Federal Hükümet: Hükümet temel çocuk refahının ayrıntıları üzerinde anlaştı

KristoY

Global Mod
Global Mod
Federal hükümet
Hükümet temel çocuk refahının ayrıntıları üzerinde anlaştı

Maliye Bakanı Christian Lindner (FDP), Federal Meclis’te Aile Bakanı Lisa Paus (Yeşiller) ile konuşuyor. Fotoğraf

© Michael Kappeler/dpa

Uzun süren koalisyon anlaşmazlığının ardından ayrıntılarda hâlâ sorunlar vardı, ancak artık hükümet bu anlaşmayı kabul etti. Trafik ışığının sosyal politika amiral gemisi olan reform bu nedenle kabinede tartışılabilir.

Federal hükümet, temel çocuk güvenliğine ilişkin halen açık olan ayrıntılar üzerinde anlaşmaya vardı. Trafik ışığı koalisyonuna göre Aile İşleri Bakanlığı, diğer bakanlıkların ve Federal İş Ajansı’nın ilgili noktalardaki tavsiyelerini uygulamaya koydu.

Aile bakanı Lisa Paus (Yeşiller) dün şöyle konuştu: “Federal hükümet olarak bu merkezi sosyal politika projesini önümüzdeki hafta kabinede başlatıyor olmamızdan memnuniyet duyuyorum. Bu, trafik ışıkları koalisyonu ve aile bakanlığı olarak bizim için ortak bir başarıdır.” Alman basınına. Ajans.

Paket hizmetler

Temel çocuk güvencesi, çocuk yardımı, vatandaşlık yardımlarından çocuklar için sağlanan yardımlar ve çocuk yardımı gibi önceki yardımların bir araya getirilmesini amaçlamaktadır. Daha fazla netlik ve merkezi bir platform aracılığıyla, bilgisizlik veya bürokratik engeller nedeniyle daha önce paraya ulaşamayan ailelere de ulaşılmalıdır.

Yeşiller Partisi milletvekili Andreas Audretsch bugün “daha fazla sosyal adalet ve çocuklar için yeni fırsatlar için dev bir adım”dan bahsetti. Reformun büyüklüğü hala küçümseniyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde uygun olanların yaklaşık yüzde 90’ına ulaşılması bekleniyor. O zaman hacim 7,5 milyar euro civarında olacaktı.

Yeşiller ve FDP arasında özellikle tartışmalı olan temel çocuk koruma hükmünün aslında bir buçuk hafta önce kabinede hayata geçirilmesi gerekiyordu. En azından Aile Bakanı Paus bu beklentiyi dile getirmişti. Ancak proje gündeme gelmedi. Aile Bakanlığı çevreleri o dönemde çocuk yardımının devri ve Sığınmacı Yardımları Yasası ile ilgili, yani kimin yardım aldığı ve bunların temel çocuk yardımından nasıl mahsup edildiğine ilişkin soruların hala mevcut olduğunu söylüyordu.

Lindner: “Yanlış sinyaller göndermeyin”

Farklılıklar artık çözülmüş gibi görünüyor: Temel çocuk güvenliğinin getirilmesiyle birlikte, Corona salgını sırasında Federal Çocuk Yardımı Yasası, Sosyal Kanun Kitapları II ve The “Rheinische Post”ta getirilen acil ek ücret ilk kez haber oldu.

“SPD ve Yeşiller sığınmacılara kalıcı olarak çocuk başına ayda 20 avro daha fazla ödeme yapmak istiyor. Bunu desteklemiyorum” dedi Federal Maliye Bakanı ve FDP lideri Christian Lindner. “Standart oranlar uygundur ve özellikle Sığınmacılara Yardım Yasası ile ilgili olarak yanlış sinyaller vermemeliyiz.”

Trafik ışığı hükümetinin sosyal politika liderinin, Paus’un iddialı programına uymak için artık mümkün olan en kısa sürede kabineye girmesi gerekiyor: Yasa tasarısında hâlâ 1 Ocak 2025’te bir başlangıç tarihi belirtiliyor. Federal İş Kurumu (BA) daha önce bunun olacağından şüpheliydim Başlangıç zamanı gerçekçi. Başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için karmaşık yasa teklifinin en az 12 aylık bir hazırlık süresine ihtiyaç vardır.

Aylar süren mücadele

Revize edilen yasa tasarısında artık projenin özellikle acil olduğu belirtiliyor. “BA’nın, temel çocuk korumasının başlatılmasına yönelik idari süreçleri ve BT prosedürlerini hazırlamak için yasanın duyurulmasından itibaren yeterli zamana (bir yıla kadar) ihtiyacı var. Bu nedenle yasama süreci mümkün olduğu kadar çabuk tamamlanmalıdır.”

Paus ve Lindner daha önce temel çocuk refahının finansmanı konusunda aylarca uğraşmışlardı. Ağustos ayının sonunda her ikisi de nihayet projenin finansmanına ilişkin ayrıntılar üzerinde anlaşmaya vardı. 2025’te kullanıma sunulacağı yılda, trafik ışıklarının başlangıçta yaklaşık 2,4 milyar avro ek maliyete mal olacağı tahmin ediliyor. Hükümet çevreleri, temel çocuk refahı yardımlarının kullanımının artması durumunda maliyetin önümüzdeki yıllarda 6 milyar avroya kadar çıkabileceğini de belirtmişti.

DGB eleştiriyor

FDP parlamento grubu raportörü Martin Gassner-Herz anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. “Daha fazla paranın karmaşık çocuk yoksulluğu sorununu çözeceği yönündeki basit fikri ortadan kaldırdık” diye açıklıyor. “Daha fazla fırsat için, sosyal açıdan dezavantajlı bölgelerdeki okullara yönelik başlangıç fırsatları programıyla ve gelecekte çocuk fırsatları portalıyla bizim için önemli olan şeyi şu anda başardık.” StartChances programı adı verilen programla, zor durumda olan 4.000 okula önümüzdeki yıllarda milyarlarca dolarlık özel hükümet fonu verilecek.

Alman Sendikalar Federasyonu (DGB) uzlaşmayı eleştirdi. Yönetim kurulu üyesi, “FDP’nin baskısı altında, mülteci çocuklara yönelik acil yardım iptal edilir ve yardımları 20 avro azaltılırsa, bunun toplumsal ilerlemeyle olduğu kadar insanlıkla da pek ilgisi yoktur” dedi. Anja Piel. Mültecilerin çocukları zaten “yoksulların en yoksulları” arasında yer alıyor çünkü Sığınmacılara Yardım Yasası’nın sağladığı yardımlar vatandaşların sağladığı yardımlardan çok daha düşük.

dpa

#Konular