Gazze savaşı: ABD Gazze Şeridi'ne yardım malzemelerini bıraktı

KristoY

Global Mod
Global Mod
Gazze savaşı
ABD, Gazze Şeridi'ne yardım malzemelerini bıraktı

Gazze Şeridi'nde açlık var. Şimdi Amerikalılar tepki gösteriyor. Fotoğraf

© Abed Rahim Khatib/dpa

Gazze'deki sivil halkın durumu felaket. Her şey eksik. ABD artık havadan da yardım teslimatına başlıyor.

ABD, Gazze Şeridi'ndeki sivillere havadan yardım ulaştırmaya başladı. ABD ordusunun sorumlu bölgesel komutanlığı Centcom, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ABD askeri C-130 nakliye uçağının kriz bölgesine toplam 38.000 civarında yemek düşürdüğünü duyurdu. Ürdün Hava Kuvvetleri ile ortak bir operasyondu. Bu tür operasyonların devamı için planlar şu anda yapılıyor.

Önceki gün ABD Başkanı Joe Biden, Gazze'de yaşanan insani felaket karşısında ABD'nin, nüfusun yoğun olduğu kıyı bölgesindeki insanlara havadan yardım sağlamak istediğini, deniz yoluyla da teslimatı değerlendireceğini söyledi.

Ulusal Güvenlik Konseyi İletişim Direktörü John Kirby Cuma günü yaptığı açıklamada, havadan insani yardım göndermekten daha karmaşık çok az askeri operasyon bulunduğunu vurguladı. Gazze Şeridi gibi nüfusun yoğun olduğu bir bölgede bir saldırı gerçekleştirmek “son derece zor” olurdu. Pek çok insan küçük bir alana sıkıştı. İhtiyacı olanlara olabildiğince yaklaşmak istiyorlar ama kendilerini tehlikeye atacak şekilde değil.

Ürdün Kasım ayından bu yana Gazze Şeridi'ne yardım malzemelerini bırakıyor ve Mısır da birkaç gündür bunu yapıyor. Uçuşlar İsrail ile koordineli olarak yapılıyor. Atılan yiyecek veya ilaçlar, özellikle Gazze Şeridi'nin kuzeyi gibi, yardımların karadan ulaşmasının zor veya imkansız olduğu bölgelerde, ihtiyacın bir nebze olsun giderilmesini sağlıyor. Ancak BM kuruluşları, hava yoluyla ulaştırılabilecek miktarların oldukça küçük olduğuna dikkat çekiyor.

Gazze Şeridi'nde acı çeken çok sayıda insan göz önüne alındığında, etkinin hızla dağıldığını söylüyorlar. Ayrıca savaş sonucunda Gazze'nin etkilenen bölgelerinde tüm düzen bozuldu. Genç erkekler ailelerine bir şeyler alabilmek için sık sık yere düşen paketler yüzünden kavga ediyorlar. BM yetkilileri, İsrail'in yardım teslimatlarının Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki sınır geçişlerinden kamyonlarla taşınmasına izin vermesinin daha kolay olacağını söylüyor.

BM: Binlerce sivilin açlıktan ölmesi konusunda uyarı

ABD hükümeti haftalardır Gazze'deki insani durumun felaket olduğu konusunda uyarıda bulunuyor ve ateşkes konusunda ısrar ediyor. Washington, Gazze savaşında ateşkes sağlamak amacıyla Mısır ve Katar'la birlikte İslamcı Hamas ile İsrail arasında arabuluculuk yapıyor. Hedef, Hamas'ın elindeki rehineleri serbest bırakmak ve Gazze Şeridi'ne yardım ulaştırılmasını iyileştirmek.

Birleşmiş Milletler temsilcileri geçtiğimiz günlerde Güvenlik Konseyi'nde Gazze Şeridi'nde binlerce sivilin açlıktan öldüğü konusunda uyarıda bulundu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, devam eden ateşkes müzakerelerine rağmen Gazze Şeridi'ne kara harekatı başlatıyor ve insani yardımı kısıtlıyor.

Perşembe günü Gazze Şeridi'ne bir yardım konvoyu ulaştığında pek çok çaresiz insan yardım malzemesi almaya çalıştı. Saldırı, isyanlara ve İsrail askerlerinin ateş açmasına neden oldu. Hamas kontrolündeki sağlık yetkililerine göre yüzden fazla kişi öldü, 700'den fazla kişi de yaralandı. Olaylar hâlâ büyük ölçüde açıklanamıyor.

Filistin tarafı İsrail askerlerinin kasıtlı olarak kalabalığa ateş açtığını söylerken, İsrail ordusu ölümlerden kaos ve kalabalığı sorumlu tuttu. Ateş açıldı ama sadece birkaç kişi yaralandı. Daha sonra ABD ve Almanya'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda ülke İsrail'den açıklama talep etti. Trajedi, İsrail askeri saldırısının başlangıcından bu yana 30.000 ölüm sınırının aşıldığı gün meydana geldi.

dpa

#Konular