Enerji krizi: Hastaneler: Milyarlarca dolarlık enerji yardımı gelmiyor

KristoY

Global Mod
Global Mod
enerji krizi
Hastaneler: Enerji yardımı milyarlarca gelmiyor

Devletten gelen milyarlarca yardım hastanelere ulaşmıyor. Fotoğraf

© Michael Reichel/dpa

Birçok hastane, enerji fiyatlarındaki hızlı artıştan önce zaten mali açıdan istikrarsız bir durumdaydı. Federal hükümet milyarlarca dolarlık yardım sözü verdi. Ancak yardım programı gerçekten işe yarıyor mu?

Alman hastaneleri, artan enerji maliyetlerini telafi etmek için federal hükümet tarafından vaat edilen milyarlarca dolarlık yardımın gerçekleşmeyeceğinden korkuyor.

Alman Hastane Derneği (DKG), federal hükümeti yardım programında temel planlama hataları yapmakla suçluyor: DKG Başkanı Gerald Gass, mağduriyet fonu çoğu vakanın dikkate alınmayacağı şekilde tasarlandı, dedi. “Klinikler için vaat edilen altı milyar avroluk yardım, saf bir vitrin milyarları olacak.”

Bir sözcü, Federal Sağlık Bakanlığı eleştiriyi reddetti: “DKG’nin temsili doğru değil” dedi. Hastane Finansmanı Yasasına göre federal hükümet, Ekim 2022’den Nisan 2024’e kadar olan dönem için hastanelere altı milyar avroya kadar tahsis etmek istiyor. Klinikler, gerçek enerji maliyetlerine bağlı olarak her ev için ayrı ayrı hesaplanacak olan kalan 4,5 milyara kadar ödemede yakalamayı görüyor.

Birkaç eleştiri

Hastanelere yönelik temel bir eleştiri, karşılaştırma ayı olarak Mart 2022’nin seçilmesidir. Gass, “O zamanlar piyasa savaşa çoktan tepki vermişti, fiyatlar 2021’e kıyasla şimdiden keskin bir şekilde artmıştı” dedi.

“Mart ayı olarak karşılaştırma ayı olarak seçilmesi sistematik olarak hastaneleri dezavantajlı duruma getiriyor, çünkü Mart temelde çok enerji yoğun bir ay ve hastanelerin çoğu yıllık ortalama kesinti yerine fiili tüketime göre aylık kesinti ödüyor” diye şikayet ediyor. Stuttgart’taki Baden-Württemberg hastane derneği sözcüsü. “Dolayısıyla Mart indirimi, hangi yıla bakarsanız bakın her zaman şişirilmiş bir karşılaştırmalı değerdir.”

Yasaya göre hastanelerin, yardım ödemelerinin ilk dilimi için öncelikle Ekim-Aralık 2022 arasındaki üç aylık enerji maliyetlerini belirlemesi ve Mart 2022 enerji maliyetleri ile karşılaştırması gerekiyor.

DKG, 4,5 milyar Euro’nun 2024 yılına kadar yardım programı boyunca eşit olarak dağıtılması koşuluyla, yalnızca bu ilk dilimin bir parçası olarak ülke çapında 710 milyon Euro’nun üzerinde ödeme yapılabileceğini varsayıyor. Federal Sosyal Güvenlik Dairesi, 27 Şubat’a kadar 36,7 milyon avro oldu. DKG, olası meblağın yalnızca yüzde beşinin ödendiği sonucuna varıyor.

İkinci eleştiri noktası, yasaya göre sadece elektrik, gaz ve merkezi ısıtma maliyetlerinin karşılanabilmesi, kalorifer yağı veya odun peleti gibi diğer yakıtlardan söz edilmemesi.

DKG Başkanı Gass, “Kliniklerin vaat edilen yardımı arama şansı yok” diye eleştiriyor. “Ancak maliyet artışları beklenenden daha düşük olacağı için değil, zorluk fonu çoğu durumda basitçe dikkate alınmayacak şekilde tasarlandığından.”

Bunun dışında DKG, federal hükümeti enflasyonla ilgili diğer tüm maliyet artışlarını görmezden gelmekle suçluyor. DKG Başkanı, “Bakan Lauterbach, artan enerji fiyatları ve enflasyon nedeniyle hiçbir kliniğin tehlikede olmayacağına dair açıkça söz vermesine rağmen, iflaslar başgösteriyor” dedi. DKG hızlı bir çare talep ediyor.

Federal Sağlık Bakanlığı eleştiriyi haksız buluyor. Sağlık Bakanı Karl Lauterbach’ın (SPD) departmanına göre, bir yandan hastaneler genel enerji ve elektrik fiyat freninden yararlandı. Ayrıca diğer sektörlerden farklı olarak dolaylı enerji maliyetleri sabit bir oranda dengeleneceği için hastaneler tercih edilecektir. Bir sözcü, “Toplam 1,5 milyar Euro’luk üç dilim Mart ayı sonuna kadar hastanelere aktarılacak” dedi.

Geriye kalan 4,5 milyarın hastaneler tarafından çok sert eleştirilen hesaplama yöntemine gelince, bakanlık “Burada da hastaneler diğer sektörlere göre daha iyi durumda” vurgusu yapıyor. İlk dilim zaten ödendi ve devamı gelecek. Bir sözcü, “Ancak, genel maliyet artışlarının telafi edilmeyeceği, yalnızca Ukrayna savaşının neden olduğu ek enerji ve elektrik maliyetlerinin telafi edileceği açıktır” dedi.

dpa

#Konular