Endonezya’da deprem sayısı 268’e yükseldi, kurtarma ekipleri hayatta kalanları arıyor

fahri

Global Mod
Global Mod
CIANJUR (ENDONEZYA): Bir ölü sayısı deprem Endonezya’nın ana adası Java’da Salı günü kurtarıcıların enkazda hayatta kalanları araması ve aile üyelerinin sevdiklerini gömmeye başlamasıyla 268’e yükseldi.
Endonezya’nın en kalabalık eyaletindeki buruşuk binalardan ceset torbaları çıktığında, Batı Javakurtarma çalışmaları, depremin yollara fırlattığı engeller nedeniyle ulaşılması güç alanlarda hâlâ enkaz altında kalan hayatta kalanlara odaklandı.
Pazartesi günkü 5.6 büyüklüğündeki sığ depremin merkez üssü, binaların çökmesi ve toprak kaymalarının tetiklenmesi nedeniyle kurbanların çoğunun öldüğü, yüzlerce kişinin yaralandığı ve düzinelerce kişinin mahsur kaldığı Cianjur kasabası yakınlarındaydı.
Endonezya Ulusal Afet Müdahale Ajansı (BNPB) başkanı Suharyanto Salı günü düzenlediği basın toplantısında ölü sayısının 162’den 268’e dramatik bir şekilde yükseldiğini söyledi.
Çoğu Endonezyalı gibi aynı isimle anılan yetkili, en az 151 kişinin kayıp olduğunu ve 1000’den fazla kişinin de yaralandığını söyledi.
“Odak hala kurbanları bulmaya ve tahliye etmeye odaklanıyor. Öncelik bu” dedi. “Acil yardım durursa, umarım herkes bulunur.”
Cianjur yakınlarındaki bir köyde düzenlenen cenaze töreninde, depremde bir ev inşa ederken hayatını kaybeden 48 yaşındaki kurban Hüseyin’in yakınları, cesedi yere indirilmeden önce histerik feryatlar kopardı.
Kız kardeşi Siti Rohmah, kontrolsüz bir şekilde ağlayarak, “10 gün önce bir erkek kardeşimi kaybettim. Şimdi bir erkek kardeşimi daha kaybettim” dedi.
“Hayatta kalacağını ve başına kötü bir şey gelmeyeceğini umarak beklemeye devam ettim.”
Düzinelerce kurtarıcıdan biri olan 34 yaşındaki Dimas Reviansyah, ekiplerin hayatta kalanları bulmak için devrilen ağaç ve moloz yığınlarını elektrikli testereler ve kazı makineleriyle aştığını söyledi.
“Dünden beri hiç uyumadım ama devam etmem gerekiyor çünkü bulunamayan kurbanlar var” dedi.
AFP tarafından yakalanan insansız hava aracı görüntüleri, bir yolu temizlemek için yalnızca ağır makine kullanan işçiler tarafından kahverengi toprak bir duvarın kırıldığı bir depremin neden olduğu heyelanın büyüklüğünü gösterdi.
Başkan Joko Widodo Salı günü bölgeyi ziyaret ederek kayıplar için tazminat teklif etti ve afet ve kurtarma hizmetlerinin “personelini seferber etmesi” talimatını verdi.
-‘Şok durumu’- Endonezya’nın ulusal kurtarma örgütü başkanı Basarnas’a göre ölenlerin çoğu çocuktu.
Henri Alfaandi bir basın toplantısında “Onlar saat 1’de okuldaydılar, hala çalışıyorlardı” dedi.
Ölenlerin bir kısmı İslami bir yatılı okulda öğrencilerken, diğerleri evlerinde çatılar ve duvarlar üzerlerine çöktüğü için öldürüldü.
Salı günkü arama, büyük ölçüde kırsal, dağlık bölgenin bazı kısımlarında bozuk yol bağlantıları ve geçici elektrik kesintileri nedeniyle daha da zorlaştı.
Hayatta kalanlar, neredeyse tamamen karanlıkta, düşen molozlar, kırık camlar ve beton yığınlarıyla çevrili dışarıda kamp kurdular.
Başkent Cakarta kadar uzakta hissedilen depremin ardından doktorlar hastaları dışarıda derme çatma servislerde tedavi etti.
Bir baba, ölü oğlunu beyaz bir beze sarılı olarak Cianjur yakınlarındaki köyünün sokaklarında taşıdı.
Diğerleri kaos içinde kayıp akrabalarını aradı.
Rahmi Leonita’nın babası deprem olduğunda Cianjur’a motosikletle gidiyordu.
38 yaşındaki kadın konuşurken yanaklarından yaşlar süzülürken, “Telefonu aktif değil. Şu anda şoktayım. Çok endişeliyim ama hala umudum var” dedi.
– “Kurtarabileceğim hiçbir şey yok” – Cianjur yakınlarındaki Ciherang köyündeki bir sığınakta, tahliye edilenler soğuk sabah zemini üzerine gerilmiş muşambaların üzerine oturdular.
37 yaşındaki Nunung, kendisini ve 12 yaşındaki oğlunu çöken evlerinin enkazından çıkardı.
AFP’ye sığınağın içinden yüzü kurumuş kanla kaplı olan kadın, “Kazarak kendimizi kurtarmak zorunda kaldım. Hiçbir şey kalmadı, kurtarabileceğim hiçbir şey yok” dedi.
Depremin neden olduğu yıkım, yaklaşık 175.000 nüfuslu bir şehir olan Cianjur’u acımasızca sallayan 62 küçük artçı sarsıntıyla birleşti.
Endonezya Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı Jeoloji Ajansı, Pazartesi günü internette yayınlanan bir analizde, bölgenin toprak bileşiminin depremin etkisini şiddetlendirmiş olabileceğini söyledi.
Bölgenin “dalgalı ila dik tepelerinin” “yıpranmış” ve “genç” volkanik enkazdan oluştuğunu söyledi.
“Bu … birikintiler genellikle yumuşak, gevşek, konsolide olmamış ve şokların etkilerini artırarak onları depremlere eğilimli hale getiriyor” dedi.
Avustralya Başbakanı Anthony Albanese ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Salı günü başsağlığı dilemek için Kanadalı ve Fransız liderlere katıldı.
Endonezya, tektonik plakaların çarpıştığı Pasifik “Ateş Çemberi” üzerindeki konumu nedeniyle sık sık sismik ve volkanik faaliyetler yaşıyor.
Ocak 2021’de Sulawesi’nde meydana gelen 6,2 büyüklüğündeki deprem 100’den fazla insanı öldürdü ve binlerce kişiyi evsiz bıraktı.