Eğitim: Bavyera Öğretmenler Derneği: AI notları gereksiz kılıyor

KristoY

Global Mod
Global Mod
Eğitim
Bavyera Öğretmenler Derneği: AI notları gereksiz kılıyor

ChatGPT’nin üreticisi OpenAI’nin logosu: Almanya’daki insanlar yapay zekayı geleceğin en önemli dijital teknolojisi olarak görüyor. Fotoğraf

© Richard Drew/AP/dpa

Yapay zeka okullar için bir meydan okuma haline geliyor. Hamburg’da lise mezunlarının ChatGPT ile kopya çektikleri söyleniyor, Bavyera’da bir öğretmenler derneği klasik not vermenin terk edilmesi için çağrıda bulunuyor.

Bavyera Öğretmenler Derneği (BLLV), yapay zekanın (AI) ilerlemesiyle birlikte, klasik not sisteminde hızlı bir reform çağrısı yapıyor.

Münih’teki Alman Basın Ajansı’ndan BLLV Başkanı Simone Fleischmann, “Yapay zekanın hızlı gelişiminin performans değerlendirmesini yavaş yavaş geliştirmemize izin vermediğine inanıyorum. Performans sistemimizin eski usul olduğunu anlamalıyız” dedi. .

Cuma günü, bazı Hamburglu öğrencilerin Abitur sınavlarında yapay zekalı programların yardımıyla kopya çektiklerinden ve ChatGPT kullandıklarından şüphelenildiği öğrenildi. Eğitim Bakanlığı’na göre, Bavyera’da okul bitirme sınavlarında böyle şüpheli vakalar yok.

Bavyera Eğitim Bakanı’ndan şüphecilik

Fleischmann, “Okul sistemimizin doğası, yani sistem mantığı artık sınırına ulaşıyor. Bunun, bizim öylece durmuş olmamızla ilgisi var,” diye eleştirdi. “Hala seçmek, sıralamak, not vermek istiyoruz. Ancak gelecekte sonucu değil, süreçleri yargılamamız gerekiyor.”

Bavyera Eğitim Bakanı talep konusunda şüpheli. Michael Piazolo (Özgür Oy Verenler) gelecekte de okulda notsuz kalmak istemiyor. Cumartesi günü Alman Basın Ajansı’na verdiği demeçte, “Notlara ihtiyacımız olduğuna ve birçok öğrencinin de not istediğine inanıyorum. Bireysel konularda nasıl durduğunuzu kendi gözlerinizle görmek için performans kanıtına ihtiyacınız var.”

Alman Ortaokul Öğretmenleri Derneği (VDR) de talebi pek dikkate almıyor: “Notlar ve AI birbirini dışlıyor? Bu sözde ifadenin arkasındaki mantık net değil,” dedi VDR Federal Başkanı Jürgen Böhm. “Hamburg’da sınavlarda dijital cihazlar kontrol edilmediği için notlar kaldırılsın mı? En geç grafik özellikli hesap makinesinden bu yana, sınavlar sırasında özel önlemler almak bakanlıkların ve nihayetinde öğretmenlerin sorumluluğundadır.”

dpa

#Konular