekte dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olmaya hazırlanıyor ve MBA öğrencilerimiz bununla tanışmaya ihtiyaçları olduğunu düşünüyor.

Gündem’daki yüksek lisans yıllarıma dönersek, ekonomik kalkınma üzerine – ekonomi, siyaset bilimi ve HKS’de dahil – pek çok değerli ders vardı ama her zaman kaçırdığım şey, birey merkezli bir bakış açısıydı. Artık derslerimde öğrenciyi entelektüel açıdan doğru noktaya koyuyorum ve her birini, politika cömertliğinin pasif alıcıları olmak yerine nasıl kısıtlamalar altında yaşayan problem çözücüler olabilecekleri konusunda proaktif bir şekilde düşünmeye teşvik ediyorum. Eğitim ayrıcalığına sahip olan bizler bunu dünyaya borçluyuz.