Friedrich Merz: Karlsruhe’nin kararı onun için bumerang olacak (görüş)

KristoY

Global Mod
Global Mod
Fikir

Bütçe kararı
Anayasa Mahkemesi’nin kararı Friedrich Merz için bumerang olacak

CDU lideri Merz: Zaferin sonuçları var

Benedict BeckerBirlik, Anayasa Mahkemesi önünde trafik ışıklarına karşı kazandı. Bu aynı zamanda olası şansölye adayı Friedrich Merz için de intikam anlamına gelebilir.

Friedrich Merz’in Federal Almanya Cumhuriyeti’nin bir sonraki Şansölyesi olmanın nasıl bir şey olacağı konusunda zaten bir veya iki fikir belirttiğini varsayabiliriz. Adenauer, Erhard ve Kohl’un varisi. Politika otoritesinin koruyucusu. Alman halkının refahından nihai olarak sorumluydu ve onun çıkarlarını artıracağına dair yemin etmesi gerekecekti. Bu yüzden doğru Tanrı ona yardım etsin.


Hiç şüphe yok ki, CDU başkanlığına yönelik üç zorlu girişimin sonunda buna değebileceği cazip bir pozisyon. Ama aynı zamanda iş tanımı bu haftadan bu yana birkaç önemli madde haline gelen bir iş. Federal Anayasa Mahkemesi sadece Olaf Scholz’u ve onun trafik ışığını para kazanmaya zorlamakla kalmıyor, hayır, aynı zamanda bir sonraki hükümete finanse edilmesi gereken şeyleri finanse etme konusunda çok az alan bırakıyor.

Başkent ofisindeki ekip

Çok yakın


Politika ile ilgileniyor musun? Ücretsiz sermaye bültenimize abone olun ve Berlin siyaset uzmanlarımız tarafından sizin için seçilen haftanın en önemli bilgilerini okuyun!Karlsruhe’nin kararı bu bağlamda iki şekilde okunabilir. Olası bir Merz I kabinesi için yasal olarak neyin mümkün olduğuna dair sınırlar şimdiden belirleniyor. Ve aynı zamanda gelecekteki bir koalisyonun siyasi açıdan gerekli olan reformları nihayet yapması yönünde çağrıda bulunuyor. Bugünün yasağı yarının emridir. Karar, en yüksek mahkemenin, mevcut haliyle borç freninin gerçeği yeterince ele almak için uygun olmadığının teyidi olarak anlaşılmalıdır.


Savaşların ve iklim krizlerinin özgürlüğümüzü tehdit ettiği değişim zamanlarında federal hükümetin gelecek nesillere vaadi olamaz: Dünya yanabilir, Alman ekonomisi zarar görebilir ama bakın biz borç frenine itaatle uyuyoruz. ve borcumuzu itmek gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 60’ının altında. Hayır teşekkürler Boomer.


Merz neden kazandı ve hâlâ bir plana ihtiyacı var?
Friedrich Merz dilerseniz trafik ışığı ek bütçesine dava açarak hayatı biraz daha zorlaştırdı. Bunun için onu suçlayamazsın ve suçlamamalısın. O Muhalefet lideri, o sadece işini yapıyor. Ancak Merz, şansölyeliğe aday olma ve Alman halkının refahı konusunda ciddiyse, acil sorulara kendi yanıtlarını bulmaya başlamalı: Altyapı, silahlanma ve dijitalleşme alanlarında gerekli yatırımları nasıl finanse edebilirim? Borç freninin disipliner karakterini nasıl korurum ve aynı zamanda daha fazla esneklik nasıl yaratırım?


Siyasete ara sıra yaşanan bir futbol maçı gibi bakan herkes bu fikri garip bulabilir. Onun için Merz ve Birlik grubu günün takımıdır. Rakibin en önemli Şampiyonlar Ligi maçı olan bütçe ayarlama toplantısı öncesinde, Karlsruhe’de trafik ışıklarında titrek üç kişilik zinciri kendinden emin bir şekilde geride bırakarak 1-0 kazandı. Ancak CDU ve CSU kadar mutlu olabilirsiniz: Trafik ışıklarına nasıl bir tokat, ne tarihi bir gün!

Şansölye Olaf Scholz (SPD)

Sitede

Karlsruhe’den alınan karar
Şok günü: Trafik ışığı felaketinin protokolü
20 saat önce


Peki neden kazananlar şimdi kaybedenlerin sorunları hakkında endişelenmek zorunda olsun ki?


Oldukça basit çünkü siyaset futbol değildir. Karşılaştırma arayanlar bunları “Kicker”da değil, Alman Tarihi Evi’nde bulacaktır. Şansölye ve Federal Bakan defalarca kendi partilerinin geleneklerine aykırı ileriye dönük kararlar aldılar. Friedrich Merz şansölye olursa, bu onun Kosova anı, 2010 Gündemi olacak. Svabyalı bir ev kadınının kanuna dönüşmesi şeklindeki soyut görünümüyle borç freni, özellikle liberal-muhafazakar kampta büyük onay bulabilir. Başka kimsenin değil, Merz’in onları reform etmesi çok daha önemli. Siyasette şu güzel söz vardır: Sadece Nixon abilirGitmekile Çin. Yalnızca muhafazakar Cumhuriyetçi, ABD Başkanı olarak Çin’deki komünistlerle ilişkileri geliştirebildi.


Merz bunun kendisine uygulandığında ne anlama geldiğini çok iyi biliyor. Yalnızca, servet yaratma işini büyük bir Amerikan kapitalist ortaklığında tamamlayan Sauerland’ın muhafazakar kemiği, şüpheci Almanlara demiryollarına, rüzgar ve güneş enerjisine, enerji hatlarına ve hidrojen ağlarına yapılan yatırımların neden yeşil ideolojik bir fikir olmadığını inandırıcı bir şekilde anlatabilir. ütopyanın – ama alternatifi yok.


Friedrich Merz’in önerebileceği şeyler
Merz’in seçebileceği çeşitli, somut seçenekler olacaktı. Borç freni çerçevesinde bile federal hükümetin şu anda olduğundan daha fazla krediyi nasıl alabileceği konusunda fikir eksikliği yok. Ayrıca Sosyal Demokratlardan ve Yeşillerden özel bir “iklim ve altyapı” fonu da isteyebilir. reklam vermekTemel Kanun ile güvence altına alınmış ve derhal bir geri ödeme planı sağlanmıştır. Basit ve ciddi, hilesiz.


CDU lideri bu kararın hemen ardından ortaya çıkan durumdan faydalanabilir. Sonuçta sadece “Güzel ilesahip olmak“İnançlı bir Hıristiyan Demokrat’ın yeşil Bir Dilek Tut listesindeki fanteziler olarak gördüğü projeler risk altında. Hayır, FDP’den piyasa ekonomistlerini en azından bazı zamanlarda desteklediğine ikna eden yatırımlar da tehdit altında.

Trafik ışıklarında mahcup ifadeler: Federal Anayasa Mahkemesi, 2021 yılı ikinci ek bütçesini bozdu

Fikir

Federal Anayasa Mahkemesi
Trafik ışıkları tehlikede: Karar bundan daha kötü olamazdı
15 Kasım 2023


Kimse Merz’in ilkelerden oluşan bir Paul’den, federal matbaayı başlatan borçlu bir Saul’a dönüşmesini bekleyemez ve beklememelidir. Ama konu bu değil. Bu, en iyi Hıristiyan Demokrat geleneğindeki pragmatik bir bütçe ve mali politikayla ilgili: Dünkü gevezelikleri neden umursuyorum ki?!


CDU lideri, endüstri ve ticaretin anayasa yargıçlarının kararlarına -klasik Birlik ortamı- dehşetle bakması gerçeğinden yararlanabilir. Ve son olarak, bir o kadar da önemlisi, geleceğin Şansölyesi Merz, anayasa yargıçlarının agresif bir şekilde takdir edildiği bu günlerde başka bir karara işaret edebilir. Nisan 2021’den itibaren. İklim krizinin aciliyeti çoktan Karlsruhe’ye ulaştı.

#Konular